Nomofóbia: Sme závislí na telefónoch?

Žijeme v dobe, keď online komunikácia prebíja tú priamu. Mobilné telefóny sa stali bežnou súčasťou nášho každodenného života. Okrem komunikácie nám slúžia ako prostriedok nakupovania, kalendár, budík a tiež ním riešime pracovné záležitosti. Kedy však vieme, že sú veci v norme, a nie sme od svojho telefónu závislí?

Nomofóbia je skrátený výraz utvorený od spojenia „no mobile phone phobia“. Ide o psychický stav, keď sa človek bojí ostať dlho alebo aj krátko odpojený od svojho mobilného telefónu. Typickými symptómami tejto poruchy sú úzkosť, panika, problémy s dýchaním, chvenie či dezorientácia.

Strach z odlúčenia

Aj keď sa to mnohým z nás môže zdať absurdné, tento jav je aj dnes považovaný za fóbiu. Termín nomofóbia bol prvýkrát použitý v štúdii z roku 2008 Poštovným úradom Spojeného kráľovstva. Zo vzorky, ktorú tvorilo 2 100 dospelých, 53 percent respondentov prejavilo známky nomofóbie.

Prečítajte si aj: Často zabúdame na podstatu činností, ktoré vykonávame, hovorí odborník na produktivitu

Výskum tiež ukázal, že strach z odlúčenia od mobilu môže byť natoľko silný, že mnohí ľudia si svoj mobil nikdy nevypnú. Ani v čase, keď vopred vedia, že ho vôbec nebudú používať, ani keď ide o spánok. Pri vybití batérie alebo strate telefónu sa u nich začnú prejavovať silné pocity strachu.

Problém dnešnej populácie

Je normálne spoliehať sa na telefón. Je tiež v poriadku báť sa o možnú stratu telefónu, ktorý obsahuje dôležité fotografie, dokumenty a informácie. Ak však človek nedokáže svoj mobil odložiť na pár hodín, cíti extrémne nutkanie ho neustále používať  a má strach z toho, že o niečo prichádza, to už sa dá považovať za závislosť.

Počet ľudí, ktorí sú závislí na mobilných telefónoch neustále narastá. Fotografia: unsplash.com

Vedúci výskumník z Behaviour Works Australia Fareed Kaviani tvrdí, že aj keď sa telefóny stali našou súčasťou života, mali by sa využívať primerane. „Myslím si, že sme si z tohto zariadenia urobili návyk na štrukturálnej aj individuálnej úrovni. Strach z toho, že ostaneme bez mobilného telefónu, môže byť racionálnou odpoveďou na to, že sa naň spoliehame pri udržiavaní kontaktu s rodinou, priateľmi, skenovaní QR kódov alebo ho využívame ako digitálnu peňaženku,“ uvádza na portáli monash.edu.

Ako sa zbaviť závislosti?

Nomofóbia je závislosť, ktorá je v dnešnej spoločnosti veľmi bežná. Neznamená to však, že by sme k nej mali byť ľahostajní a nehovoriť o nej ako o veľkom probléme. Postihuje totiž najmä naše mentálne zdravie a šťastie. Ako však tento problém riešiť? Medzi odporúčané spôsoby sa radí terapia, pričom jej princíp spočíva v postupnej zmene návykov a našich myšlienok, ktoré sú spúšťačom problému.

Ak človek nechce kontaktovať odborníka, môže sa o to pokúsiť aj sám. Kľúčovým krokom je zadať si malé ciele, ako napríklad položiť svoj telefón od seba na 20 minút a robiť viac aktivít mimo neho. Postupom času sa to stane prirodzenejšie a  závislosť sa výrazne obmedzí.

Autorka: Erika Trnková

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: