Nitrianska galéria spustila novú výstavu, pozrieť si ju môžete aj z domu

Aj kultúrny život ľudí sa počas pandémie musel presunúť do online prostredia. To však nezastavilo umelcov a iných kreatívnych jedincov pokračovať vo svojej práci. Online koncerty, streamy s umeleckou tematikou či online výstavy galérií si možno teraz užiť aj z pohodlia domova.

Takouto formou práce pokračuje aj Nitrianska galéria, ktorá rozbehla projekt oNRine. Je to nový formát online výstavy, ktorej témou je samotné mesto Nitra.

Prečítajte si aj: Od Bratislavy po Banskú Štiavnicu: Ako sa darí antikvariátom počas pandémie?

Nápad vznikol ešte pred pandémiou

„Nitrianska galéria má vo svojich depozitároch okolo 5-tisíc zbierkových predmetov,“ hovorí kurátor oNRine expozície Omar Mirza. „Galéria nedisponuje dostatočnými priestormi na ich prezentáciu v rámci stálej expozície, preto sa už niekoľko rokov snažíme o sprístupnenie diel výtvarného umenia nielen na dočasných výberových výstavách, ale aj vo virtuálnom priestore, ako napríklad v rámci projektu Virtuálna galéria,“ vysvetľuje kurátor.

Ďalej dodáva, že nápad vznikol ešte pred pandémiou a predtým, než všetky galérie a iné kultúrne inštitúcie začali s presúvaním svojich aktivít do online priestoru. Prvá virtuálna výstava je venovaná významnému slovenskému výtvarníkovi Františkovi Studenému. V roku 2020 spustili nový formát online výstav.

Túto výstavu si môžete pozrieť aj z pohodlia domova. Zdroj: onrine.nitrianskagaleria.sk

oNRine – prstom po mape

„Keďže v zbierke máme množstvo diel, ktoré zobrazujú rôzne historické pohľady na Nitru, jej pamiatky, už neexistujúce budovy, zaujímavé miesta, zabudnuté zákutia, jej okolie či významné osobnosti mesta, zvolil som tému, ktorá k Nitrianskej galérii azda ani nemôže mať bližšie – samotnú Nitru,“vyjadruje sa k výberu témy kurátor Mirza.

Realizácia projektu oNRine trvala od júla minulého roka do januára 2021. Rozdielom medzi inými výstavami je najmä spôsob prevedenia. Virtuálnemu návštevníkovi sa naskytne pohľad na mapu, na ktorej sú očíslované body. Každý bod znázorňuje miesto v Nitre, ktoré sa mu následne zobrazí na maľbe či grafike. Ku každému dielu je pripojená aj textová časť, ktorá sa snaží pútavým spôsobom priblížiť fakty o diele a o jeho interpretáciu. Zahŕňa aj informácie o danom mieste a životopisné údaje o autorovi.

Prečítajte si aj: Spevák a’cappella: Chcem dúfať, že ľudia budú po tomto všetkom na koncerty chodiť radšej

Veľké plány do budúcna

Dostupnosť online výstavy nie je časovo obmedzená. Môžete si ju prezrieť kedykoľvek a kdekoľvek, stačí mať pri sebe smartphone, tablet či počítač a, samozrejme, pripojenie na internet.

„Čo sa týka iných výstav plánovaných na tento rok, dúfame, že čoskoro budeme môcť znovu otvoriť galériu pre verejnosť a robiť tak hlavne výstavy vo fyzickom priestore. Ale aj v online aktivitách budeme naďalej pokračovať, novinky sa dozviete na našej webovej stránke a na sociálnych sieťach,“ hovorí Mirza.

Výstava ponúka širokú škálu diel – od tradičnejších obrazov až po street art. Zdroj: Erik Šille, Bez názvu, onrine.nitrianskagaleria.sk

Prvá fáza oNRine projektu je aktuálne zostavená z 30 bodov na mape. Tie by mali priebežne pribúdať. „Azda sa podarí, aby ich bolo približne trikrát toľko, čo teraz,“ dodáva kurátor. Ďalej by radi sprístupnili aj anglickú formu výstavy, to však závisí od finančných možností galérie.

V budúcnosti by chceli spolupracovať aj s Turistickým informačným centrom v Nitre. Plánom je vytvorenie mobilnej aplikácie, ktorá by využívala rozšírenú realitu. Zobrazovala by diela a informácie v reálnom čase na konkrétnych miestach, ktoré by boli na dielach zobrazené. „Toto sú však zatiaľ iba plány, uvidíme, čo sa z nich podarí zrealizovať,“ uzatvára kurátor výstavy.

Titulná fotografia: Maximilián Schurmann “Schody ku katedrále v Nitre”

Zdieľajte článok

Komentáre: