Tému diabetes otvorila sociálna kampaň študentiek

Autorka je spoluorganizátorkou kampane.

Kampaňou Spolu s diabetikom sme mali za cieľ otvoriť tému diabetes, pretože vnímame, že jej nie je venovaná dostatočná pozornosť. Aj napriek tomu, že celosvetovo ním trpí mnoho ľudí a zároveň stále pribúdajú noví pacienti.  Mnohokrát ani netušíme, že práve vedľa nás stojí diabetik, a v prípade krízovej situácie by sme mnohí nevedeli, ako reagovať a pomôcť.

Našu kampaň sme realizovali v offline aj online prostredí. Na offline realizáciu sme zvolili vysokoškolské prostredie, konkrétne miestnosť, kde prebieha výučba študentov v budove internátu NITRA a na Katedre masmediálnej komunikácie a reklamy. Na prvej lokalite sme
v učebni nainštalovali figurínu, ktorá predstavovala osobu v bezvedomí, ležiacu na zemi popri laviciach. Študenti po príchode na hodinu ostali v prvotnom šoku, ktorý sme zachytili aj na skrytú kameru. Nevedeli, čo sa deje, zastali, a pomaly sa približovali k „telu“. Viacerí študenti nám potvrdili, že ich to vystrašilo či prekvapilo.

Foto: Karolína Dulniová.

Len málo študentov sa už ocitlo v situácii, že niekto na ulici/doma potreboval rýchlu zdravotnú pomoc. A tak ani práve pri cukrovke by nevedeli, ako by mali reagovať a rýchlo pomôcť.

Práve preto sme si vybrali cieľovú skupinu študentov, na ktorých sme kampaň/experiment vykonali, a následne sme im situáciu objasnili. Súčasťou našej kampane bola aj informatívna prednáška, kde sa študenti dozvedeli niečo o cukrovke, priamo z pohľadu diabetika, našej spolužiačky, ktorá má túto diagnózu už 14 rokov.

Zároveň sme ich oboznámili, ako reagovať v prípade, že sa diabetikovi zhorší zdravotný stav, a taktiež mali možnosť odmerať si hladinu cukru v krvi. Cukor si dalo odmerať až 21 osôb. Takmer všetci mali správnu hladinu.

Ako sme už spomínali, našu kampaň sme realizovali aj online, prostredníctvom instagramového účtu @spolusdiabetikom. Naším cieľom bolo objasniť, čo je to diabetes, aké má príznaky, ale aj ako vplýva na psychiku pacientov. V skupine diabetikov sme online zverejnili dotazník, kde sa rozhodlo podeliť o svoje pocity až 178 responentov – diabetikov. Práve vďaka tomuto dotazníku sme mali možnosť zdieľať aj reálne príbehy pacientov. Jedným z nich bol: „Mám depresiu a pre cukrovku nenávidím svoj život. Nechodím medzi ľudí (spoločenské akcie). Keď som v práci, potajme si meriam cukor a dávam pozor, aby ma nikto nevidel s pumpou v ruke.“ (Pacient, 26 rokov, DM 1 typ, 6 rokov)

Instagramový profil Spolu s diabetikom.
Foto: IG/Spolu s diabetikom.

Názor docentky

Svoj názor vyjadrila aj sociologička Monika Štrbová, ktorá kampaň prirovnala k sociálnemu experimentu. Pre zosilnenie momentu prekvapenia by však odporúčala umiestniť figurínu na schody alebo chodbu budovy, čo by umocnilo prirodzenosť a autentickosť kampane. Zároveň by to umožnilo zachytiť viacero reakcií študentov i zamestnancov univerzity.

Po diskusii s aktérmi vnímala „strach” študentov poskytnúť prvú pomoc neznámemu človeku ako odraz našej spoločnosti. Upozornila tiež na to, že podobné výsledky boli zaznamenané aj pri experimente Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby v spolupráci
s nocľahárňou sv. Vincenta de Paul. „Aj v tomto prípade prešlo okolo figuranta množstvo ľudí, no iba traja z nich ho skúsili bližšie skontrolovať, čo opäť odkazuje na neochotu pomôcť prítomnú v spoločnosti, ” dodala na záver.

Titulná fotografia: Karolína Dulniová.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.