Projekt PaintPeople: Zážitkové maľovanie rozvíja kreativitu a spája ľudí

Koncept zážitkového maľovania sa stáva na Slovensku čoraz populárnejší. Tvorenie umeleckých diel v uvoľnenej atmosfére kaviarní pri káve či pohári vína si nachádza obľubu u mnohých ľudí. Tí počas kurzov nájdu nielen oddych, ale aj svoju kreatívnu stránku. 

Zážitkové maľovanie je novodobá tvorivá aktivita vhodná pre každého. Účastníci počas hodiny strávenej v príjemnom podniku namaľujú vlastný obraz, ktorý si následne odnesú domov. Kurzy sú určené pre ľudí, ktorí radi maľujú, ale aj pre tých, ktorí nie sú v kreatívnych činnostiach takí zdatní. 

Projekt PaintPeople

PaintPeople patrí k prvým firmám, ktoré na Slovensku priniesli a rozbehli zážitkové maľovanie. Autorka projektu sa inšpirovala v zahraničí, kde žila niekoľko rokov. „Založila som PaintPeople podľa ruských firiem a tie boli založené podľa amerických. Koncept „art party“ pochádza z Ameriky, ale prvýkrát som to videla v baroch Moskvy, kde som žila,” hovorí Júlia Vuľchová. 

Proces zážitkového maľovania sa realizuje vo vybraných podnikoch v slovenských mestách. Počas týždňa PaintPeople organizuje hodiny v Bratislave, Nitre, Trnave a Trenčíne. V čase pandémie pripravujú aj online kurzy. „Maľujeme cez Zoom, kde môžu tvorcovia maliarke ukazovať progres a pýtať sa otázky. V ponuke máme aj vyše 40 video kurzov na domáce maľovanie počas dlhých zimných večerov,“ dodáva. 

Proces maľovania

Záujemcovia sa na hodinu maľovania môžu prihlásiť prostredníctvom internetovej stránky. Tam nájdu aj fotografiu obrazu, ktorý sa bude počas hodiny maľovať a miesto, kde sa bude kurz konať. V podniku budú následne všetkých prihlásených čakať pripravené stojany s plátnami a farbami. Jediné, čo si so sebou účastníci musia priniesť, je dobrá nálada a chuť tvoriť.

Júlia popisuje, že maľovanie je činnosť, ku ktorej musí mať človek vlohy, no dá sa to aj naučiť. Preto sú hodiny určené pre pokročilých maliarov, ako aj pre úplných začiatočníkov. Väčšina zúčastnených sú však začiatočníci a maľujú prvýkrát po základnej škole. „Bežne sa stáva, že človek namaľuje svoj prvý obraz veľmi pekne, hoci netušil, že to zvládne,“ dodáva.

Ľudia počas tvorenia objavujú svoju kreatívnu stránku. Foto: PaintPeople

Obrazy, ktoré počas hodiny tvoria, sú pomerne jednoduché. Pri maľovaní sa kladie väčší dôraz na súlad farieb, ako o samotnú formu. Počas procesu tvorenia zúčastneným pomáha maliar, preto sa nikto nemusí obávať, že by danú činnosť nezvládol.

„Tvorenie sa začína nákresom ceruzkou. Ďalej maliarka vysvetlí, ako sa namieša potrebná farba a na to sa použije na potrebné miesta na obraze. V priebehu maľovania môžu zúčastnení maliarku zavolať, ak im nie je niečo jasné. Nakoniec, keď sú všetci spokojní so svojím výsledným obrazom, urobíme skupinovú fotografiu,“ popisuje. 

Inšpirujú sa aktuálnymi trendami 

Maliari predlohy obrazov, ktoré sa budú maľovať na hodinách, hľadajú na internete. Obrázok musí byť v prvom rade esteticky atraktívny. Nemôže byť jednoduchý, ani príliš náročný, aby ho zvládli namaľovať aj ľudia bez maliarskych skúseností. V PaintPeople sledujú aj populárne predmety v spoločnosti, ako sú napríklad plameniaky, avokáda či ananásy.  

Júlia dodáva, že nie je ľahké odhadnúť vkus zákazníkov a vybrať obrázky, ktoré si ľudia budú chcieť namaľovať. Väčšinou sa maliarom podarí vybrať populárny námet, ale niekedy sa stane, že o obrázok nie je záujem a vstupenky sa nepredávajú. „Obrázky, ktoré sa daný mesiac osvedčili, potom opakujeme ďalšie mesiace toľkokrát, kým je o ne záujem. Každý mesiac pridávame do rozvrhu nové obrázky a nové techniky.“

Zážitkové maľovanie využívajú aj veľké firmy na organizovanie teambuildingov. Foto: PaintPeople

Pri práci využívajú rôzne spôsoby tvorenia. Júlia hovorí, že u maliarov je najobľúbenejšia živica. Práca s ňou je komplikovaná, a preto v PaintPeople vypracovali viacero živicových techník. Postupne si vytvorili vlastný „know-how“. 

Zákazníci preferujú akrylovú maľbu, keďže veľa ľudí si chce namaľovať vlastný obraz štetcom na plátno. „Teraz máme najnovší hit – živicový abstrakt. Pri tom sa účastníci kurzu nemôžu pomýliť, keďže nemajú konkrétny obrázok a nemaľujú štetcom. Iba rozlievajú živicu na plátno istým spôsobom, a tak vznikajú krásne vzory. Po zaschnutí má živica tvrdý lesklý povrch podobný sklu,“ popisuje. 

Maľovanie spája ľudí

Zážitkové maľovanie je aktivita, ktorú môže robiť viac ľudí naraz. Preto si túto činnosť vyberajú aj firmy na organizovanie teambuildingov. „Kolegovia spolu maľujú, pozerajú, ako to ide susedom a často sú prekvapení, čo ľudia, s ktorými pracujú každý deň, dokážu vytvoriť a aké vlohy majú v sebe ukryté.“

Prečítajte si tiež: Monika z Krojovaných bábätiek: Nečakala som, že projekt s krojovanými bábätkami bude natoľko úspešný

Tvorí sa v príjemnej atmosfére pri pohári vína či pri dobrej káve. Preto sa počas maľovania prihodia aj úsmevné zážitky. „Veľakrát sa stáva, že sa niekto napije špinavej vody z pohára na umývanie štetcov alebo si dá špinavý štetec do vína. Niektorí zákazníci sa tak dobre uvoľnia, že si maľujú niečo svoje alebo si výrazne pozmenia obrázok. Ale inak sú všetci tak pohltení maľovaním, že sú pomerne sústredení, aj keď popíjajú vínko,“ hovorí.  

PaintPeople v Nitre

Podnik, kde sa bude realizovať maľovanie, si organizátori vyberajú hlavne podľa atmosféry, ktorú dané miesto ponúka. Podľa Júlie to musí byť miesto, na ktorom sa budú ľudia cítiť dobre a uvoľnene. Napríklad, kurzy v Nitre PaintPeople organizuje v obľúbenej Trafačke. „Trafačka nie je iba kaviareň, je to aj fotogaléria v bývalej transformátorovej stanici. Na druhom poschodí má ateliér fotograf František Kolář, ktorý kaviareň vlastní. František je umeniu naklonený a má veľmi príjemnú uvoľnenú atmosféru v kaviarni,“ vraví. 

Zážitkové maľovanie si našlo mnoho fanúšikov. Niektorí už majú doma niekoľko obrazov, ktoré sami vytvorili. „Ľudia, ktorí s nami maľovali raz, sa z 90 percent vracajú. Veľa našich zákazníkov má doma desať, pätnásť obrazov namaľovaných s nami. Ľudia neustále prichádzajú so slovami, že sa im naše hodiny páčia,“ uzatvára Júlia.

Titulná fotografia: PaintPeople

Zdieľajte článok

Komentáre: