Vane nahradia sprchovacie kúty, no okná ostanú rovnaké: ŠD Nitra sa bude rekonštruovať

Študentský domov Nitra na rok zatvorí svoje brány pre študentov a otvorí ich pre robotníkov. Dôvodom je rozsiahla rekonštrukcia ubytovacích priestorov, ktorá bola plánovaná už niekoľko rokov dozadu. Vďaka úspešnému projektu sa UKF do tejto obnovy ubytovacích priestorov pustí už pred začiatkom leta.

Študenstký domov Nitra je jedným z najobľúbenejších internátov pre študentov UKF predovšetkým kvôli jeho polohe v strede mesta. V jeho blízkosti sa nachádza nákupné centrum OC Mlyny, ale aj Divadlo Andreja Bagara či krásny výhľad na rieku Nitra. Posledná rozsiahlejšia rekonštrukcia, počas ktorej sa zatepľovali vonkajšie priestory či menili okná, bola realizovaná približne pred desiatimi rokmi. Aktuálne je na pretrase jeho ďalšia obnova, ktorej hodnota sa odhaduje na necelé štyri milióny bez DPH. ,,My sme chceli internát hlavne rekonštruovať, a ten projekt bol jeden z mechanizmov, ako získať prostriedky na jeho rekonštrukciu, pretože, bohužiaľ, nemáme dostatok vlastných prostriedkov, aby sme vedeli zrealizovať takú rozsiahlu rekonštrukciu,” povedal riaditeľ študentských domovov  Peter Hrobár.

Podľa slov riaditeľa internátov sa o prestavbe rozpráva už dlhší čas, avšak doteraz nebol dostatok peňazí, aby sa zrealizovala. Vďaka úspešnému projektu v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR získali Univerzita Mateja Bela v BB a UKF nenávratný finančný prostriedok určený na rozvoj priestorov oboch univerzít. Práve vďaka tomuto príspevku sa priestory ŠD Nitra zrekonštruujú v oveľa väčšom rozsahu ako tomu bolo v roku 2015.

V minulosti hotelom, dnes internátom

Internát Nitra bol kedysi vychýreným nitrianskym hotelom s bazénom, saunou, reštauráciou či barom. Bývalý Interhotel Nitra v 70. rokoch minulého storočia slúžil predovšetkým vedeniu komunistickej strany. Ubytovávali sa v ňom hostia pri príležitosti konania veľtrhu Agrokomplex či veľtrhu pestovania kukurice. V roku 2002 si na kúpu hotela vzala UKF úver v hodnote dvadsaťsedem miliónov slovenských korún a spravila z neho exkluzívne študentské ubytovanie presahujúce vtedajšiu dobu. Kúpou dosiahlo vedenie univerzity predovšetkým väčšiu kapacitu, vďaka ktorej mohli poskytnúť študentom ubytovanie s vyšším štandardom oproti ostatným internátom UKF, čo bolo aj príčinou toho , že študenti si zaň priplatili. Mesačný ubytovací poplatok sa vyšplhal na hodnotu 1 500 slovenských korún, teda 50€. V tých časoch študenti využívali aj priestory s rýchlym občerstvením či miesto určené na zábavu. V septembri toho istého roka sa za prítomnosti vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera internát otvoril.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 007-fxt22849_20180620_1032051283.jpg
Foto: ukf.sk

Na čo sa študenti môžu tešiť

S rekonštrukciou sa začne po verejnom obstarávaní na zhotoviteľa, v rámci ktorého sa predkladajú ponuky na samotnú realizáciu. Stavebné firmy môžu predkladať ponuky do šiesteho mája, po vyhodnotení ponúk môže byť podľa Petra Hrobára zhotoviteľ známy do konca mája, pokiaľ žiadny súťažiaci nedá námietku na Úrad pre verejné obstarávanie. Ak by však súťaž dopadla podľa predstáv a došlo by k podpísaniu zmluvy s firmou podieľajúcou sa na obnove, tak už v júni sa aktuálne ubytovaní študenti budú z internátu sťahovať do náhradných priestorov. “Náhradnou alternatívou bude presťahovanie do bloku H – pod Zoborom alebo kompenzácia poplatku za mesiac jún,” potvrdil riaditeľ.

Ročná rekonštrukcia by sa mala týkať predovšetkým vnútorných priestorov, medzi ktoré patria izby, chodby a sociálne zariadenie internátu. Inštalovať sa budú aj nové svetelné a zásuvkové obvody, núdzové osvetlenie či zdravotechnika. Vane v kúpeľniach nahradia sprchovacie kúty, vymenia sa umývadla a podlahy. Steny izieb sa budú zatepľovať v celom obvode, to znamená okenný parapet a všetky steny. Študenti sa môžu tešiť aj na nové podlahy, obklady na chodbách či nové dvere a zárubne. Obnovou prejde aj kanalizácia, vykurovacie telesá a staré lampy, ktoré nahradia led svetlá. V kuchynkách sa v menšej miere študenti stretnú so zápachom jedla, a to vďaka nainštalovaným podlahovým ventilátorom.

Foto: Technické výkresy návrhu izieb
Foto: Technické výkresy návrhu izieb

“Zvažovali sme, že kapacitu izieb by sme znížili. Avšak, každoročne máme problém s odmietaním veľkého množstva študentov. Z toho dôvodu sme sa rozhodli, že trojlôžkovú kapacitu izieb ponecháme. Všetky izby by mali byť totožné okrem dvoch, ktoré budú stavebne prispôsobené pre zdravotne znevýhodnených študentov,” odpovedal na otázku o kapacite izieb riaditeľ. Vo väčšej časti izieb sa nachádza zachovalý nábytok, ktorý tam po rekonštrukcii ostane. Avšak, takmer na štyroch podlažiach sa zariadenie vymení za nové. Podľa riaditeľa internátu je možné, že sa ubytovací poplatok za izbu navýši. Vedenie sa však bude snažiť, aby sa jeho výška odlišovala od cien komerčných zariadení. “Študenti budú mať sociálne zariadenie , ako wc a sprchovací kút, na izbe, čo je taký nadštandard. Preto je pravdepodobné, že po rekonštrukcii to bude v rámci UKF internát s najvyšším ubytovacím poplatkom,” dodal pán Hrobár.

Študenti UKF na internátoch SPU

Kvôli rekonštrukcii príde univerzita o 434 ubytovacích miest, ktoré študentský domov ponúkal. Aj preto sa vedenie zmluvne dohodlo s druhou nitrianskou univerzitou o poskytnutí 300 ubytovacích miest pre študentov UKF. Okrem toho, už 15. júna by mal svoje brány otvoriť aj zrekonštruovaný H – blok na internáte pod Zoborom s kapacitou 244 lôžok, do ktorého sa budú môcť študenti presťahovať. Tento blok bude slúžiť študentom aj počas leta. Podľa slov riaditeľa sa celková ubytovacia kapacita, kvôli vyššie uvedeným informáciám, zníži asi o sto ubytovaných študentov. “Pre súčasných študentov je určená ubytovacia kapacita 1030 miest a pre novoprijatých študentov 686 miest. Po vyhodnotení žiadostí o ubytovanie budú študentom pridelené body na základe schválených kritérií. Pokiaľ študent skočí v poradí nad určenou kapacitou, nebude možné jeho žiadosti vyhovieť a bude si musieť nájsť nejaké iné, napr. privátne ubytovanie v Nitre,” dodal riaditeľ.

Obmedzená výučba

Keďže Študentský domov Nitra zdieľa spoločné priestory s Katedrou žurnalistiky a nových médií, tak sme sa pýtali riaditeľa aj na obmedzenia počas vyučovania v najbližšom akademickom roku. “Do vzdelávacej časti sa zasahovať nebude, budú realizované len drobné výmeny, ako sú svietidlá a svetlíky v hale,” objasnil riaditeľ. Priestory bývalej katedrovej jedálne nachádzajúcej sa po ľavej strane od schodov budú vyhradené pre uloženie nábytku z izieb. Na takýto účel by mali slúžiť aj niektoré učebne, v ktorých prebieha štandardná výučba. V prípade, že sa súčasný hlavný vchod do budovy z hľadiska bezpečnosti vyhodnotí ako nebezpečný, je možné, že sa vrátnica počas rekonštrukcie presunie do zadnej časti budovy od N – Centra. Na záver riaditeľ  dodal, že priamo v učebniach sa rekonštruovať nebude, preto by to celkovú výučbu na katedre ovplyvniť nemalo.

Titulná fotografia: Agnesa Kaľavská

Zdieľajte článok

Komentáre: