OFF PROJEKT DAB v Nitre – 3x Dennis Kelly

sezona-bannerDivadelná sezóna 2012/2013 v Divadle Andreja Bagara začne zostra. Hneď v úvode má pre divákov pripravený ojedinelý a svojím rozsahom výnimočný projekt uvedenia troch hier jedného autora, významného britského dramatika strednej generácie Dennisa Kellyho.

Kelly (nar. 1970) reprezentuje to najzaujímavejšie z dnešnej ponuky súčasnej britskej dramatiky. Jeho hry sú dnes s úspechom uvádzané po celej Európe. Pre ich myšlienkovú provokatívnosť, tematickú prieraznosť. Pre skvelú dramatickú stavbu, súčasný jazyk, svojskú poetiku. Kellyho hry sa zaoberajú znepokojivými témami jednotlivca aj celej spoločnosti. Témami viny človeka vo vzťahu k minulosti, rodičom, súrodencom – traumami z prostredia rodiny… Ale aj univerzálnymi a celospoločenskými problémami: xenofóbiou, šikanovaním v školách, krutosťou vo vzťahoch k najbližším, neznášanlivosťou a násilím voči akýmkoľvek menšinám. Témami sexuálneho prebúdzania mladého človeka, partnerských väzieb, vzájomného odcuzenia v rodinách. Reflektujú finančnú krízu, hľadajú jej príčinu v kríze morálky a strate skutočných hodnôt. Kellyho hry oplývajú zvláštnym humorom, iróniou a výraznou kadenciou výsmechu hlúposti a tuposti. Dramatik suverénne pracuje s prekvapivosťou zvratov, nepredvídateľnosťou pointy príbehu, s jazykovou viacvrstvovosťou. Kelly – to je dramaticky nosný a emočne silný príbeh. Jasné členenie celkovej štruktúry hry, ale aj do detailu vymodelované príťažlivé charaktery postáv.

LÁSKA A PENIAZE

Láska a peniazeHra je vtipným a zároveň aj krutým zúčtovaním s finančnou a citovou krízou nášho každodenného života. Ide o bizarný sled obrazov jedného mladého manželského páru. Momentky, ktoré pocitovo presvedčivo zachytávajú svet strednej generácie, ktorá ovládla túto planétu. Generácia, pre ktorú napríklad smrť manželky je len nudnou mailovou korešpondenciou, rovnako dôležitou ako kúpa nového modelu značkového automobilu. Hra je metaforou už úplne poblázneného sveta rútiacich sa ľudí. Ženú sa do vesmírneho nekonečna vlastného egoizmu, citovej prázdnoty, materiálneho poblúznenia. Hre nechýba odzbrojujúco cynický humor a rozprávačská inovatívnosť v použití princípu spätného radenia jednotlivých obrazov príbehu.

hrajú: Juraj Hrčka, Daniela Kuffelová, Ján Greššo, Renáta Ryníková, Dušan Lenci, Eva Sakálová

D N A

DNAHra detektívne napínavým spôsobom rozpráva príbeh jednej skupiny spolužiakov na strednej škole. Hovorí o téme vzájomnej manipulácie, šikanovania, citového dozrievania,   sebauvedomovania. Kladie otázky o vine a zodpovednosti mladého človeka za svoje činy. Príbeh o krutosti a tvrdosti medzi dnešnými tínedžermi. O chaose ich vnútorných svetov.  Táto hra môže byť doslova rozbuškou na slovenských javiskách, príspevkom do diskusie o podobách súčasného mladého angažovaného divadla, o jeho funkciách a skutočne edukatívnom význame umenia.

Inscenácia bude uvedená v rámci dlhodobejšieho cyklu divadla „TY KOKSO!” – inscenácií pre tínedžerov a o tínedžeroch, o ich svete a problémoch, ktorými žijú a ktorými sa zaoberajú. Vzniká v priamej spolupráci s Pedagogicko-psychologicko-poradenským centrom v Nitre. Po každom z dopoludňajších predstavení bude prebiehať diskusia mladých divákov so psychológmi na tému, ktorú inscenácia prináša.

hrajú: Alena Pajtinková, Juraj Ďuriš, Roman Poláčik, Martin Fratrič, Martin Šalacha, Peter Oszlík, Marián Viskup, Daniel Ratimorský, Kamila Antalová a Andrea Sabová

SIROTY

SirotyHru možno žánrovo vymedziť ako urban thriller. Príbeh o dávnom tajomstve dvoch súrodencov. Príbeh jednej zdanlivo usporiadanej rodiny. Hra o kostlivcoch vypadávajúcich zo skríň našej privátnej minulosti. O rodinných traumách, ktoré nás prenasledujú po celý život… Skutky, ktoré nás predurčujú k neočakávaným rozhodnutiam. Hra o xenofóbii, neznášanlivosti v nás – ako o jednom z najvážnejších problémov dnešného sveta. Hra o falošnej láske, o pretvárke medzi najbližšími. Hra bola uvedená na Edinburgskom letnom festivale Fringe 2009 a ocenená titulom Najlepšia inscenácia festivalu. Dnes má na svojom konte vyše štyridsať scénických uvedení po celom svete.

hrajú: Marcel Ochránek, Lenka Barilíková, Jakub Rybárik

Celoslovenská trojpremiéra sa uskutoční 14. septembra 2012 od 17.00  hod. v Štúdiu aj vo Veľkej sále DAB v Nitre.

Projekt vzniká v spolupráci s BRITISH COUNCIL v Bratislave.

TS

Sezóna DAB 2012/2013 bude monotematická, nazvaná ako Sezóna smiechu. Viac vás o pripravovaných inscenáciách budeme informovať čoskoro.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.