Slovenskí športovci a tímy, ktoré sa oplatí sledovať na ZOH v Pekingu

Len pár dní nás delí od začiatku XXIV. zimných olympijských hier, ktoré sa uskutočnia v Pekingu od 4. februára do 20. februára 2022. Najväčšia športová udalosť roka však bude rovnako ako iné športové podujatia do veľkej miery ovplyvnená pandémiou koronavírusu.

Nadchádzajúca olympiáda sa bude realizovať podobne ako posledná letná bez divákov, respektíve na tribúnach budú iba organizátormi pozvané osoby. Pre Slovensko to bude v ére samostatnosti ôsma zimná olympiáda. Na predošlé úspechy biatlonistky Anastasie Kuzminovej, ktorá sa v Pekingu už nepredstaví, sa bude snažiť nadviazať 50-členná slovenská výprava, ktorá je zložená z viacerých potenciálnych medailových ašpirantov.

Klaudia Medlová – snowboarding

28-ročnú snowboardistku čaká druhá olympiáda v jej kariére. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu ju v disciplíne slopestyle zradil nevyspytateľný vietor, ktorý prispel k jej pádom v oboch jazdách. Rodáčka z Liptovského Mikuláša nakoniec v Južnej Kórei obsadila v slopestyle 24. priečku. V disciplíne Big air si polepšila o jednu pozíciu, keď v kvalifikácii skončila na 23. mieste.

Napriek nevydarenej premiére pod piatimi kruhmi patrí medzi najzaujímavejšie mená v našej výprave. V slopestyle získala v roku 2015 na MS bronzovú medailu a v tom istom roku sa stala prvou ženou, ktorá pristála po tzv. double backside rodeu (trik na snowboarde v podobe dvojitého salta, pozn. redakcie). V rokoch 2015, 2017 a 2019 sa sedemkrát dostala na pódium v rámci Svetového pohára; dvakrát v disciplíne slopestyle a päťkrát v kategórii Big air.

Adam Žampa – alpské lyžovanie

Adam Žampa patrí medzi tradičné želiezka v zjazdárskom ohni. V Pekingu ho čaká už jeho v poradí tretia olympiáda. Vzhľadom na to, že má 31 rokov, nie je vylúčené, že bude aj posledná v jeho kariére.

Adam Žampa patrí k najväčším favoritom na ZOH v Pekingu. Fotografia: instagramový účet @adamzampa13

Jeho doposiaľ najväčší úspech prišiel pod piatimi kruhmi hneď pri jeho premiére v Soči 2014. Po 28. mieste v disciplíne super-G a 22. priečke v obrovskom slalome prišlo šieste miesto v slalome. Medaila mu tesne ušla v superkombinácii, kde skončil piaty. Na solídne výsledky nadviazal aj o štyri roky neskôr. V obrovskom slalome skončil na 25. mieste, v slalome obsadil 24. miesto.  

O dve priečky vyššie si polepšil v superkombinácii a v tímovej súťaži z toho bolo deviate miesto. Hoci v seriáli Svetového pohára nepatrí medzi najlepších, pravidelne sa umiestňuje minimálne medzi najúspešnejšími tridsiatimi pretekármi.

Petra Vlhová – alpské lyžovanie

Petru Vlhovú čaká tretia olympiáda v jej kariére. Na žiadnu z jej prvých ju Slovensko neposielalo s takými veľkými očakávaniami. Dvojnásobná športovkyňa roka bude v Pekingu našou najväčšou medailovou nádejou. Do tejto pozície ju postavili fenomenálne výkony na Svetovom pohári, ktoré si drží už niekoľko sezón.

Prečítajte si aj: Odvrátená strana slovenskej reprezentácie: Zastupovali krajinu, no štát ich podporil iba minimálne

Jej doposiaľ najväčším kariérnym úspechom je veľký krištáľový glóbus za celkové víťazstvo na Svetovom pohári z roku 2021. Vlastní tiež dva malé glóbusy, v tejto sezóne získala tretí. Rovnako má stále šancu aj na obhajobu ďalšieho veľkého glóbusu. V zbierke jej chýba už len olympijská medaila.

V každej z disciplín na nasledujúcej olympiáde bude Petra favoritkou na medailu. Očakávania na Petru sú možno väčšie, ako boli v minulosti na hokejistov či na Nasťu Kuzminovú. Veľakrát sa športovcom stáva, že takýto veľký tlak nemusia ustáť a očakávania nenaplnia. Peťa však už viackrát v minulosti ukázala, že na veľké momenty sa vie pripraviť nielen výkonnostne, ale aj mentálne.  

Ženská biatlonová reprezentácia

Aj napriek tomu, že v Číne po konci kariéry už nenastúpi biatlonová kráľovná Anastasia Kuzminová, bude ženský biatlon sledovanou disciplínou aj zo slovenského pohľadu. Na úspechy z minulých rokov sa budú snažiť nadviazať sestry Fialkové, Veronika Machyniaková a Henrieta Horvátová.

Paulína Fialková sa bude snažiť nadviazať na úspechy z minulých rokov. Fotografia: instagramový účet @paja.fialkova

Najväčšie nádeje budú fanúšikovia vkladať do Paulíny Fialkovej, ktorá bude v Pekingu obhajovať piate miesto z pretekov na 15 kilometrov a z tímovej štafety. Po úspešnej olympiáde dosahovala kariérne maximá aj na Svetovom pohári, keď sa až osemkrát dostala na pódium. Ďalšou členkou tímu je Paulínina sestra Ivona, ktorú čaká druhá olympiáda v jej kariére. V Pjongčangu z toho bolo 74. miesto v šprinte na 7,5 kilometra, 64. priečka v pretekoch na 15 kilometrov a piate miesto v spomínanej štafete. Medzi jej najlepšie výsledky vo Svetovom pohári patria umiestnenia v top desať v rokoch 2018, 2020, 2021.

Olympijský debut čaká dvojicu Veroniku Machyniakovú a Henrietu Horvátovú, ktorá sa v minulom roku stala juniorskou vicemajsterkou sveta. Dievčatá absolvujú štyri individuálne preteky a dve štafety.

Mužská hokejová reprezentácia

Bez ohľadu na formu našich športovcov priťahuje najviac pozornosti hokejová reprezentácia. Šport číslo jeden zažil pri siedmich doterajších účastiach pod piatimi kruhmi vzostupy, ale aj nepríjemné pády. Optimistický debut v Lillehammeri (1994) vystriedali dva tvrdé pády v Nagane (1998) a Salt Lake City (2002). V Turíne roku 2006 sa karta obrátila a naša zlatá generácia mala olympijský turnaj rozbehnutý vynikajúco. Stopku im však vystavilo vo štvrťfinále Česko.

Prečítajte si aj: Náš život sa točí v kole tréningov, školy a spánku, no všetko je o prioritách, vravia hokejistky

O štyri roky neskôr prišiel doposiaľ náš najväčší olympijský úspech. Vo Vancouveri sa náš tím dostal po skvelých výkonoch až do semifinále, kde tesne prehral s Kanadou. Následne nám bronz zvesili z krku Fíni. Na Vancouver už slovenskí hokejisti na ďalších olympiádach nedokázali nadviazať. V Soči a Pjongčangu nás čakali skoré osemfinálové vypadnutia. Do Pekingu môžu naši hokejisti ísť so vztýčenou hlavou. Vydarené výkony na MS 2019, 2021 a v augustovej olympijskej kvalifikácii vrátili po rokoch fanúšikom vieru v to, že slovenský hokej sa vyvíja správnym smerom.  

Vzhľadom na neúčasť hráčov z NHL môže náš mladý tím prekvapiť a možno napodobniť strieborný úspech Nemecka z roku 2018. Slovensko má zatiaľ menšie ciele, no aj minulosť ukázala, že úspech prichádza veľakrát vtedy, keď je menej očakávaný.

Slovensko posiela do Pekingu veľký počet skúsených olympionikov, ale aj olympijských nováčikov, ktorí idú zbierať skúsenosti. Medzi nich patrí aj 19-ročná bobistka Viktória Čerňanská, ktorá sa len pred pár dňami stala juniorskou majsterkou sveta. Slovensko sa celkovo predstaví v siedmich disciplínach. Fanúšikovia veria, že sa športovci nevrátia s prázdnymi rukami.

Autor: Peter Lévai

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: