Vianočné nákupy cez internet či vlastnoručná výroba. Študenti prezradili, aké možnosti využili tento rok

Čarovná atmosféra Vianoc sa okrem voľných dní a dobrého jedla spája s obdarovávaním našich blízkych. Momentálna situácia nákupy znepríjemnila v mnohých faktoroch a tak študenti prezradili, ako situáciu so zaobstarávaním darčekov riešili tento rok. 

V tom, či je lepšie ,nakupovať niekoľko týždňov dopredu alebo pár dní pred Vianocami sa názory odlišujú. Mnoho ľudí začína hľadať dary už v septembri, iní navštevujú obchody v predvianočnom zhone. 

Študentka Lenka každoročne zaobstaráva veci v predstihu už pár týždňov. Vyhne sa tak nákupu zbytočností, ktoré by vybrala v strese pár dní pred Vianocami. 

Študentka Adriana si naopak necháva vianočné nákupy na 23. decembra.Mám veľmi rada sviatočnú atmosféru, ktorá počas tohto obdobia vládne v nákupných centrách. Tento rok som sa však pre neistú situáciu rozhodla nakúpiť skôr,“ priznáva. 

Prečítajte si aj: Projekt Pošli dobro: V týchto časoch sa v ľuďoch zobúdza túžba po dobročinnosti

Mnoho ľudí využíva e-shopy

Variant bezpečného nakupovania z pohodila domova si vyberá čoraz viac zákazníkov. Ďalšia študentka Iveta síce preferuje nákupy v kamenných obchodoch, ale tentoraz musela využiť ponuku e-shopov. Za štúdiom totiž dochádza do susedného Česka, kde boli kvôli aktuálnemu stavu dlhšiu dobu zatvorené obchody.

To, že ľudia nakupujú cez internet častejšie ako pominulé roky, hovorí aj študentka Kristína, ktorá brigáduje na balíkovom oddelení.

„Aj ja som vzhľadom na okolnosti využívala internetové e-shopy viac ako zvyčajne,“ vraví.

Nákupy v preplnených obchodných centrách momentálne nie sú najepšou voľbou. Foto: pixabay.com

Koronavírus ovplyvnil finančnú situáciu

Tohtoročné Vianoce sú pre mnohých ľudí trochu odlišnejšie aj kvôli horším finančným možnostiam. Koronavírus ovplyvnil situáciu s peniazmi aj Simone, preto tento rok vyberala darčeky hlavne podľa potrebnosti a využiteľnosti. Zvolila nákup v období zliav, aby minula čo najmenšiu čiastku.

Prečítajte si aj: Slováci vytvárajú dobré hry, ale naše médiá o nich nepíšu, hovorí šéf herného webu

Ručne vyrobené dary 

Mnoho študentov počas voľného času vyrába vlastnoručné dary. „Handmade“ výrobky sú originálnou a lacnejšou možnosťou, ako niekomu urobiť radosť.

Maroš každoročne daruje blízkym darčeky, ktoré dokáže zhotoviť sám. Vyrezáva rôzne výrobky z dreva: „Práve pracujem na výrobe Rubikovej kocky s fotkami, ktorú plánujem darovať svojej kamarátke.“

Tento rok študenti vyberali dary hlavne podľa využiteľnosti. Foto: pixabay.com

Pre študentku Rebeccu sú vianočné nákupy nočnou morou, preto veci sama vytvára. Inšpiráciou je pre ňu internetová stránka Pinterest. Týmto spôsobom obdaruje svojich blízkych predmetmi, ktoré v obchodoch nezoženú. 

Darovať zážitky je riziko

Janka zvykla darovať blízkym na Vianoce darčeky v podobe vstupeniek alebo kupónov, no tentokrát sa rozhodla inak: „Počas aktuálnej doby si človek nič nemôže naplánovať a tak som rodine zaobstarala klasické dary, ktoré viem, že využijú.“ 

Minulý rok venovala rodičom lístky na koncert, no pre obmedzenia sa akcia už niekoľkokrát presunula. Preto sa chcela podobnej situácii vyhnúť.

Prečítajte si aj: Od Bratislavy po Banskú Štiavnicu: Ako sa darí antikvariátom počas pandémie?

Študentka Aďa plánovala na Vianoce obdarovať rodinu welness pobytom, no ako sama vraví, je otázne, kedy by sa na výlet dostali. 

„Napokon, viac ako na hmotných veciach záleží na tom, aby sme si užili sviatky v zdraví a aby sme načerpali veľa síl do ďalšieho roka,“ uzatvára Aďa. „Budem rada, ak darčekmi poteším svojich blízkych, no oveľa viac sa teším nato, že budeme konečne všetci spolu.“

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: