Brigádujem – testujem. Zn. lieky

LiekyMožno ste si mysleli, že na Slovensku sa lieky na ľuďoch netestujú. Omyl. Nie je to síce také preferované ako v zahraničí a ani si z toho nemôžete urobiť výhodný biznis. No ako malé prilepšenie k vreckovému či platu je to možné (takmer) bez problémov.

ĎALŠIE KURIÓZNE BRIGÁDY: Niekto to rád po sieti a za horúca

Urobiť si z testovania zárobkovú činnosť našťastie v našich končinách neprichádza do úvahy. Vďaka prísnej kontrole a nekonečným testom, ktorým sa musíte opakovane podrobiť, je testovanie liekov a liečiv u nás naozaj len služba spoločnosti. Využívajú ju primárne študenti, ktorí si takýmto spôsobom zarobia na pivo či pár teplých obedov v školskej jedálni.

Nábor nových adeptov prísnym okom skúma etická komisia, ktorá je z pracoviska, kde sa liek skúma. Veková hranica, kedy na testovanie už nemožno pristúpiť, je 50 rokov. Človek po ukončení skúšania musí počkať tri mesiace, kým sa vrhne na testovanie nového lieku. Organizmus sa totiž musí kompletne prečistiť, aby sa predišlo nežiaducim účinkom vzniknutým prítomnosťou látok v tele z predchádzajúceho lieku. Na „výplatnej páske” môžu testovaní ľudia zazrieť 100 až 500 eur v závislosti od toho, či je testovanie podmienené aj hospitalizáciou. Testovanie trvá približne 3 – 10 rokov a zúčastňuje sa ho približne stotisíc vybraných dobrovoľníkov.

Klinické skúšanie liekov je výlučne proces vykonávaný na vlastné riziko. K povinnostiam firiem, ktoré lieky testujú, patrí hlavne podrobné a presné informovanie adepta o zložení liečiva, rizikách a účinkoch, ktoré sa už objavili alebo sa objaviť len môžu. Počas testovania sa skúma hlavne prítomnosť vedľajších účinkov. Ak sa objavia, pacientovi sa okamžite liek vysadí a údaje sa zaznamenajú. Testovanie má štyri fázy. V úvodných dvoch sa liek testuje na bunkových kultúrach a na zvieratách, až potom sa podá zdravým pacientom. Tu sa skúma najmä rýchlosť vstrebávania, účinku a tempo vylučovania lieku z tela. Až po týchto zdĺhavých, pod drobnohľadom lekárov vykonávaných úkonoch sa liek podá chorému pacientovi, ktorý dobrovoľne otestuje jeho účinky. U nás sa skúmajú primárne lieky na ochorenie srdca, lieky pre onkologických pacientov či liečivá z oblasti psychológie.

Lieky

Finančné ohodnotenie vás možno láka, netreba však zabudnúť, že do hry vkladáte to najcennejšie – svoje zdravie. Človek nemôže vedieť, ako na konkrétny liek zareaguje, hoci je neustále monitorovaný špecialistami. Aj keď sa na Slovensku zatiaľ neobjavili nejaké vážne prípady pri testovaní a väčšina skúšok dopadla dobre, predsa len je to hazard, ktorý môže spôsobiť úmrtie či vážne poškodenie zdravia.

autorka článku: Andrea Janovská

ĎALŠIE KURIÓZNE BRIGÁDY: Pracovný hit: Panenstvo na predaj

ĎALŠIE KURIÓZNE BRIGÁDY: Podvod či zaručený úspech?

Zdieľajte článok

Komentáre:

4 thoughts on “Brigádujem – testujem. Zn. lieky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.