Navždy aktuálny problém

kazdy_sa_tesil_z_uspechu_presadenia_projektu

Univerzitná grantová agentúra UKF v Nitre tento rok zverejnila zoznam financovaných projektov. Medzi nimi sa vyskytol aj projekt doktorantky Zuzany Ďurčekovej pod názvom Postoje k manželstvu/partnerstvu a sexu z vývinových a intersexuálnych aspektov, pridelený FSVaZ.

Čo bolo inšpiráciou pre tento okruh témy? Dozvedeli sme sa, že vyplývala z námetu rigoróznej práce vedúcej projektu, ktorá sa týkala postojov k manželstvu. Práve táto myšlienka je špecifikum toho, čomu by sa chcela venovať. Program bol vybraný spomedzi viacerých návrhov, ktoré museli spĺňať určité kritériá. Bola to nielen formálna stránka, uvedenie možností použitia zdrojov, ale tiež miera realizácie v praxi do budúcnosti. Projekt nebolo potrebné obhajovať pred komisiou.

Je veľmi dôležité hovoriť s mladými ľuďmi o sexe a stanoviť reálne očakávania, aby nevznikali problémy v ich ďalších vzťahoch.

Pýtali sme sa, na akú vekovú kategóriu sa bude zameriavať:
„Zo začiatku som myslela, že sa budem venovať mladým ľuďom od 15. roku až po starobu, ale myslím, že by bolo vhodnejšie sústrediť sa na vekovú kategóriu od 18. po 40. rok. Samozrejme sa to môže ešte zmeniť,” dodala doktorandka Ďurčeková. Cieľom by bolo zmapovať postoje mladých ľudí k manželstvu, k sexu, intimite, láske a afiliácii. To všetko je stanovené v pláne. S týmito údajmi chce vedúca projektu ďalej pracovať a možno určiť aj spoločný prienik odpovedí. Program je určený na jeden rok v dôsledku toho, že doktorandi majú obmedzené možnosti. I napriek uvedenému vypracovanému časovému harmonogramu je presný termín začatia projektu zatiaľ neurčitý. Peniaze z dotácie budú použité hlavne na jeho realizáciu, kúpu pomôcok a taktiež na školenie Mgr. Ďurčekovej. Jej cieľom je ďalšie vzdelávanie v tejto oblasti pomocou kurzu, kde sa bude rozoberať práve sexualita a disfunkcie sexuálneho správania. Samozrejme to zahŕňa ešte viac – kopírovanie dotazníkov a cestovanie za respondentmi do iných miest a škôl, ak to bude potrebné: „Všetky výdavky musím aj vykázať ako dôkaz, že som si za to nekúpila všeličo iné,” prezradila so smiechom doktorandka.

Odpoveď na otázku, prečo bol práve tento projekt vybraný na dotáciu, sme nenašli. Snáď rozhodla práve spoločenská aktuálnosť témy – všade sa hovorí o úpadku manželstva alebo skorej sexuálnej aktivite mladých ľudí. Má upozorniť na to, že je veľmi potrebné určiť, čo je správne a nesprávne pri hovorení o sexe s mladými ľuďmi. A, samozrejme, stanoviť reálne očakávania, aby nevznikali problémy v ich ďalších vzťahoch.

autorka článku: Zuzana Benková, Sabína Nagyová
zdroj fotografií: súkromný archív Zuzany Ďurčekovej

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.