Nová sezóna v Divadle Andreja Bagara sa začína veľkým projektom

Nová sezóna v DAB sa bude niesť v duchu pozitívnej energie, hudby, histórie a zábavy. Diváci sa môžu tešiť na nové inscenácie v podobe muzikálu, komédie, grotesky či na inscenáciu spojenú s divadelnou históriou.

Opatrenia aktuálneho Covid automatu neobišli ani divadlá. DAB v Nitre bude v novej sezóne fungovať v režime OTP. Na predstavenia budú môcť prísť len zaočkovaní, testovaní a tí, čo ochorenie Covid-19 prekonali. Riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy avizoval, že niektoré predstavenia budú len pre plne zaočkovaných.

Divadlo pripravuje veľký projekt

Nová sezóna v DAB prinesie rodinný muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť. Prvé premiéry by sa mali odohrať koncom septembra. Muzikál je pod taktovkou režiséra Petra Oravca a autormi sú Tim Rice a Andrew Lloyd Webber. Muzikál má byť najmä o pozitívnom myslení a nesie posolstvo, že všetko zlé sa na dobré obráti. „Posolstvom muzikálu je, že po všetkých lockdownoch, po všetkých uzavretiach, úrodných a neúrodných rokoch príde to, v čo veríme. A keď pozitívne myslíme, tak sa k tomu snu dopracujeme a sen sa stáva realitou,” hovorí režisér muzikálu Peter Oravec.

Diváci sa môžu tešiť na živý orchester, ktorý sa skladá zo 14-tich členov s dirigentom Júliusom Selčanom. Muzikál bol na Slovensku predstavený už v roku 1994 v Divadle Nová scéna, kde ho režíroval Jozef Bednárik. V DAB diváci uvidia súčasnú verziu z roku 2019, ktorá bola uvedená v Londýne. „Zaujímavosťou je, že okrem 30-tich účinkujúcich, ktorí sú na javisku, je súčasťou inscenácie 12-členný detský zbor, ktorý na javisku spieva, hrá a tancuje,” opisuje Oravec.

Muzikál je plný pozitívnej energie, pestrých farieb a hudby rôznych žánrov. Foto: DAB

Pôvodne bol muzikál vytvorený v roku 1967 pre školský zbor ako školská kantáta na tému starozákonného príbehu o Jozefovi a jeho bratoch. V DAB to režisér Peter Oravec poňal inak. „My sme to v podstate poňali do takej koncepcie, že je to ako detský sen, ktorý sa sníva deťom, keď idú na výlet autobusom do krajiny snov.”

Inscenácia nemá hovorené slovo. „Je to celé spievané, a tým pádom piesne nie sú len o pocitoch, ale posúvajú celý príbeh Jozefa a jeho bratov,” hovorí Oravec. Zároveň dodáva, že sa v muzikáli nachádza veľa tanečných choreografií, hudba rôznych žánrov a pestré farby. Dali si záležať aj na výtvarnej stránke, ktorú mali na starosti Pavol Andraško a kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová. Erik Bartoš sa staral o projekcie.

Súčasťou muzikálu bude živý orchester a 12-členný detský zbor. Foto: Aneta Černáková

O dramaturgiu sa postarala Slavka Civáňová, prekladom piesní sa zaoberal Kamil Peteraj. Hlavné postavy si zahrajú: Jozefa stvárňuje Andrej Remeník v alternácii s Martinom Klinčúchom, rozprávačka bude Andrea Sabová v alternácii s Barborou Švidraňovou, faraóna stvárňuje Juraj Ďuriš v alternácii s Tomášom Turekom. Okrem toho Peter Oravec spomína aj postavu Jakuba, Jozefovho otca, ktorého stvárni Ján Gallovič, ktorý pred skoro 30-timi rokmi hral Jozefa na Novej scéne.

Groteskné poviedky pod názvom Nádej zomiera posledná?

Peter Oszlík si pod réžiu vzal jednominútové groteskné poviedky od Istvána Örkénya spolu s dramaturgičkou Hanou Launerovou. Poetika autora poviedok sa vyznačuje výrazným humorom, absurdným nádychom, hyperbolou či svojskou reflexiou človeka a sveta, ktorého je súčasťou.

Inscenácia sa bude niesť v duchu odľahčenia, radosti a nadhľadu v neľahkej dobe. „Prinášame titul, ktorý nastoľuje otázky v zmysle existencie, vyrovnávania sa so životom, bytím aj smrťou, a nesie v sebe posolstvo, že na každú situáciu sa je možné pozrieť z iného uhla pohľadu,” dodáva dramaturgička.

Autor krátkych poviedok sa vyznačuje výrazným humorom a celá inscenácia nesie posolstvo, že na každú situáciu sa dá pozrieť z iného uhla pohľadu. Foto: DAB

Hana Launerová spolu s Petrom Oszlíkom chcú do divadla priniesť niečo, čo aktivizuje umeleckú radosť či snahu znovu tvoriť. Tvorivý tím tvorí režisér Peter Oszlík, dramaturgiu zastrešuje Hana Launerová, scénu a kostýmy má na starosti Andrea Madleňáková. Herecké roly obsadili herci DAB Andrej Remeník, Eva Pavlíková, Kristína Turjanová, Žofia Martišová, Martin Nahálek a Tomáš Turek.

Komédia, ktorá prináša oddych, relax a zábavu

Inscenácia Láska, sex a dane pod taktovkou režiséra Svetozára Sprušanského je bláznivá komédia, ktorú napísala dvojica amerických autorov William Van Zandt a Jane Milmore. Táto inscenácia mala vzniknúť už v januári, avšak pre pandémiu sa neuskutočnila. Pre autorov je charakteristické, že využívajú prvky situačnej komédie a kombinujú ich s ľahkosťou konverzačnej komédie, čo je typické pre „slapstick comedy.” (zobrazenie života ľudí vo zveličenej, zosmiešňujúcej podobe, pozn. redakcie)

Komédia má jednoduchú zápletku. Prvá východisková situácia hovorí o hlavnom hrdinovi Johnovi, ktorého stvárni Juraj Ďuriš. „Vynájde spôsob, ako ľahko využívať daňové úľavy, nie celkom korektne, ale o to vynaliezavejšie,” opisuje dramaturgička Slavka Civáňová.

Bláznivá komédia s jednoduchými zápletkami prinesie divákom oddych, ale aj zábavu. Foto: DAB

V komédii sa riešia aj vzťahy, čo je súčasťou druhej východiskovej situácie. Tá opisuje postavu Leslieho, ktorú stvárni Jakub Rybárik. Zároveň je najlepším kamarátom Johna. Leslie podvádza svoju priateľku s Johnovou snúbenicou. „V podstate celkom jednoduché zápletky, ktoré spustia šialený kolotoč udalostí. Už po chvíli nebudeme vedieť, kto kým a kto s kým v tejto komédii je,” dodáva Slavka Civáňová. Premiéra je zatiaľ naplánovaná na január, ale keďže nie je známe, ako sa situácia s pandémiou bude vyvíjať, konkrétne termíny neuvádzajú.

Hra o ubytovni, kde bývali herci

Kutlochy sú názov ďalšej inscenácie. Zároveň sa tak nazývala nitrianska divadelná a herecká ubytovňa, ktorá sa nachádzala v Národnom dome so Sokolovňou. Inscenácia má byť prepojená s divadelnou históriou. Autorkou je Slavka Civáňová, ktorá sa tiež podieľa aj na dramaturgii. „Táto hra by mala byť obhliadnutím, zrýchleným kaleidoskopom na udalosti od tých 50-tych rokov až po súčasnosť,” hovorí autorka inscenácie.

Inscenácia Kutlochy nebude ponúkať len vnútorné historky a vtipy. Ambíciou je, aby hra odzrkadľovala kontext doby. Autori zároveň chcú divákom ponúknuť predstavenie osudov a príbehov jednodlitých osobností. „Budeme dokonca aj citovať niektoré známejšie divadelné inscenácie z našej minulosti a zároveň predstavíme také malé dejiny budovy Národného domu so Sokolovňou,” dodáva Civáňová.

Inscenácia bude odzrkadľovať kontext doby a tiež aj príbehy známych osobnosti, ktoré zažili na kutlochoch. Foto: DAB

Autorka pre hru Kutlochy trávi čas s kolegami od najstaršej generácie až po súčasnú. Vypočula si od nich historky a príbehy, ktoré zažili práve na kutlochoch. „Zároveň navštevujem poctivo štátny archív v Ivanke pri Nitre, kde si študujem kroniku, dennú tlač od 50-tych rokoch až po súčasnosť, aby sme ten kontext doby trochu napojili aj na mesto Nitra,” opisuje Slavka Civáňová. Réžiu má na starosti Natália Deáková.

Okrem nových inscenácií zostávajú aj staršie

V DAB sa bude naďalej hrať aj súčasný repertoár. Jedná sa prevažne o inscenácie, ktoré sa v divadle dlhšiu dobu nehrali. Od januára 2020 vznikli štyri inscenácie, ako napríklad Robin Hood, inscenácia Dom, či predstavenie Láska slečny Elliotovej.

Prečítajte si aj: Inšpirácia je všade naokolo, hovorí slovenský ilustrátor Adrián Macho, ktorý dodal knihám Harry Potter nový šat

Okrem predstavení na javisku DAB sa divadlo zúčastnilo aj na festivale Dotyky a spojenia s predstavením Dom. „V novembri máme v pláne ísť hrať do Budapešti a pripravujeme ešte nejaké ďalšie veci, ale záleží to aj od situácie, ktorá bude v nasledujúcich mesiacoch,” hovorí Jaroslav Dóczy.

Okrem toho DAB plánuje otvoriť koncom októbra systém sedení pri divadle s názvom „square seats”. Zo sedení má vyrastať zeleň a okolie bude osvetľované solárnou energiou. Na tvorbe sedení sa podieľal scénograf Michal Lošonský. Ďalej sa v divadle bude organizovať aj Noc divadiel či iné vzdelávacie aktivity pre školy.

Článok vznikol v spolupráci s Divadlom Andreja Bagara v Nitre.

Titulná fotografia: Aneta Černáková

Zdieľajte článok

Komentáre: