Tradičný hokejový súboj UKF vs SPU ovládol po deviatich rokoch tím SPU

Autor: Redakcia

Hokejový duel dvoch nitrianskych univerzít, ktorý je pravidelne najočakávanejšou športovou akciou v rámci zimného semestra, nezostal svojej povesti ani tentokrát nič dlžný. Zápas hraný 7. novembra ako súčasť programu Študentských dní nitrianskych univerzít mal napokon víťaznú príchuť pre tím Hnojárov. Tí po takmer nekončiacej šnúre prehier deklasovali Filozofov 5:0 a stali sa majiteľmi víťazného pohára pre akademický rok 2023/2024.

Priaznivci nesklamali

Hokejová spolupráca Univerzity Konštantína Filozofa a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity je (nielen) v študentských radoch mimoriadne obľúbená. Tento fakt dosvedčila aj naplnená Tipsport aréna. Divácka kulisa opäť vytvorila nezabudnuteľnú atmosféru so súťaživým nábojom, ktorá nepochybne vyburcovala aj hráčov na ľadovej ploche. Okrem povzbudzovania hlasným skandovaním a bubnovaním študenti vyjadrovali podporu svojej univerzite aj prostredníctvom originálnych transparentov. Jeden z nich na sebe napríklad niesol nápis: „Všetci to kričia, UKF Hnojárov zničia!“ Prebehla dokonca súťaž o najhlučnejšiu tribúnu, počas ktorej sa fanúšikovským táborom merali decibely.

Dianie pred začiatkom

Hráči spolu s realizačným tímom dorazili pred zimný štadión približne hodinu a pol pred prvým vhadzovaním, aby sa stihli pripraviť a skoncentrovať v dostatočnom predstihu. Niekoľko desiatok minút pred začiatkom oba tímy otestovali kvalitu ľadu pri úvodnom rozkorčuľovaní. Tribúny sa krátko pred 19-tou hodinou postupne zaplnili a to bol jasný signál, že môže začať úvodný ceremoniál, ktorý pridal udalosti na slávnostnosti. Boli predstavené jednotlivé zostavy, zaznela štátna hymna, vhodilo sa symbolické úvodné buly a časomiera na kocke začala plynúť.

Bohatý sprievodný program

Diváci počas prestávok rozhodne nepospávali, pretože organizátori mysleli okrem hudobnej vsuvky aj na sprievodný program. Ten pokračoval v športovom duchu a hráči neboli jediní, ktorí v tento večer chceli ukázať, čo dokážu, keď majú obuté ľadové korčule. Predviedli sa totiž aj krasokorčuliarske talenty, ich umenie si vyslúžilo obdivný potlesk. Prebehli taktiež mini súťaže, ktoré podnecovali k aktivite aj návštevníkov podujatia, a z pozorovateľov sa tak na chvíľu mohli stať hlavní aktéri. Kultúrny zážitok a dávka zábavy v jednom. Oplatilo sa sledovať aj kocku nad ľadovou plochou, ktorá zachytila rôzne úsmevné situácie a objavovali sa na nej zaujímavé informácie.

Nie je k dispozícii žiadny popis.

Hráči SPU kontrolovali vývoj stretnutia

Po uplynutí prvej dvadsaťminútovky stretnutia mohli do kabíny na prestávku zamieriť o niečo spokojnejší hráči SPU, viedli totiž o dva góly. Hokejisti UKF ale rozhodne nemali dôvod vešať prilby a na zápas rezignovať, pretože takýto náskok v tak dynamickom športe, akým je hokej, ešte nič neznamená.

So začiatkom druhej tretiny sa tak na ľad vrátili dve mužstvá s odlišnými prioritami. Filozofi potrebovali nutne skórovať, Hnojári v prvom rade vedenie udržať a prípadne náskok navýšiť. Svoju misiu zvládli lepšie hokejisti SPU, keď sa im podarilo nasmerovať puk do protivníkovej bránky aj tretí krát v zápase.

Počas poslednej tretiny už hral vedúci tím so značným kľudom na hokejkách, aj vďaka tomu skóre prikrášlil o ďalšie dva presné zásahy. Hnojári tak brankársku sieť súpera rozvlnili dokopy až päťkrát, zásluhu na tom mali Hazucha, Gemmel, Klinčok a Brza (2). Filozofi však nechceli dopustiť porážku, a síce si vypracovali celkom perspektívne vyzerajúce šance, čestný gól sa im nakoniec streliť nepodarilo. Gólman tímu SPU si svoju svätyňu dokázal zakaždým svedomito postrážiť.

Dôvod na radosť

Po záverečnom hvizde rozhodcu finálny stav vôbec nenapovedal, že šlo o exhibičný duel, práve naopak. Poukazoval na kvalitné meranie síl s primeranou dávkou rivality, z ktorého vyšiel úspešnejšie tím SPU. Séria víťazstiev Filozofov, na ktoré si už možno časom trochu zvykli, tak bola prerušená. Hnojári vrátili úder vo veľkom štýle a pohár pre víťaza po deväťročnom čakaní právom poputoval práve do ich rúk. Poťažkanie pohára a následné oslavy si dosýta užili. Pekným momentom a športovým gestom úcty k súperovi bolo okrem vzájomného podania si rúk aj pozápasové spoločné fotenie.

Titulná fotografia: Instagram sp_ukf_nitra