Stretnutie po rokoch

absolventi_a_pedagogovia_pri_spolocnych_spomienkachPiaty október 2009, deň ako každý iný. Časové znamenie ohlásilo 12:30 a my sme sa vybrali smerom k Pedagogickej fakulte UKF (PF). Výskyt študentov na cestách bol minimálny. Nečudo, v tento deň mali totiž všetci budúci pedagógovia voľno. Dôvodom bolo slávnostné stretnutie absolventov PF.

Celá ceremónia sa mala začať o trinástej hodine. Mala, ale nezačala. Začiatok stretnutia sa presunul na desiatu dopoludnia, a tak nás privítali nasledovne: ,,Idete neskoro, stretnutie sa skončilo.” Ak ste študenti, musíte si zvyknúť a prispôsobiť sa vysokej škole. A my sme sa veru prispôsobili. Zúčastnili sme zostávajúcej časti programu – premietania filmu. Dozvedeli sme sa niečo viac o súčasnom stave PF UKF, o možnostiach ubytovania na študentských domovoch, ale aj o histórii a jednotlivých odboroch . Každá katedra PF nám bola predstavená zvlášť spolu so svojimi priestormi. Po skončení filmu sa slova ujala dekanka fakulty Gabriela Porubská. Vyzvala účastníkov, aby sa podelili o svoje spomienky na pôsobenie na pôde PF. Striedali sa absolventi s profesormi. Tí starší si zaspomínali na staré dobré časy a my mladší sme sa zas dozvedeli, aké to bolo na PF pred rokmi. Profesor Konôpka, ktorý spolu s pánom Šedivým patrí k najstarším zakladateľom PF, si zaspomínal na svoje začiatky na fakulte, na zážitky s kalamárom a obyčajným perom, na vtipné príhody, ale aj na mizerný plat: ,,Kto chce robiť túto robotu, musí rátať s tým, že nebude celý život docenený.” Na dlhoročnej existencii PF má svoj podiel aj profesor Ondrej Baláž, dekan PF v Trnave. Na stretnutie absolventov nemohol prísť, ale poslal zopár slov, ktoré prečítala dekanka PF. Jedna z absolventiek si dokonca zaspomínala na svoju prvú lásku, ktorá trvá dodnes, a svoj príhovor zakončila veselým: ,,Nech žije PF!” Profesor Šedivý sa rozhovoril o dobrých medziľudských vzťahoch, o ochote ľudí pracovať, ktorá, ako sám poznamenal, sa dnes tak často nevidí. Ďalším z absolventov bol pán Chuťka, ktorý je v súčasnosti reprezentačným trénerom hádzanárok. Na PF navštevoval Katedru telesnej výchovy športu.

ti_co_sa_radi_ujali_slova

Neskôr sme mali možnosť porozprávať sa s bývalými pedagógmi PF. Docent Michal Leško pochválil celý priebeh stretnutia, zvlášť dobré vínko a príhovor pani dekanky. Učil externe biomechaniku na Katedre telesnej výchovy a na PF má vraj len dobré spomienky. Odchytili sme si aj profesora Ladislava Burlasa, ktorý bol vedúcim Katedry hudobnej výchovy a pôsobí na nej dodnes. Ani on sa nevyhol podobným organizačným problémom ako my, dostal pozvánku na iný dátum. Bol rád, že to vôbec stihol.

Slávnostné stretnutie absolventov a pedagógov PF dopadlo, aj napriek menším organizačným ťažkostiam, na výbornú. Program bol naozaj bohatý a účasť vysoká. Všetci sa po rokoch veľmi radi znova stretli. Škoda len, že obyčajný študent na tieto oslavy prístup nemal.

autorky článku: Žofia Drugdová, Karolína Lacová
autorka fotografií: Zuzana Szem
ő
ková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.