Mesto a univerzity

Akademický klub UKF v Nitre pozýval na diskusiu s primátorom mesta Nitra Jozefom Dvončom za prítomnosti rektora UKF Libora Vozára v rámci diskusných popoludní. Primátor sa vyjadril k širokému rozmedziu tém. Slovami apeloval na študentov a potom otvoril diskusiu.

Prierez každej oblasti zo života Nitry. Aj takto by sa dala nazvať aprílová diskusia s pánom primátorom v hlavej budove UKF. Najprv sa hovorilo o aktuálnom dianí v meste a neskôr o predpokladaných úkonoch, ktoré sú pre meno mesta a viac pre jeho obyvateľov dôležité. Hovorilo sa o projekte Solidarta s občanom, bioplynovej stanici, energetike a samozrejme o univerzitách. V otázke blízkej študentovi sa mesto odráža od troch základných bodov: stredné a vysoké školy, mladí ľudia žijúci v Nitre a priemyselné parky. Pozerať do budúcna je nevyhnutné, lebo ak máme Nitru udržať, tak musíme vytvoriť podmienky pre tých, ktorí tu ostávajú, a to sú študenti. Priemyselné parky sú potom alternatívou. Mesto sa venuje rozvoju kultúry a športu, 5% z daní fyzického obyvateľa ide na kultúru a 5% na šport. Vybudovaných bolo 10 multifunkčných ihrísk, a to v priebehu dvoch rokov. Žiadané boli cyklotrasy. Existuje plán Interhotel až Krškany. Spolupráca s univerzitami je vzácna a opodstatnená, keďže sme „mesto študentov”. Vyvíja sa projekt Nitrianskych kasární s partnerskou zmluvou UKF, aj keď druhá univerzita v tomto smere neprejavila veľký záujem. Archeologický ústav a mesto prevezme miesto a UKF sa bude etablovať. Primátor Dvonč si nenechal možnosť apelovať na mladú generáciu. Ozrejmil, že vzťah mesto a študent je dôležitý, ale potrebný je obojstranný záujem. A teda podčiarkol problém s ničením vecí mesta Nitra. A to bol už priestor na otvorenú diskusiu. Zaujímavá otázka smerovala zo strany pedagóga, či existuje kontakt na transfer prác študentov, ktoré by mohli byť pre mesto nápomocné. Pán primátor bol ústretový a uznal, že istá komunikácia s univerzitou je už aj v tomto smere aktívna. Projekty sa môžu doručiť projektovému tímu a ten to vie ďalej prerozdeliť. Otázky boli rôzne, zamerané i na kruhový objazd, teda bezpečnosť študentov, alebo na formu vzdelávania prostredníctvom televízie. Podstatné je, že bez istej dávky našej podpory má mesto sťažené podmienky pre svoj rozvoj, ktorý sa však týka všetkých.

autorka článku: Andrea Mačošková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.