Nesmieme byť ticho

Nočné udalosti v Bratislave len dokazujú, že nenávisť v akomkoľvek formáte, v akejkoľvek forme je smerom, ktorým sa nemôžeme vydať. Vyzerá to totiž tak, že motívom ohavných vrážd bola neznášanlivosť.

Stupňujúce sa útoky na rôzne menšiny, nielen tie sexuálne, plodia v mysliach zmanipulovaných ľudí presvedčenie, že ich hodnoty sú v ohrození. Ohrozujú ich podľa nich práve Rómovia, Moslimovia, Židia, ľudia so zdravotným postihnutím, gayovia, rozvedení, ženy, ktoré podstúpili umelé prerušenie tehotenstva a ďalšie skupiny ľudí. Toto všetko sú menšiny, aj keď ich tak niekedy neberieme. Všetky tieto menšiny si vo verejnom priestore odtrpeli svoje. Sú terčmi útokov, osočovania, urážok, hoaxov a dezinformácií.

Dnes vidíme, kam sa týmto degenerovaným spôsobom verejného diskurzu vieme dostať. Preto nesmieme byť ticho.

Redakcia študentského časopisu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Občas Nečas vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám, priateľom, známym a všetkým ostatným, ktorých táto tragédia zasiahla. Jednou z obetí bol aj študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Sústrasť tak opäť, krátko po inej tragédii, musíme vyjadriť aj našim kolegom z Bratislavy.

Vymedzujeme sa voči akejkoľvek forme nenávisti a budeme to robiť naďalej. Tisíce, desaťtisíce, možno státisíce ľudí sa po dnešnej noci budú cítiť o niečo menej bezpečne.

Útok na Zámockej ulici v Bratislave sa totiž odohral práve na mieste, kde sa LGBT+ komunita cítila v bezpečí. Bolo to pre nich miesto, kde cítili istotu a mohli byť sami sebou. Nikomu neubližovali a previnili sa jedine tým, že sú iní. Táto udalosť niektorým z nich vzala to najcennejšie a ďalším právo na slobodu. A to je neprípustné.

Univerzity a mladí ľudia boli vždy poslami zmeny, demokracie, slobody a symbolom nádeje.

Nesmieme byť a nebudeme ticho.

Titulná fotografia: Nový Čas/jf

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.