Marian Kočner je nevinný, Alena Zsuzsová dostala 25 rokov. Kauza Kuciak pôjde znovu na Najvyšší súd

Viac ako päť rokov od vrážd novinára a pedagóga na UKF Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si objednávatelia týchto zločinov vypočuli opätovný rozsudok. Marian Kočner je podľa špecializovaného súdu nevinný. Alenu Zsuzsovú odsúdili na dvadsaťpäť rokov.

Špecializovaný trestný súd vo veci vraždy Jána Kuciaka rozhodoval už v roku 2020. Mariana Kočnera aj Alenu Zsuzsovú vtedy trojčlenný senát oslobodil. Žalobcovia sa odvolali na Najvyšší súd, ktorý rozsudok zvrátil a prikázal nižšiemu súdu opätovne rozhodnúť.

Medzitým kauzu spojili s objednávkami vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a Daniela Lipšica. Pred ten istý súd sa tak dostali aj Dušan Kracina a Darko Dragić, ktorým obžaloba dávala za vinu účasť na objednávkach vrážd prokurátorov.

Dnes skončené pojednávanie sa už netýka vraždy Martiny Kušnírovej, snúbenice zavraždeného novinára. Objednaná mala totiž byť iba smrť Jána Kuciaka.

Nové rozhodnutie

Senát Ruženy Sabovej dnes opätovne rozhodol. Marian Kočner je nevinný v prípade objednávok všetkých vrážd. Podľa súdu neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by vyvrátili všetky pochybnosti o Kočnerovej vine. V odôvodnení senát píše viacero momentov, v ktoré majú spochybňovať tvrdenia obžaloby. Súd ho však opätovne uznal vinným z nedovoleného ozbrojovania. Náboje, ktoré u neho našli mu zhabali. Kočner na slobodu nepôjde. Je právoplatne odsúdený v iných kauzách.

Prečítajte si aj: Peter Bárdy: O svojich kolegov sa stále bojím.

Alena Zsuzsová dostala dvadsaťpäť rokov. Súd tvrdí, že si vraždy prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho a novinára Kuciaka objednala ona. Trest si odpyká vo väznici s najprísnejším stupňom stráženia. Okrem toho musí Kuciakovcom zaplatiť aj finančnú ujmu. Dostanú menej ako žiadali – milión. Súd ich odkázal na civilné konanie.

Dušan Kracina je tiež vinný. Za prípravu vrážd Žilinku a Šufliarskeho by si mal v zariadení so stredným stupňom stráženia odsedieť osem rokov. Posledného obžalovaného, Darka Dragića, oslobodili v plnom rozsahu.

Všetky rozsudky nie sú právoplatné.

Objednávka vraždy Lipšica sa podľa súdu nestala

V prípade objednania vraždy vtedajšieho právnika, a dnes špeciálneho prokurátora, Daniela Lipšica neodsúdili nikoho. Senát v rozsudku tvrdí, že neexistuje dostatok dôkazov, že sa objednávka vôbec stala. V odôvodnení Ružena Sabová povedala, že je to aj preto, lebo sumy, ktoré objednávatelia za vraždy ponúkali, nesedeli. Za Žilinku to malo byť len sedemdesiattisíc. Za vraždu Lipšica až dvesto.

Odvolajú sa

Reakcia rodičov zavraždenej dvojice bola očakávaná. Vopred avizovali, že v prípade opätovného oslobodzujúceho rozsudku opäť využijú svoje právo odvolať sa na Najvyšší súd. Je teda takmer isté, že sa kauza nekončí a vo veci bude opätovne rozhodovať Najvyšší súd. Ten môže prípad znovu vrátiť na Špecializovaný trestný súd.

Titulná fotografia: Lucia Majanová.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.