Ako sa lepšie učiť cudzie jazyky? Predstavujeme niekoľko tipov

Ovládať minimálne jeden cudzí jazyk je v súčasnosti už povinnosťou. Ako sa ho však naučiť, pokiaľ nemáte jazykové vzdelanie?

Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom – porekadlo, s ktorým sa už každý z nás aspoň raz stretol. O jeho význame niet pochýb, pretože v poslednom období sa nutnosť ovládania cudzích jazykov stala priam nevyhnutnosťou.

Vezmime si ako príklad angličtinu. Tá je dôležitá popri štúdiu v zahraničí, na služobných cestách alebo len na zdanlivo obyčajnej dovolenke. Angličtinou sa dohovoríme takmer všade na svete, pomocou nej spoznávame nových ľudí, vieme si prostredníctvom nej objednať jedlo v reštauráciách či nakúpiť rôzne nevyhnutnosti.

Ako píše denník sme.sk, cudzí jazyk vo všeobecnosti je istou potrebou aj v našich školách, keďže školopovinné deti sa ho učia povinne od piateho ročníka, v niektorých prípadoch dokonca skôr. Avšak nie každý človek počas svojich školských rokov venoval učeniu cudzieho jazyka veľkú pozornosť. Medzi nami sú aj takí, ktorí si dané hodiny odsedeli a veľa z nich neodniesli, no v dospelosti by sme najradšej čo najviac vecí dobehli. A toto je často jedna z nich – naučiť sa lepšie cudzí jazyk.

Netflix nielen ako zábava

Pri sledovaní seriálov alebo filmov na streamovacích platformách často trávime nejeden oddychový večer. No prečo nespojiť príjemné s užitočným? Pokiaľ pri sledovaní vášho obľúbeného seriálu či filmu preferujete radšej dabing, skúste ho vymeniť za originálne znenie s využitím titulkov.

Prečítajte si aj: Máj na Netflixe: Čo sa oplatí pozrieť?

Dajte tomu zopár týždňov a potom obmedzte aj samotné titulky. Je zrejmé, že nebudete rozumieť úplne každému slovu, no postupne si ich dokážete spájať do väčších celkov a výsledná výpoveď bude dávať zmysel. Podobne sa dá cudzí jazyk učiť aj pomocou sledovania cudzojazyčných videí alebo počúvania podcastov.

Aj kniha v cudzom jazyku je kamarát

Portál choice.sk píše o čítaní ako o motivujúcej činnosti rozvíjajúcej predstavivosť. Všetci milovníci kníh o tom vedia svoje. Práve kniha je vynikajúcou pomôckou aj pri učení sa cudzích jazykov. Zo začiatku je ideálne čítať najmä o takých veciach, ktoré vás zaujímajú a bavia.

Kniha je vynikajúcou pomôckou pri učení sa cudzích jazykov. Foto: pixabay.com

Prípadne začať niečím jednoduchším, ako je napríklad komiks. Ten obsahuje menej textu a zvyšok dokážu dopovedať obrázky. Oveľa lepší efekt dosiahnete tým, že si budete jednotlivé výpovede čítať nahlas, čím sa jazyk naučíte rýchlejšie a navyše si budete precvičovať jeho hovorenú podobu a výslovnosť.

Netreba sa báť chýb

Nikto nie je dokonalý a učenie je dlhý proces, často plný náročnejších prekážok. Tým vás však nechceme odradiť, ale skôr motivovať. Každá prekonaná chyba, každé naučené slovíčko vám dodá viac sebavedomia a dobrého pocitu. Pri učení jazykov sa netreba brať príliš vážne. Na webe jazykovymentoring.sk odporúčajú sústrediť sa na zábavu, ktorú vám táto činnosť prinesie. Učenie ide ľahšie, keď ho váš mozog vníma ako zábavu a niečo príjemné.

Manažérka prekladateľskému mentoringu, Simona Pralovska, zdôrazňuje pri učení cudzích jazykov primárne pravidelnosť, a teda venovať sa činnosti každý deň niekoľko minút. Okrem toho je lepšie mať viacero menších cieľov, než jeden veľký: „Budú vás krok po krôčiku motivovať, aby ste pokračovali. Napríklad si denne nájdite, zapíšte a zapamätajte sedem nových slovíčok.“

Pralovska dodáva, že človek ovláda cudzí jazyk na komunikačnej úrovni vtedy, ak pozná dve tisíc slovíčok. Ročne to tak vychádza na 2 555 naučených slov. Na záver si treba zapamätať, že na učenie cudzieho jazyka nie je nikdy neskoro. No prečo nezačať hneď?

Autorka: Petra Novotná

Titulná fotografia: pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre: