Najkrajši dar je detský úsmev

klauni_v_akciiKlauni- profesionálni umelci, špeciálne vyškolení na túto prácu – prinášajú deťom na lôžkových oddeleniach nemocníc humor, dobrú náladu, radosť a smiech.

Červený nos je občianske združenie, ktorého cieľom je povzbudiť a potešiť dlhodobo hospitalizované deti, najmä na onkologickom oddelení. Svoje pole pôsobenia rozšírili už aj o geriatrické oddelenie. Zdravotní klauni chodia pravidelne za deťmi do siedmich nemocníc v piatich mestách na Slovensku. Sú to tri nemocnice v Bratislave, jedna v Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a v Martine. Tu sa však ich práca nekončí a aj vďaka finančnej podpore mnohých ľudí navštevujú aj iné nemocnice, napríklad v Nitre.

Detskú kliniku v Nitre navštívili už tretíkrát. Sami o svojej práci hovoria, že to nie je divadelné predstavenie, ale spontánna improvizácia v každej izbe. Okrem smiechu, radosti a úsmevov rozdávajú aj červené nosy a pudlov vymodelovaných z nafúknutých balónov. Výnimočným darom minulého roka bol mobilný telefón, ktorý slúži deťom na komunikáciu s rodičmi. Nepretržitú službu im prejavuje aj mobilný operátor, ktorý im zabezpečuje predplatené karty.

Je čas na vizitu, do miestnosti vstupujú Doktor Trubka (Boris Bačík) a Sestrička Lila (Janka Sovičová). Výraz v detských tvárach je neopísateľný. Radosť sa mieša s prekvapením, úžasom, očakávaním a obdivom… To, čo sa tam dialo, treba jednoducho zažiť!

Reakcie detí boli zväčša rovnaké, priam detsky jednoduché. Klauni sa im zdali zábavní, srdečne by privítali takýchto lekárov. Ani rodičia nestáli bokom, naopak, zapájali sa do improvizácie.

Takýmto spôsobom „clowndoctors” pomohli prekonať mnohé bariéry u detí. Sú radi, keď sa im podarí prelomiť strach z bieleho plášťa. Úspechom je aj to, keď nejaký pacient najskôr nemá náladu, no potom sa smeje. Frekvenciu návštev a svoje pôsobisko stále zvyšujú a neplánujú v tom prestať. Ako oni hovoria: „Keď sa zlepší psychická stránka každého jedného z nás, aj uzdravenie prichádza skôr.”

autori článku a fotografie: Lenka Káčerová, Virginia Vargová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.