Spoznávanie sveta očami študentov: Aké sú ich vysnívané cestovateľské destinácie?

Každý kút sveta je ako jedna strana knihy, ktorú treba prečítať, aby ju človek spoznal. Príležitostí na preskúmanie sa nám ponúka veľa. Skvelým nástrojom k spoznávaniu je cestovanie, ktoré otvára dvere možností a zážitkov.

Cestovanie je jednou z činností, ktorú obľubujú aj študenti. Práve mladí ľudia majú veľa príležitostí objavovať svet, spoznávať iné kultúry a vytvárať si nové priateľstvá. Zaslúžený oddych po náročnom čase štúdia predstavuje pre každého študenta niečo iné, no spoločným znakom je relax a únik od každodennej rutiny.  

Spoznávanie histórie a kultúr

Pôvodným motívom cestovania bolo spoznávanie nových kultúr a jazykov, ktoré ešte dovtedy neboli objavené. Dnešné cestovanie sa od toho prvotného výrazne neodlišuje. Aj študenti navštevujú radi krajiny, ktoré sú bohaté na históriu.

Študentka Terézia preferuje cestovateľské destinácie, ktoré majú veľa kultúrnych pamiatok. Jej obľúbeným mestom je Londýn. „Veľmi sa mi páči londýnsky štýl života. Telefónne búdky, červené autobusy, čierne taxíky, Londýnske oko či Buchinghamský palác. Londýn je mojím vysnívaným mestom,“ vraví.

Jozef, ktorý študuje žurnalistiku, tiež obľubuje návštevu miest bohatých na pamiatky. Jeho vysnívaná destinácia je však opakom historického Londýna. „Dubaj, práve ten je mojím vysnívaným mestom už niekoľko rokov. Láka ma mesto samotné, najvyššie budovy sveta, ktoré sa v ňom nachádzajú, spievajúca fontána či dva ostrovy v tvare palmy,“ popisuje.

Študent žurnalistiky zároveň dodáva, že ho na cestovaní najviac láka spoznávanie iných štátov či miest, trávenie času s priateľmi, prechádzanie sa historickými pamiatkami mesta a užívanie si kultúry, ktorú nepozná.

Vysnívané cestovateľské destinácie študentov sú rôzne, no takmer všetci radi objavujú zahraničné kultúry a pamiatky. Foto: freepik.com

Pavlínu, ktorá študuje krízový manažment, tiež lákajú vyspelé krajiny, ktoré sú okrem iného známe aj moderným umením. „Napriek tomu, že som fanúšičkou skôr historických pamiatok, láka ma malá krajinka s názvom Singapur. Je to krajina, ktorá doslova zhmotnila ľudsky pokrok a pretavila ho do novodobého umenia.“

Singapur ju láka aj z ekonomického či logistického hľadiska. „Každý krok v tejto krajine by bol pre mňa zážitkom. Určite to bude moja cieľová destinácia na najbližšie roky,“ dodáva študentka manažmentu.

Objavovanie poznaného, no z iného pohľadu

Cestovanie neznamená len spoznávanie toho, čo ešte nepoznáme. Spoznávať do hĺbky môžeme aj tie miesta a krajiny, ktoré sme už navštívili. Vidieť, čo sme ešte nevideli, je lákavá ponuka, ale pozrieť si viackrát to, čo sme už navštívili, avšak inými očami, je úplne inou perspektívou cestovania.

Prečítajte si aj: Jedna naša večera im zaplatí stravu na celý rok. Marry´s Meals bojuje proti hladu a nevzdelanosti v chudobných oblastiach

„Svoju vysnívanú destináciu si predstavujem tak, že aj po milióntej návšteve ma prekvapí a zarazí svojou krásou. A presne takou destináciou je Taliansko. Veľakrát som už túto krajinu navštívila, no napriek tomu vždy vyzerá inak. Milujem talianske jedlo, ich kultúru a celkovú atmosféru krajiny. Neznáme uličky, ktoré viedli na miesta, kde bol najkrajší západ slnka, mi zakaždým vyrazili dych,“ spomína si študentka Dada. 

Cestovanie nemusí byť len o spoznávaní iných kultúr či nových priateľov. Veľakrát je za tým aj utužovanie už vzniknutých priateľstiev a vzťahov s rodinou. „Tráviť čas s priateľmi či rodinou, s ktorými idem za dobrodružstvom, a popritom spoznávať úplne iných ľudí je jedným z plusov, ktoré mi dáva cestovanie. Je to pre mňa darom mať možnosť byť s tými, ktorých mám rád aj mimo domova, v cudzej krajine,“ popisuje študent Sebastián.

Spájanie štúdia a cestovania

V knihách sa vždy nenachádza to, čo môžu študenti vidieť na vlastné oči. Aj preto je v rámci vysokoškolského štúdia cestovanie do zahraničia mnohokrát aj súčasťou vzdelávacieho procesu.

Študenti často využívajú aj študijné programy, prostredníctvom ktorých môžu cestovať a študovať zároveň. Fotografia: freepik.com

Spájanie cestovania a štúdia, napríklad prostredníctvom Erasmus mobilít alebo iných študijných programov, vyhľadávajú aj samotní študenti. „Ak by sa mi niekedy naskytla príležitosť cestovať do Londýna, aj v rámci programu Erasmus, tak by sa mi splnil sen a určite by som neváhala a možnosť študovať v zahraničí by som si určite vyskúšala,“ dodáva študentka Terézia.

Zlepšovanie sa už v nadobudnutých vedomostiach či získavanie nových skúseností je pre každého mladého človeka plusom do života. V mnohých prípadoch sa vďaka cestovaniu, a aj pre školské vzdelávacie programy, ktoré ho umožňujú, rozvíja aj samotná osobnosť študentov a ich celkové nazeranie na svet.

Autorka: Agnesa Kaľavská

Titulná fotografia: freepik.com

Zdieľajte článok

Komentáre: