Zrekonštruovaný park na Sihoti je prístupný verejnosti

Nitriansky park na Sihoti je jedným z najstarším parkov v Nitre. Je považovaný za zelenú oázu v strede mesta, ktorá je dobrým útočiskom počas horúcich letných dní. Po viac ako ročnej revitalizácii sa miesto na oddych pre návštevníkov opäť otvára a prináša so sebou zmeny a inovácie.

Najväčšia revitalizácia parku sa začala koncom novembra 2022. Obnova jednotlivých častí sa delila na dve etapy; prvá bola zameraná na okolie Biskupskej záhrady a na úseky pri štadióne. “Práce skončili podľa plánu v novembri 2023. Následne prebiehala kolaudácia, ktorá pri takto rozsiahlych stavbách bežne trvá aj niekoľko týždňov,” uviedol v tlačovej správe Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra. Druhá fáza úprav sa týka okolia detského ihriska nachádzajúceho sa v prednej časti parku. Práve priestory okolo ihriska ešte nie sú verejnosti sprístupnené, pretože v nich prebiehajú posledné detailné úpravy, ako rast novo nasadenej trávy. Spomínaná obnova parku je považovaná za jednu z najväčších za celú jeho 150 – ročnú existenciu. Celková revitalizácia stála mesto viac ako 6 miliónov eur, avšak väčšinu výdavkov pokrývali peniaze z eurofondov.

Otváranie parku na etapy

Väčšia časť parku bola verejnosti sprístupnená už koncom februára. Podľa mesta má obnova mestského parku hrubé stavby ukončené, sú však miesta, na ktorých otvorenie si musí návštevník počkať. Medzi také patrí okolie detského ihriska s čerstvo nasadenou trávou. “Aj odborníci, ktorí robili záhradkárske časti prác, nám odporučili ponechať tieto časti uzavreté až do obdobia, keď sa nová výsadba na jar uchytí a zakvitne do krásy,” potvrdilo mesto. Po každej rozsiahlejšej zmene nastáva proces kolaudácie, počas ktorého sa kontroluje, či všetky stavebné postupy boli dodržané podľa plánov. Aj to je dôvod, prečo sa park sa Sihoti bude otvárať postupne. Mesto ale dúfa, že návštevníci si park budú môcť užívať v plnej kráse už počas leta.

Foto: Agnesa Kaľavská

Postupne pribudnú aj verejné toalety

Výstavba toaliet v pôvodných návrhoch nebola z dôvodu využitia eurofondov predovšetkým na obnovu priestorov parku. Mesto aj napriek tomu na ich zriadenie myslí a vypísalo na ne verejné obstarávanie. Záchody by tak mali byť súčasťou parku už v lete. Dovtedy môžu návštevníci využívať verejné toalety futbalového štadióna. ,,Tieto toalety budú v prevádzke každý deň od 9:00 – 21:00 hod. s výnimkou doby, keď sa na štadióne budú hrať zápasy,” ubezpečuje návštevníkov hovorca mesta.

Zmena so sebou prináša aj novinky

Hneď pri vstupe do parku návštevník spozoruje veľké zmeny, od chodníkov cez verejné osvetlenie až k odpadkovým košom. Priestory, kde sa nachádzali detské ihriská, môžu hostia počas teplých letných dní využiť na piknikové posedenie. Novinkou je aj plocha na koncerty či rôzne vystúpenia a podujatia. V parku sa nachádzajú aj nanovo vysadené stromčeky a streetworkoutové stroje na cvičenie. ,,Zvieratká sme presťahovali do novej zvieracej obory. Nachádza sa medzi jazerom Sihoť a hydrocentrálou. Jeho súčasťou je aj nové vyhliadkové mólo, ktoré umožňuje pozorovať obyvateľov parku z bezprostrednej blízkosti,” hovorí mesto. V areáli sa budú nachádzať aj grily. Tie môžu návštevníci využívať bezplatne a bez rezervácie. Ak si nebudú chcieť sami niečo ugrilovať, tak bude možnosť si občerstvenie zakúpiť v stánkoch či v bufete.

Foto: Agnesa Kaľavská

V zelenom klenote mesta Nitra sa aj napriek zrealizovanej kolaudácii stále nachádzajú oplotené časti, a to hlavne v priestoroch pri grilpointoch či verejných toaletách. V spomínaných častiach stále prebiehajú stavebné práce. Preto je dôležité na vyhradené miesta nevstupovať.

Titulná fotografia: Agnesa Kaľavská

Zdieľajte článok

Komentáre: