Manažér projektu inovujme.sk: Potenciál tkvie práve v budúcich generáciách

Projekt Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky – Inovujme.sk prostredníctvom rôznych aktivít pomáha podnikateľom a podnikom vytvárať inovačné riešenia. Zároveň motivuje mladých ľudí a verejnosť tvoriť nové nápady a snaží sa zvyšovať výkonnosť slovenskej ekonomiky.

Národný projekt inovujme.sk realizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra. Cieľom projektu je podporuja podnikateľov, ktorí hľadajú inovačné riešenia, a tak sa zvyšuje aj povedomie o význame inovácií. Okrem podnikateľov sa projekt zameriava na zamestnancov podnikov, verejnosť, ale aj na mladú generáciu – študentov stredných a vysokých škôl.

Prečítajte si aj: Teach for Slovakia pomáha zabezpečiť vyučovanie aj chudobným deťom

Neformálne lektorovanie a zábava

V rámci škôl organizujú workshopy, kde sa študenti dozvedia o inováciách a kreatívnom myslení. Workshop je určený pre študentov 3. a 4. ročníka stredných škôl a pre študentov vysokých škôl. „Skladá sa z troch častí: teoretickej, praktickej a záverečnej. Naši lektori prídu do školy a s jednou triedou strávia päť hodín, maximálny počet študentov na jednom workshope je 30. Snažím sa, aby bol atraktívny nielen obsah, ale aj forma. „Lektorujeme“ čo najviac neformálne, dôležitým prvkom je aj zábava,“ vraví projektový manažér Branislav Šulgan.

Šulgan vraví, že momentálne realizujú len online workshopy, ktoré sú kratšie – trvajú „len“ tri hodiny. Pri nich používajú video-komunikačnú službu. „Študenti sa prihlásia zo svojho počítača do nami vytvorenej skupiny pomocou linkov, ktoré im posielame vopred. Samotný program je, samozrejme, zážitkovejší naživo, no situácia nás núti improvizovať a sme radi, že máme dobrú spätnú väzbu aj na online verziu workshopu.“

Študenti sa počas workshopov naučia nové poznatky, ktoré vedia hneď aplikovať do praxe. Zdroj: unsplash

Pozitívne a kreatívne myslenie

Pre projektového manažéra je veľmi dôležité, aby sa študenti počas workshopu cítili príjemne. „Práve vtedy vznikajú najlepšie podmienky na kreatívne myslenie a prezentáciu svojich názorov a nápadov,“ myslí si.

„Počas workshopu sa zoznámia s inovačným procesom, dozvedia sa o úspešných podnikateľoch zo Slovenska, o inovatívnom financovaní projektov, osvoja si pozitívne a kreatívne myslenie, precvičia si prezentačné zručnosti, naučia sa techniku generovania nových nápadov a hneď ju aplikujú na príklade z praxe,“ vraví Šulgan. Študenti vytvárajú nové idey na konkrétne zadanie, ktoré neskôr prezentujú zadávateľovi témy. Tým môže byť škola, mesto, lokálny podnikateľ či známa osobnosť.

Prečítajte si aj: Minister školstva Gröhling: Zrušenie maturít bolo správne rozhodnutie

Vlastný biznis a inovácie

Hlavným cieľom workshopu je zvýšiť povedomie o inováciách a podnikaní. Získané poznatky môžu študenti využiť pri zakladaní svojho vlastného biznisu. „Počas workshopu riešia test kreatívnych schopností, pri ktorom si osvoja pozitívne myslenie a dozvedia sa, že na niektoré problémy sa musia pozrieť z iného uhla pohľadu. To je veľmi dôležité pri vzniku inovácie. Študenti sa naučia novú techniku, pomocou ktorej prichádzajú na kreatívne nápady pri riešení rôznych školských alebo pracovných úloh,“ približuje Šulgan.

Študentom sa snažia pomáhať aj po workshope. Veľa z nich kontaktuje lektorov projektu s rôznymi podnikateľskými nápadmi. „Poskytneme im mentoring a prepájame ich s platformami, ktoré podporujú mladých startupistov,“ vraví Šulgan.

Cieľom workshopu je najmä zvýšiť povedomie o inováciách a podnikaní. Zdroj: unsplash

Herci, moderátori a hudobníci

Lektormi na daných podujatiach sú hlavne zamestnanci Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. „Medzi našich externých lektorov patria herci, moderátori, hudobníci – snažíme sa, aby to boli ľudia z praxe, ktorí sú pre študentov inšpiratívni a podnietia ich vôľu kreatívne myslieť,“ povedal Branislav Šulgan.

Stredné a vysoké školy sa môžu prihlásiť do projektu kedykoľvek v priebehu roka na telefónnom čísle alebo e-mailovej adrese, ktorá je uvedená na webovej stránke www.inovujme.sk. Inovačný projekt je bezplatný. „Podmienkou je len ochota vzdelávať sa a kreatívne myslieť. Veríme, že vďaka tejto a aj ostatným aktivitám národného projektu inovujme.sk sa Slovensko posunie vyššie v rebríčku inovatívnych krajín Európskej únie. Náš potenciál tkvie práve v budúcich generáciách,“ dodal projektový manažér.

Titulná fotografia: unsplash

Zdieľajte článok

Komentáre: