„Smiechová“ kultúra v novej sezóne DAB

dabReálny život v nej prevláda nad výnimočnosťou a vznešenosťou. Vznikla v starovekom Grécku na počesť boha Dionýza a v priebehu veku sa rozrástla do rôznych podôb. O čom je reč? O komédii. Divadlo Andreja Bagara v Nitre vo svojej novej sezóne 2012 / 2013 uvedie prierez dejinami komédie v ich súčasnom znení.

V novej sezóne sa okrem nových hier vyskytli aj zmeny, ktoré sa týkajú hereckého obsadenia súboru. Z interného stavu odchádzajú (ale naďalej budú hrať v inscenáciách svoje postavy) Kristína Greppelová, Peter Kadlečík a Ľudmila Trenklerová. Do súboru od septembra nastúpil mladý absolvent VŠMU, Daniel Ratimorský a od januára opäť nastúpi Lenka Barilíková. Takisto sa vracia po materskej dovolenke Zuzana Moravcová.

Umelecký súbor DAB chce touto sériou komediálnych premiér reagovať na súčasnú dobu, ktorá v posledných rokoch prekonala viacero negatívnych skutočností a prostredníctvom smiechu dodať svojím divákom pozitívnu energiu.

Prefíkaná Goldoniho vdova a jej výzva súčasnosti

Prvou zo série komédií DAB predstaví rozmarnú hru talianskeho klasika Carla Goldoniho a poodhalí pozadie lásky a princíp fungovania mužsko-ženského vábenia.

V slnečnom Taliansku, niekde na pobreží mora, už nie najmladšia vdova Rosaura využije ženské zbrane, aby veľmi rafinovane vyriešila svoju bytovú otázku. Prečo nie, keď o mladších nápadníkov nie je núdza. Bude to nestály Angličan, nafúkaný Španiel, afektovaný Francúz či miestny žiarlivý Talian? Môže si vyberať a k rozumnému sobášu dopomôže aj svojej mladšej sestre Eleonore. Prefíkaná vdova nie je žiadna krehučká citlivka, ale pôvabná a vtipná ženská, ktorá má opraty svojho života pevne v rukách. A muži sadajú na jej hru ako muchy na lep.

Dnešná prefíkaná vdova pravidelne sleduje Sex v meste, topánky nosí jedine s platformou  a isto drukuje nejakému futbalovému klubu… Keď ide o vlastné pohodlie, všetky prostriedky sú dovolené!

hrajú: Daniela Kuffelová, Alena Pajtinková, Gabriela Dolná, Lenka Barilíková a. h., Martin Šalacha, Juraj Ďuriš, Roman Poláčik, Juraj Hrčka, Peter Oszlík, Vladimír Bartoň

réžia: Michal Náhlík

premiéra: 7. decembra 2012 vo Veľkej sále DAB

Tragédia jazyka Ionescovej Plešatej speváčky

Ďalším políčkom v komediálnej skladačke bude absurdná groteska francúzskeho dramatika rumunského pôvodu Eugéna Ionesca.

Plešatá speváčka je prísľubom brilantného a netradičného humoru, ťažiaceho z absurdnej banality fráz všedného dňa. Na jej začiatku stála autorova inšpirácia obyčajnými jazykovými príručkami. Ionesco sa kedysi učil po anglicky, a to sa prejavilo predovšetkým v učebnicových konverzačných schémach, paródiách fráz a klišé. Tie sú v hre vkladané do úst postavám manželov Martinovcov, ktorí prišli navštíviť manželov Smithovcov, bez akýchkoľvek súvislostí.

Od vzniku Plešatej speváčky uplynulo viac než 60 rokov, ale z celého Ionescovho diela je to hra najpopulárnejšia a najhranejšia. Nemožno sa tomu diviť! Je to hra hravá, popretkávaná nonsensmi, bláznivo iskrivá a samopašná. Veď neschopnosť komunikácie je nanajvýš aktuálna aj dnes. Banality a frázy z úst politikov či tzv. celebrít v médiách, ktorými sa odvádza pozornosť od podstaty problémov, mystifikácia verejnosti – to je naša súčasná realita. Každý deň zažívame, ako jazyk – náš základný prostriedok komunikácie – sa stáva hlavnou príčinou ľudského nedorozumenia. A teda hlavným zdrojom humoru a vtipu tejto hry!

hrajú: Gabriela Dolná, Juraj Ďuriš, Eva Pavlíková, Peter Oszlík, Martin Šalacha, Kamila Antalová a. h.

réžia: Ľubomír Vajdička

premiéra: 1. februára 2013 v Štúdiu DAB v Nitre

DAB

Skrotenie Shakespearovej zlej ženy

Pozveme vás navštíviť aj fascinujúce DIVADLO SVET najväčšieho dramatika všetkých čias Williama Shakespeara.

Dve sestry, dva ženské princípy, podnikaví nápadníci a jeden neohrozený „mačo” krotiteľ. Divoká Katarína, dobrodružný Petruccio, sladká Bianca a trojica vynaliezavých ctiteľov. Zámeny, preoblečenia, slovné hry a prestrelky. Hravosť v jej mnohoznačnosti.

Dej sa odohráva v Padove, kde žije bohatý kupec Baptista Minola, ktorý má dve krásne dcéry: Biancu a Katarínu. Bianca je poslušná a skromná. Katarína – večne odvrávajúca jazyčnica, ktorej sa každý muž obáva. Keďže Katarína je staršia, Baptista sa rozhodne najskôr vydať ju a až potom Biancu. Obáva sa, že by mu Katarína zostala na krku – teda „na ocot”. Bianca má niekoľko nápadníkov. O Katarínu nestojí nik. Až do chvíle, keď sa v meste objaví drzý veronský šľachtic Petruccio. Rozhodne sa, že si Katarínu vezme za ženu (samozrejme s patričnou finančnou odmenou) a urobí si z nej pokornú manželku.

hrajú: Kristína Turjanová, Martin Nahálka, Roman Poláčik, Alena Pajtinková, Jevgenij Libezňuk a. h., Jakub Rybárik, Anton Živčic, Martin Fratrič, Marcel Ochránek, Daniel Ratimorský, Ján Greššo, Marián Viskup, Zuzana Moravcová a ďalší

réžia: Svetozár Sprušanský

premiéra: 15. februára 2013 vo Veľkej sále DAB v Nitre

Len aby Chalupkovo Kocúrkovo v hanbe nezostalo!

V tejto komediálnej sérii nesmie chýbať ani slovenská komediálna klasika.

Kocúrkovo sa nielen na Slovensku stalo synonymom malomestskej obmedzenosti, všetečnosti a úzkoprsosti. Životné poslanie jeho svojráznych obyvateľov spočíva najmä v nekonečných susedských vojnách pre malichernosti, v úsilí vyšvihnúť sa čo najvyššie na kuracom rebríku miestnej „aristokracie” a v urputnej snahe čo najlepšie „vydať” syna a „oženiť” dcéru.  Kocúrkovo je zaľudnené tými najbizarnejšími ľudovými postavičkami: chvastavým vojakom Dunapartim, roztržitým fiškáľom Lesebuchom, no najmä tesnošilovskou famíliou, ktorá patrí k najslávnejším kocúrkovským rodom. Práve ona je uzlom všetkého diania a výdatným žriedlom komediálnych situácií, ktoré prináša každodenný život v slovenskej rodine.

Našťastie, v tomto panoptiku karikatúr žijú aj dvaja nefalšovaní idealisti – krásna Ľudmila a charakterný učiteľ Sloboda.

Kocúrkovo je dejiskom viacerých Chalupkových hier, ktoré režisér Kamil Žiška spája do jedného celku – kolobehu roka na malom meste, roka, v ktorom spolu s jeho obyvateľmi prežijeme všetky ich trampoty, svadby i pohreby. Treba sa len nádejať: Len aby sme v hanbe neostali!

hrajú: Eva Večerová, Ján Greššo, Martin Šalacha, Daniela Kuffelová, Daniel Ratimorský, Gabriela Marcinková a. h., Juraj Hrčka, Renáta Ryníková, Peter Oszlík

réžia: Kamil Žiška

premiéra: 12. apríla 2013 vo Veľkej sále DAB v Nitre

DAB

Hon na politického Parazita Friedricha Schillera

Ani politický akcent nebude absentovať v tomto komediálnom defilé. Nemecký klasik Friedrich Schiller prepracoval do svojej politickej veselohry pôvodnú francúzsku komédiu, ktorú v roku 1797 napísal Louis-Benoit Picard.

Príbeh starý viac než dve storočia by sa celkom pokojne mohol odohrať aj dnes. Na jednom z ministerstiev pracujú traja úradníci: úlisný a pokrytecký Selicour, ďalej La Roche, ktorý sa pokúša upozorňovať na nekalé praktiky, a skromný, úprimný Firmin, majúci na pamäti len svoju prácu a lásku milovaného syna k ministrovej dcére Charlotte. Ambiciózny Selicour sa snaží všemožne získať priazeň ministra Narbonneho. Dokonca sa mu podarí votrieť do jeho rodiny a ucházať sa o Charlottinu ruku. Minister však nakoniec prekukne Selicourove podvody a ocení oddanosť poctivého Firmina… A dá priechod spravodlivosti. Že takýto koniec nie je v živote obvyklý, pripomína sám Narbonne v závere hry: „Aj ten najväčší poctivec z nás je často zapletený do pavučiny lži; nedokáže ju včas odhaliť. S čestnosťou a výnimočným talentom dnes ďaleko nezájdete. Určite nie ďalej ako s prízemnosťou a priemernosťou. Klam vládne svetom a spravodlivosť víťazi len a len v divadle…” A my sa pýtame: Alebo ani tam nie?

hrajú: Martin Fratrič, Lenka Barilíková, Jakub Rybárik, Zuzana Moravcová / Kamila Antalová a. h., Marián Viskup, Marcel Ochránek, Roman Poláčik, Martin Nahálka / Branislav Matuščin, Juraj Ďuriš

réžia: Lukáš Brutovský

premiéra: 19. apríla 2013 v Štúdiu DAB v Nitre

Tragikomika morálky Dievčaťa bez vena

Tvorbu ruských komediografov bude v komediálnej zbierke zastupovať reprezentant divadla realistickej charakterokresby – komédie morálky: Alexander Nikolajevič Ostrovskij.

Dievča bez vena sa odohráva v podmanivej atmosfére ruského leta pri Volge, kde sa všetci chcú len zabávať a naplno prežiť svoj život. Počasie je ako stvorené na slnečné kúpele, popoludnia strávené na terasách bulváru, člnkovanie alebo bujaré cigánske zábavy až do bieleho rána. Spoločnosť pri Volge je pestrá – boháči Knurov a Vožetavov to všetko financujú. Herec Robinson sa všetkým stará o zábavu. Smiešny Karandyšev je vďačným terčom všeobecnej irónie a sarkazmu. Skutočnou dušou spoločnosti, sviečkou, okolo ktorej krúžia všetky tie motýle, je však krásna a omamná Larisa, do ktorej sú všetci beznádejne zaľúbení. Z finančných dôvodov sa ide vydať za dobráka, no ťuťmáka Karandyševa. Aspoň dovtedy, kým sa na scéne nezjaví jej stará láska – Paratov, frajer a sveták, ktorý aj tú najnespútanejšiu zábavu dokáže posunúť ešte o stupeň vyššie. Muž, ktorý každý okamih života dokáže povýšiť na intenzívny zážitok. Smiešny Karandyšev nemá v súboji o Larisino srdce najmenšiu šancu.

Čo sa však stane, ak v tejto atmosfére nekonečnej zábavy a smiechu predsa len niekto začne brať niečo vážne? Napríklad dané slovo. Potom sa z komédie šmahom ruky môže stať tragédia a po veľkom smiechu automaticky príde veľký plač.

hrajú: Nela Pocisková a. h. / Alena Pajtinková, Martin Šalacha, Ivan Vojtek st., Eva Pavlíková, Peter Oszlík, Roman Poláčik, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Marián Viskup, Juraj Hrčka, Žofia Martišová

réžia: Michal Vajdička

premiéra: 21. júna 2013 vo Veľkej sále DAB v Nitre

autorka článku: Lucia Holienčinová, DAB
autorka fotografií: Lenka Káčerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.