Sean Bean – herec, ktorý rád zomiera

Sean BeanJe všeobecne známe, že pokiaľ sa človek nudí, zaoberá sa všelijakými hlúposťami. Nemohol som si preto nevšimnúť, ako sa v poslednej dobe na internete rozpútala mánia okolo herca Seana Beana. Niekto si totiž uvedomil, že vo filmoch, v ktorých hrá, dosť často umiera.

Predstavte si situáciu, že ste obsadzovaný do známych filmov a kritici vás uznávajú ako kvalitného divadelného herca. Máte však trochu smolu – ľudia vás poznajú najmä preto, lebo postavy, ktoré stvárňujete na striebornom plátne, vo väčšine prípadov umrú. Pre upresnenie, stane sa to tak presne 21-krát. Dámy a páni, zoznámte sa, Shaun Mark „Sean” Bean.

Britský herec narodený v roku 1959 si na umieranie musel zvykať už od svojej prvej filmovej roly v životopisnej dráme Caravaggio (1986), kde mu hlavný hrdina podrezal krk. O tri roky bol ako nemecký vojak ubodaný bajonetom v dráme War Requiem. Doposiaľ teda Sean odchádzal do filmových večných lovíšť relatívne normálne, ale posielanie na druhý svet musí byť kreatívne, inak nezaujme. Beanove role sa preto v nasledujúcich rokoch predbiehali v rôznorodosti úmrtí. V írskom príbehu The Field padá z útesu po tom, ako ho tam zaženie stádo splašených kráv. O rok na to je najskôr v televíznej minisérii Clarissa ubodaný zlodejom, čo zrejme filmárov inšpirovalo, pretože v ďalšom televíznom projekte sa pre zmenu musel ubodať sám.

Sean BeanZa netradičnú môžeme považovať aj smrť napichnutím na kotvu, ktorú mu pripravil Harrison Ford v thrilleri Patriot Games (1992). V prvej Bondovke s Piercom Brosnanom GoldenEye (1995) mu tvorcovia pripravili ešte tvrdší oriešok – najprv spadne z obrovskej výšky na tvrdý povrch, čo ešte prežije. Zabije ho až padajúce zariadenie satelitu. Ďalších päť rokov mal Sean šťastie a takmer všetky jeho filmové postavy vydržali až do záverečných titulkov. Na prelome tisícročí si ale zahral v dráme Essex Boys a život jeho charakterov sa vrátil do starých koľají. Konkrétne do tých, kde mu brokovnicou odstrelia kus hlavy. V ďalšom z filmov, Don’t Say a Word (2001), mu smrť pripraví jedna z veľkých hviezd hollywoodskeho sveta. Michael Douglas ho pochová zaživa. Aj v sci-fi akcii Equillibrium si ho revolverom zblízka „podal” hviezdny herec, tentoraz Christian Bale. Pravdepodobne najslávnejšiu smrť si Bean „užil” v prvej časti Pána prsteňov. Scéna, v ktorej postavu hrdinského Boromira zasiahnu Orkovia viacerými šípmi, ale on bojuje až do úplného vyčerpania síl, sa stala legendárnou.

V posledných rokoch sa zdá, že vek začína pôsobiť aj na Seana a najradšej sa necháva postreliť, zastreliť alebo odstreliť. Najlepšie brokovnicou, prípadne revolverom, a ak sa dá, tak do hlavy, nech si diváci užijú čo najviac krvi. Nastolenému trendu sa vymykajú iba filmy The Island (2005, Ewan McGregor ho uškrtí na kábli) a Black Death (2010). Posledný menovaný prináša koniec koncov asi najbrutálnejšiu smrť. Môže byť niečo horšie ako rozštvrtenie rozzúrenými koňmi?

autor článku: Pavol Hirka
zdroj fotografie: csfd.cz

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Sean Bean – herec, ktorý rád zomiera

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.