Anatómia lží. Len pravda sa ukrýva ťažie ako klamstvo

Autor: Lucia Jaššová

Strach. Pocit, ktorý ovplyvňuje naše zmýšľanie až do takej miery, že ľudská myseľ uverí veciam, o ktorých pravdivosti by za iných okolností minimálne pochybovala. Všetky postavy príbehu z pera Freidy McFadden skrývajú viac tajomstiev, ako sa na prvý pohľad môže zdať, a ako naznačuje názov knihy (Anatómia lží), dej tvorí spleť klamstiev, ktorých stavbu čitateľ odhaľuje na každej jednej strane bestselleru.

Novomanželia Tricia a Ethan si užívajú začiatok svojho spoločného života na predmestí Manhattanu. Psychiatrička Adrienne Haleová pred tromi rokmi zmizla a polícia ju vyhlásila za mŕtvu, aj keď jej telo nikdy nenašli. Tieto zdanlivo odlišné ľudské osudy sa pretínajú (nielen) v jednom bode…

O autorke

Freida McFadden je praktická lekárka špecializujúca sa na poranenia mozgu. Jej diela zaradila redakcia Amazonu medzi najlepšie knihy roka a boli preložené do viac ako tridsiatich jazykov. Písanie kníh so vzrušujúcimi a prekvapivými zápletkami je jej vášňou. Žije so svojou rodinou a s čiernou mačkou v stáročia starom trojposchodovom dome s výhľadom na oceán. Možno aj jej dom má podobne bohatú minulosť preplnenú tajomstvami a lžami ako sídlo postáv, o ktorých napísala originálny triler.

Príchod do domu snov

Ak hľadáte knihu, v ktorej sa spojí živý a detailný opis prostredia s nápaditým dejom, Anatómia lží je tou správnou voľbou na rozšírenie knižnice. Tento americký triler vás od svojho začiatku vtiahne do deja. Budete cítiť nadšenie a strach ako hlavné postavy sťahujúce sa do svojho vysnívaného domu. Pocítite aj nedôveru voči svojmu vlastnému úsudku. Anatómia lží patrí k titulom, ktorých postavy sú čitateľom natoľko sympatické a autentické, že im otvoria svoje srdce už na začiatku čítania. Tricia a Ethan sú novomanželia, ktorých po ceste do svojho nového sídla nemilo prekvapí silná snehová búrka. V strachu čelia neustále narastajúcim obavám, hlavne kvôli svojej láske a odhodlaniu zvládajú všetky ťažké situácie v živote. Ich príbeh lásky je to, čím si získajú priazeň mnohých čitateľov. Autorka vytvorila postavu Adrienne Haleovej, slávnu psychiatričku, ktorá je protipólom Tricie a Ethana. Nevyzdvihuje u nej lásku ani emocionalitu. Rozmýšľa čisto racionálne, až sa miestami môže čitateľom zdať, že je chladná a odmeraná voči všetkým ľuďom vo svojom živote. Zaujímavé je, že so svojou svojskou povahou je vskutku úspešnou a uznávanou psychiatričkou s obrovskou klientelou tvorenou jedinými ľuďmi, s ktorými si kedy vybudovala vzťah a emocionálne puto.

Foto: pinterest.com

Pravdu ukrývajú kazety

Tristo stranový príbeh zložený z predslovu, 54 kapitol a doslovu, patrí ku knihám, ktoré prečítate na jeden dych. Práve vďaka neustále gradujúcemu napätiu a neutíchajúcej ľudskej zvedavosti. Čitateľ viackrát plynulo prechádza kapitolami z minulosti do prítomnosti a späť, čím sa umocňuje túžba odhaliť pravdu a vyriešiť zmiznutie známej psychologičky. V niektorých knihách na mňa pôsobí striedanie sa minulosti s prítomnosťou chaoticky, ale Anatómia lží medzi ne nepatrí. Viaceré kapitoly sú tvorené doslovným prepisom nahrávok psychologičky Haleovej so svojimi pacientmi. Tieto nahrávky sú kľúčom k pochopeniu celej knihy. Myslím si, že čitateľ bude s ľahkosťou plávať ich dejom presne s rovnakou zvedavosťou, akú cítila aj Tricia pri počúvaní kazety za kazetou. Nielen tajomstvá a klamstvá sú dominantami tohto príbehu, ale aj sila emócií. Silnou emóciou je nepochybne láska, láska, ktorá čitateľom tohto trileru zatvára oči pred pravdou.

Túto knihu by som odporučila ľuďom, ktorí sú zvedaví a neustále chcú zisťovať pravdu. Zároveň si myslím, že ak máte radi neobyčajné romantické príbehy, plné tajomstiev, zrady a vrážd, Anatómia lží vás jednoznačne osloví svojím výnimočným spracovaním a napínavým dejom od prvej strany po poslednú vetu. Pri čítaní majte na pamäti, že nečítate len romantický príbeh, ale aj surovú detektívku, napínavý triler, a že ľudský život má mnoho stránok, v ktorom niektorí ľudia hrajú viacero rolí zároveň. Na jednej strane sa môžete stretnúť s milujúcou ženou a na druhej s chladnokrvnou vrahyňou v jednej osobe. Ako kniha sama ukazuje, ľudské správanie je často nevyspytateľné aj pre psychiatrov a klamstvo si ľudia dokážu veľmi rýchlo osvojiť…

Titulná fotografia: Lucia Jaššová

Zdieľajte článok

Komentáre: