Originalita, štýl a jedinečnosť. To všetko ponúkajú aj lokálne značky

V súčasnosti prichádzajú módne značky z celého sveta s množstvom zaujímavých a trendy kúskov. Preto nie je jednoduché prísť na trh s niečím odlišným, čo tu ešte nebolo. Avšak čoraz viac slovenských značiek ponúka jedinečné a veľmi kvalitné oblečenie. Ktoré z nich stoja za to?

Odevný priemysel na Slovensku sa za posledné roky výrazne posunul vpred. Mnohí slovenskí dizajnéri sa pýšia svojimi nápaditými kúskami a zatienia aj celosvetovo známe značky. Či už ide o pohodlné oblečenie na doma, cvičenie alebo aj kvalitné spodné prádlo, plavky či iné modely. Všetko nájdete aj u slovenských výrobcov, a to v rôznych prevedeniach, materiáloch, vzoroch a strihoch. Stačí si len vybrať.

FakeFolk

Moderné kúsky s prvkami ľudovej kultúry. Aj tak by sa dalo charakterizovať oblečenie, ktoré táto značka ponúka. Vo svojej tvorbe sa inšpirujú najmä umením a umeleckými prejavmi našich predkov. Napriek tomu ich kúsky pôsobia novodobo a už na prvý pohľad dokážu upútať pozornosť.

FakeFolk sa vyznačuje nielen svojou ojedinelosťou a originálnosťou, ale predovšetkým tým, že ich kúsky sú neopakovateľné. Preto u nich nikdy nenájdete dva rovnaké kúsky oblečenia, dokonca ani v odlišnej farbe.

Značka FakeFolk prináša do svojich výtvorov kúsok tradičných ornamentov. Foto: Instagram značky FakeFolk

V ich dielni majú špecifické miesto aj sukne vyrábané na mieru. Keďže značka myslí predovšetkým na svojich zákazníkov, dáva im možnosť vytvoriť si vlastnú vyšívanú sukňu podľa predstáv. Stačí, ak im napíšete mail s požiadavkami a vaše predstavy budú naplnené.

Okrem toho značka FakeFolk každoročne pripravuje minimálne jednu novú kolekciu, ktorá je vyrobená a prístupná len v limitovanom počte. Rozhodne tak príliš dlho neváhajte, aby sa nestalo, že si váš vyhliadnutý kúsok nájde iného majiteľa.

Prečítajte si aj: Ženy v mužskom svete: Priekopníčky, ktoré prekonali svojich konkurentov

Mile

Miriam Šichmanová a Lenka Garajová sú sympatické mamičky, ktoré spojilo priateľstvo a materstvo k tomu, aby vytvorili vlastnú značku. Ich kolekcie sa aj preto nesú v témach spojených s detstvom. Jednotlivé kúsky pôsobia hravo, ale napriek tomu vás nikdy neomrzia.

Pri výrobe dbajú najmä na jednoduchosť, čistotu tvarov a takisto pracujú s jemne nedbalým štýlom a dôraz kladú na detaily. Toto milé a veselé oblečenie je šité na Slovensku v malých poctivých krajčírskych dielňach. Všetky kúsky z ich tvorby vznikajú v spolupráci so šikovnými ilustrátormi a grafickými dizajnérmi.

Oblečenie z dielne Mile vzniká v poctivých krajčírskych dielňach. Zdroj: Instagram značky Mile

Ich kolekcie oblečenia sa vždy nesú v duchu určitej témy. Nájdete u nich napríklad kolekciu s názvom dinoláska, písmenká, v záhrade, ale i rôzne iné. Oblečenie, ktoré značka Mile vytvára, nie je len pre tých najmenších. Na svoje si prídu aj dospelí. V ich ponuke totiž nájdete aj zaujímavé dámske či pánske kúsky. Môžete tak potešiť nielen svoje ratolesti, ale spraviť radosť aj sebe.

Abraka store

Pre tých, ktorí radi športujú, chcú pri tom vyzerať dobre a najmä sa cítiť pohodlne, je značka Abraka store ako stvorená. Ich športové oblečenie sa vyznačuje farebnými originálnymi dizajnmi, ktoré vás jednoznačne rozveselia.

Abraka store vytvára oblečenie vhodné najmä pre športovcov. Zdroj: Instagram značky Abraka store

Abraka store podporuje nielen lokálnu výrobu, ale hlavne ekologickú módu. Pri výrobe jednotlivých kúskov sa snažia neustále hľadať viac ekologických alternatív a používať recyklované materiály. Tým znižujú dopad na životné prostredie a prírodu, ktorou sa vo svojej tvorbe inšpirujú.

Materiály, z ktorých je oblečenie vyrábané, sú jemné a pohodlné, čo je takisto veľmi dôležité. Dokonca sa nemusíte obávať, že vám cez oblečenie bude presvitať spodné prádlo, čo býva častým problémom u mnohých značiek. Ich kúsky majú nízku presvitavosť a navyše aj vysokú priedušnosť.

Prečítajte si aj: Ženy v mužskom svete: Priekopníčky, ktoré prekonali svojich konkurentov

Láskovo

Ručne vyrábaná spodná bielizeň tvorená z tých najkvalitnejších materiálov. Tým sa pýši slovenská značka Láskovo. Predstavuje nie len lásku k telu, ale aj k prírode, a preto na výrobu spodného prádla využívajú organické látky. Väčšina látok, z ktorých je bielizeň tvorená, má certifikát GOTS, čo je celosvetové označenie pre udržateľnú textilnú produkciu.

Oblečenie od Láskovo má udržateľný certifikát GOTS. Zdroj: Instagram značky Láskovo

Pokiaľ vznikne nejaký odpad, vždy sa ho snažia nejakým spôsobom spotrebovať, aby nevyšiel ani kúsok na zmar. Napríklad zo zvyšných kúskov látky šijú odličovacie tampóny.

Nájdete tu rôzne druhy spodnej bielizne, či už dámskej, detskej alebo pánskej. Majú na výber z rôznych strihov, farieb a vzorov, takže si vyberie naozaj každý. Okrem toho u nich nájdete aj pár kúskov dámskeho oblečenie, ako sú legíny, mikiny a šaty.

Prečítajte si aj: Správy, história či šport. Aj slovenské podcasty majú čo ponúknuť

Lull Loungwear

Pohodlné, mäkké, ale za to štýlové kúsky na doma. S touto myšlienkou prišla na trh dizajnérka a zakladateľka tejto značky Zuzka, ktorá sa rozhodla plniť si svoje sny. Jej prvým kúskom bol župan. Bol veľmi príjemný, teplý, ľahký a jednoducho pohodlný. Aj preto si prvých niekoľko kusov našlo okamžite svoje majiteľky. Postupne sa kolekcia začala čoraz viac rozrastať o nové kúsky.

Okrem županov vznikli aj prvé pyžamá, legíny a voľné dlhé tričká. Neskôr pribudlo aj ďalšie oblečenie a tak už jednotlivé kúsky neboli určené len na doma, ale aj na bežné nosenie. Do kolekcie pribudli tričká, mikiny, šaty aj plavky. Takisto tu nájdete aj množstvo kúskov, ktoré sa dajú jednoducho kombinovať a sú nadčasové.

Lull loungewear sa špecializuje najmä na “domáce” oblečenie. Zdroj: Instagram značky Lull Loungewear

Oblečenie Lull Loungwear je vyrábané z kvalitných materiálov, na ktorých si dáva značka špeciálne záležať. Kúsky musia byť príjemné na dotyk a zároveň vyrobené v súlade s životným prostredím. Využívajú najmä eco a organické materiály a taktiež aj textilný odpad, z ktorého znovu vyrábajú priadze.

Ich cieľom je neustále sa zlepšovať a prinášať zákazníkom kvalitné nadčasové oblečenie, ktoré si zamilujú. Teda oblečenie vyrábané s láskou a za férových podmienok s dôrazom na ekológiu.

Titulná fotografia: unsplash

Zdieľajte článok

Komentáre: