Pripravte si hlasivky. Clubhouse nastúpil na slovenskú scénu

Niečo ako podcast, ale môže sa doň zapojiť aj publikum. Nová sociálna sieť prepája ľudí v reálnom čase, a to na základe rozprávania či počúvania. Momentálne je však Clubhouse iba pre „vyvolených“, teda vlastníkov pozvánky a mobilu či tabletu od Apple.

Aplikácia založená na hlase „umožňuje ľuďom hocikde sa rozprávať, hovoriť príbehy, rozvíjať nápady, prehlbovať priateľstvá a spoznávať zaujímavých ľudí po celom svete.“ Tak sa opisuje samotná spoločnosť. Nezdieľajú sa na nej žiadne fotky, videá, obraz ani text. Ponúka tak len to, čo môžu zachytiť uši.

Aj práve preto je veľkým lákadlom pre známe osobnosti či ľudí, ktorí sa bežne nevyjadrujú napríklad pre médiá. Ich slová ostanú len medzi poslucháčmi a dôraz na to dávajú prísne pravidlá. Podľa tých sa z Clubhouse nemôže nič zaznamenávať ani šíriť.

Rovnako sa môže stať, že sa stretnete v jednej debate s novinármi, hercami, vedcami, spevákmi či cukrármi a majiteľmi kaviarní. Pointou totiž je, že aplikácia ponúka množstvo takzvaných miestností – roomiek, zameraných na istú tému. Tie si môže vytvoriť ktokoľvek a prihlásiť sa do nich môže takisto hocikto. A keďže na Slovensku ešte nie je obsah tak rozšírený, zloženie debát je naozaj rôznorodé.

Prečítajte si aj: Stane sa novým trendom dnešnej doby byť offline?

Pozvánka pre dvoch

Na pripojenie sa do Clubhouse je potrebné mať pozvánku. Každý nový používateľ dostane dve, ktoré môže darovať. Ak ste však aktívny, navštevujete roomky, zapájate sa do diskusií, získate ďalšie bonusové pozvánky. Aj týmto krokom aplikácia podporuje záujem a rozširovanie obsahu. A takisto aj pocit istej výnimočnosti.

Tým, že je všetko ešte vo vývoji, pripoja sa iba vlastníci iOS. Ak sa niekomu stane, že poslal pozvánku niekomu, kto tento systém nemá, pozvánka prepadne. Tento osud postihne aj tých, ktorí sa pomýlia v telefónnom čísle, ktoré je potrebné na odoslanie vstupenky.

„Ten záujem o to, že musíš mať pozvánku, dáva pocit istej exkluzivity. Zároveň sú veľkým lákadlom influenceri, ktorých oslovili ešte na začiatku, aby aplikácia získala popularitu,“ hovorí Martin, ktorý Clubhouse počúva už pravidelne.

Náhľad miestnosti v Clubhouse.
Zdroj: osobný archív Martina Pavlíka

Debaty o čomkoľvek a s kýmkoľvek

Miestnosti, kde sa debatuje o demokracii, rozoberajú sa Muskove vízie do budúcnosti, koníčky, meditačná miestnosť, v ktorej sú všetci ticho i miestnosť, kde sa každý večer čítajú rozprávky. Výber je naozaj veľký. Plusom siete je aj možnosť naučiť sa cudzí jazyk, vysvetliť si príklad z chémie, vypočuť si kurz marketérov a zažiť virtuálny koncert.

Najbližšie chcú tvorcovia práve tvorcov zaujímavého obsahu podporiť aj finančne a investovať do nich na samotnej platforme. Používateľ si bude môcť napríklad zakúpiť vstupenku na koncert či objednať predplatné a autora si následne vypočuť. A aj keď obsah zatiaľ nie je prístupný pre Android, mnohí veria, že sa to čoskoro zmení a sprístupní sa pre všetkých.

Hovorkyňa spoločnosti vo vyhlásení uviedla, že veria, že „hlas je silným médiom, ktoré umožňuje ľuďom spájať sa, zdieľať, učiť sa a rásť prostredníctvom autentickej konverzácie. V klube Clubhouse môže byť tvorcom každý, kto zaháji miestnosť a bude viesť rozhovory.“

Prečítajte si aj: Myslia si, že majú infarkt. Tetánia trápi najmä mladých a zaneprázdnených

O slovo sa hlási rukou

„Myslím si, že sa v tejto dobe rozšírilo veľa online webinárov, seminárov a Clubhouse to všetko spojil. Môžem si dať udalosť do kalendára, príde mi upozornenie. Môžem si sám vytvoriť vlastnú roomku. Vstúpim a okamžite počujem, ako ľudia rozprávajú,“ približuje pozitíva Martin.

Podľa neho to celé funguje ako jedno veľké pódium, na ktorom sú ľudia – rečníci, a človek sa k nim zdvihnutím ruky pridá. Najskôr ho však musí k slovu pustiť moderátor, ktorý je zodpovedný za priebeh celej konverzácie. Aj na nich sieť myslí, do budúcna chce vytvárať školenia pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o riadenie rozhovorov.

„Je to super dostupná vec, bez sekania, bez hľadania, kde sa udalosť nachádza, bez potreby externých odkazov. Tu sa klikne na miestnosť a za pár sekúnd počujem ľudí rozprávať. A plusom je, že vždy, keď otvorím Clubhouse, je tam nejaká miestnosť, ktorú chcem počúvať,“ dodáva. Martin vidí nedostatok zatiaľ len v automatickom zapnutí mikrofónu po zvolení moderátorom.

Náhľad na domovskú obrazovku Clubhouse.
Zdroj: osobný archív Martina Pavlíka

Mínusy klubovne

O veľkých rizikách sa v dobe písania článku ešte nevie. No hrozbami môže byť voľnosť a sloboda vyjadrovania. Keďže používatelia môžu rozprávať o čomkoľvek, môžu tiež šíriť dezinformácie, hoaxy či nenávistné prejavy. Aj keď má práve na takéto situácie dohliadať moderátor, môže sa stať, že toxický obsah bude tvoriť práve on. Napríklad v Amerike sa už s rasistickými vyhrážkami stretli primárne u mladších užívateľov.

Vstup je povolený len pre ľudí starších ako 18 rokov. Dodržiavanie tohto pravidla vyzerá byť zatiaľ regulované len odosielateľmi pozvánok. Aké presné kroky kontroly administrátori vykonávajú, však nevieme. Neznáme je tiež spracovanie údajov pri posielaní pozvánok a tiež prepájanie účtu s Instagramom a Twitterom.

Hovorené slovo je zakázané nahrávať, napriek tomu spoločnosť na krátku dobu rozhovory nahráva. Dôvodom je práve bezpečnosť, nahrávka má slúžiť ako dôkazový materiál v prípade nevhodného správania v diskusii.

Prečítajte si aj: Nitrianska galéria spustila novú výstavu, pozrieť si ju môžete aj z domu

Na Slovensku pre menší počet používateľov môže byť mínusom aj opakovanie sa rečníkov. Zapájanie je naozaj lákavé, získať tým ďalšie vstupenky ešte lákavejšie. Tie sa dokonca po novom začali aj predávať.

Clubhouse je však na dodržiavanie pravidiel prísny. Výstrahou je okamžité vyhodenie používateľa, ktorého nahlásia za ich porušovanie. Administrátori taktiež dbajú na používanie pravého mena.

Napriek tomu sa objavili problémy so zneužívaním a moderovaním obsahu. Spoločnosť sa na obranu vyjadrila, že „jednoznačne odsudzuje všetky formy rasizmu, nenávistných prejavov a zneužívania, ako sú uvedené v jej pokynoch pre komunitu a zmluvných podmienkach, a má zavedené postupy dôvery a bezpečnosti pri vyšetrovaní a riešení akýchkoľvek porušení týchto pravidiel.“

Titulná fotografia: pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre: