Študijné oddelenie: „Svoju prácu máme rady!“

pracovnicky_studijneho_oddelenia_ff_ukf_si_inu_pracu_nevedia_predstavitŠtudijné referentky, inak známe aj ako pracovníčky študijných oddelení UKF, sú osobami, s ktorými sa počas svojho štúdia najviac stretávame. Občas bývame na ne nahnevaní, inokedy ich máme radi, ale napriek všetkému ich potrebujeme a ony sú tu pre nás. Preto sa Občas nečas rozhodol priblížiť Vám tieto panie z trochu iného, osobnejšieho uhla. Prečítajte si teda „spoveď” troch študijných referentiek FF UKF – pani Cintulovej, Černákovej a pani Spišákovej.

Ako dlho už pracujete na ŠO? Viete si predstaviť, že by ste robili aj nejakú inú prácu?

p. Cintulová: Na študijnom oddelení som už 29 rokov a inú prácu si už neviem ani predstaviť. Asi rok som pracovala na katedre, ale oveľa viac sa mi páči tu, pretože toto je oveľa samostatnejšia a zaujímavejšia práca.

p. Spišáková: Ja si tiež neviem predstaviť inú prácu, som tu spokojná už deväť rokov. Sme veľmi dobrý kolektív a vychádzame spolu veľmi kamarátsky.

p. Černáková: Ja som tu zatiaľ len pol roka. Je to veľmi zodpovedná funkcia, ešte sa stále v podstate zaúčam. Ide najmä o kontakt so študentmi. Páči sa mi tu.

Čo v rámci tejto práce máte najradšej?

p. Cintulová: Najradšej máme obdobie od novembra do marca. Je to tu už pokojnejšie, upratujeme si a triedime spisy o študentoch, aby všetko sedelo tak, ako má. Vtedy si môžeme aj trošku oddýchnuť a vziať dovolenku. Od apríla do októbra je prakticky nemožné vziať si voľno, lebo aj cez prázdniny tu niekto pre študenta musí byť.

Čo vás vie na študentoch najviac vytočiť?

p. Černáková: Nemám rada, ak študent nedodržiava termíny a nepristupuje zodpovedne k svojim povinnostiam – lajdáctvo ma vie vytočiť najviac. Študentov je veľa a so zlým prístupom sa ťažko pracuje.

p. Spišáková: Tiež nemáme rady, keď nás študenti oklamú. Niekedy robia rôzne podfuky, prídu s vymyslenými informáciami, ale nakoniec vyjde najavo, že to, čo hovoria, nie je pravda.

p. Cintulová: Študenti veľakrát nechápu, prečo od nich pýtame preukazy, keď chcú potvrdenie o návšteve školy. Ale raz sa nám už stalo, že prišiel ktosi, kto vôbec nebol študent a chcel od nás potvrdenie. Študenti sa rozčuľujú, prečo sme „múdre” a pýtame si preukaz, ale aj my máme svoje pravidlá, ktoré musíme dodržiavať. Mnohí študenti sa na nás aj vykričia a začnú nám nadávať. Ale zvyčajne si potom uvedomia, že my si len robíme svoju prácu. Vyjdú z dverí nahnevaní, ale keď sa vrátia, sú oveľa pokojnejší a potom to už ide oveľa ľahšie.

Už sa Vám aj niekedy ospravedlnili za to, že sa na vás vykričali?

p. Cintulová: Žiaľ nie, to sa nám ešte nestalo. Ale videli sme na nich, že ich mrzí, že sa na nás oborili. Väčšinou vychádzame trocha rozpačito s prvákmi, pretože tí prídu zo strednej školy a nevedia sa zorientovať. Ale čím je študent starší, tým viac si uvedomuje, že nás potrebuje. A keď človek odchádza z piateho ročníka, je to niečo celkom iné a naše vzťahy sú priateľské.

Akých študentov najradšej privítate na ŠO?

p. Černáková: V prvom rade slušných. Takých študentov vybavujeme rady.

Stala sa vám počas práce na ŠO aj nejaká vtipná príhoda?

p. Spišáková: Áno, raz, keď som od študentov brala diplomovky. Jeden chlapec mi išiel dať tú svoju, ale narazil mi do fľaše s vodou a celú ma oblial! Veľmi sa mi ospravedlňoval… O niekoľko týždňov sme sa stretli na promóciách a aj vtedy sa mi ospravedlňoval, hoci ja som na malú nehodu dávno zabudla. Bolo to priamo pred Veľkou nocou, takže to bolo celkom vtipné (smiech).

Rozhovoru sa nemohla zúčastniť pani Pagáčová, referentka denného štúdia. Oslovili sme študijné oddelenia všetkých fakúlt, rozhovor sa však podarilo získať iba od ŠO FF. Ďalšie fakulty snáď niekedy nabudúce. 🙂

autorka článku: Slavomíra Gašperová
autorka fotografie: Slavomíra Gašperová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.