Poker – hra, vášeň, závislosť, biznis?

pokerAko deti sme hrávali sedmu či farára. Kto vyhral, dostal väčší kus čokolády. Teraz sme už veľkí. Môžeme hrať poker. Kto vyhrá, môže zarobiť tisícky eur/dolárov. Ale prečo je taký populárny? Najkratšou odpoveďou je adrenalín.

História pokru

História pokru siaha do 15. storočia, kedy nemeckí mešťania hrávali hru zvanú Pochspiel (pochen = blufovať, Spiel = hra). Z „pochen” sa pravdepodobne vyvinulo francúzske slovo poque a z jeho nevydarenej anglickej výslovnosti zas slovo poker. Niektorí historici však upozorňujú na jeho podobnosť s perzskou hrou nas. Napriek pravdepodobným europsko-ázijským koreňom sa poker najviac rozšíril v povodí rieky Mississippi, odkiaľ v období občianskej vojny ovládol zvyšok Ameriky.

Hoci v Európe nie je poker ani zďaleka taký rozšírený ako na americkom kontinente, aj tu si v stánkoch môžete zakúpiť magazíny venujúce sa pokru, osobnostiam pokrového sveta a najúčinnejším stratégiám. Niektoré satelitné televízie ponúkajú aj Poker Channel Europe, ktorý vysiela pre 30 miliónov divákov.

Hrať naživo alebo online

Jednou z najväčších výhod pri hraní za stolom plným vašich kamarátov je, že hráči pri hre nevedomky prejavujú emócie, čo sa proti nim dá veľmi ľahko využiť. Práve preto mnohí profesionálni hráči nosia slnečné okuliare a čiapky, ktoré využívajú najmä po rozdaní kariet.

Navyše, pokiaľ hráte s kamarátmi o zápalky, nehrozia vám väčšie finančné problémy. Hranie v slovenských kasínach totiž môže byť pre mnohých z nás priveľkou investíciou kvôli vysokým počiatočným vkladom. Nepopierateľne má však kasíno, zelené plátno, cinkanie žetónov a fyzická prítomnosť súperov svoje čaro.

Aké sú teda výhody hrania online? Anonymita, domáce pohodlie, časová variabilnosť, nezávislosť na súperoch (lebo na internete sa vždy niekto nájde) a v neposlednom rade to, že si nemusíte dávať pozor na zachovávanie „poker face”. Teda keď po flope zistíte, že máte royal flush, môžete zvýsknuť od radosti a ísť all-in. Ak nerozumiete, čoskoro budete.

Niektoré stránky majú  aj online akadémiu, kde sa záujemca môže naučiť hrať. Dá  sa to aj prostredníctvom Facebooku, ktorý ponúka pokrové  hry. Tu sa však hrá zadarmo, žetóny si kupujete za fiktívne peniaze. No ak si človek chce kúpiť viac žetónov, musí vložiť tie skutočné.

poker-takto-dopadnu-ti-najstastnejsi

Králi, kráľovné, šašovia a esá pokru

Hoci poker nie je šport, hrávajú sa po celom svete pokrové turnaje. Víťaz si okrem ohromujúcej finančnej odmeny a sumy, o ktorú obral súperov, odnesie aj víťazný „bracelet” – náramok. Najmä vďaka televíznym prenosom z turnajov, všeobecnej popularizácii pokru a štedrej podpore kasín sa hráči stávajú hviezdami, ba priam až značkami. Ich popularitu zvyšuje aj to, že je možné hrať s nimi online a vysokú predajnosť majú aj ich knižne vydané životopisy, v ktorých však žiaden návod na zbohatnutie nenájdete. Medzi tie najžiarivejšie hviezdy patrí aj Phil Ivey, jeden z najmladších víťazov turnajov najprestížnejšej série World Series of Poker (výhry sa tu pohybujú až v stovkách tisíc dolárov), ktorému hovoria „pokrový Tiger Woods”. Vďaka abnormálnej americkej obľube prezývok si za stôl sadá aj Ježiš, Orient Express, Čarodejník, Unabomber, Majster… Pokiaľ sa kvalifikujete na nejaký turnaj – v kasíne alebo online, môžete si s nimi zahrať. Kvôli prevládajúcemu počtu mužov by sa mohlo zdať, že poker je doménou mužov, nie je to však celkom tak. Jednou z najznámejších profesionálnych hráčok je Anne Duková.

Základné pravidlá a pojmy

Druhov pokru a variácií pravidiel je také množstvo, že by sme im museli venovať celú publikáciu. Preto iba v krátkosti zhrniem základné pravidlá najrozšírenejšieho variantu pokru Texas Hold’em. Každý hráč dostane dve karty a na stôl sú postupne vyložené tri prvé karty (flop), štvrtá karta (turn) a piata (river). Medzitým každý hráč staví určitý počet žetónov. Hráč sa podľa svojej kombinácie kariet rozhodne, či karty zloží (fold), dorovná stávku (call) alebo ju zdvihne (raise). All-in znamená, že do hry vloží všetky svoje žetóny. Ide teda o to, aby hráč zo svojich kariet a spoločných kariet vytvoril čo najhodnotnejšie kombinácie. Najnižšie je high card, teda najvyššia karta, pár, dva páry, tri z jedného druhu, postupka, 5 kariet jedného druhu, full house (3 + 1 pár), štyri z jedného druhu, čistá postupka a kráľovská postupka. Dôležité z hľadiska stratégie je aj umiestnenie hráča pri stole.

Závislosť sa týka aj študentov

Zisky z výherných automatov tvoria okolo 70% príjmov kasín a až 30% z týchto výhier pochádza od závislých gamblerov. Stať sa závislým na adrenalíne, ktorý prináša poker, je veľmi ľahké. Doktor Michal Čerešník z Psychologickej poradne PF UKF sa osobne ešte s problémom gamblerstva u študentov nestretol, ale podľa neho vzhľadom na výskyt tohto javu v populácii možno predpokladať podobný výskyt aj u študentstva. Takže opäť platí, že aj veľa dobrého škodí a vo všetkom si treba nájsť správnu mieru.

autorka článku: Hana Justová
zdroj foto: img.pauzicka.zoznam.sk, sk.wikipedia.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Poker – hra, vášeň, závislosť, biznis?

  1. Já osobně poker moc nemusím, musí se u toho přemýšlet. Když už si jdu něco zahrát, tak se chci pěkně odreagovat a nepřemýšlet u toho. Takže buďto zvolím automaty u kterých nemusíte přemýšlet vůbec, nebo si jdu třeba zahrát nějakou loterijní hru, jak kdy no. Dnes jsem si zrovna na jednom webu četl o historii sazky, celkem zajímavý článek 🙂 Pokud by vás také zajímalo, jak to bylo se sazkou postupem času, tak se můžete podívat sem http://vyhraj.com/historie-sazky/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.