Marián Viskup: „Divadlo je adrenalín“

Marián Viskup (1)Pôvodne ani nechcel byť hercom. Jeho snom bolo stať sa archeológom, pretože ho zaujímali dinosaury. Keď však zistil, že okrem dinosaurov bude musieť vykopávať aj hrnce, prestalo ho to baviť a našiel si iný sen.

Marián Viskup začal hrať v divadle už počas základnej školy, na konzervatórium ale nešiel, pretože nevedel hrať na hudobný nástroj. Tak vyštudoval pedagogickú strednú školu, počas ktorej stále hral v Bielom divadle. Tam sa pripravoval na skúšky na VŠMU. Svoj talent zdedil po tete a po dedkovi, ktorí hrali v ochotníckom divadle. Už počas vysokoškolských štúdií si obľúbil nitrianske divadlo a jeho mladý kolektív. Aj preto bolo jeho snom dostať sa do Divadla Andreja Bagara. Momentálne ho tam môžeme vidieť v inscenáciách Sladká Charity, Kto je tu riaditeľ?, Pýcha a predsudok či DNA.

Hoci má skúsenosti aj s prácou v televízii, divadlo má radšej. „Divadlo je živé, je to adrenalín a aj keď hru hrám viackrát, nikdy neviem, čo sa môže stať. Navyše, pre herca je veľmi dôležitá spätná väzba od divákov.” Trému máva ale ešte aj dnes. „Bolo obdobie, keď som trému nemával, keď som si myslel, že som majster sveta. To bolo vtedy, keď ma vzali na vysokú školu. Vtedy si človek myslí, že je najlepší a najkrajší, lebo ho vzali na VŠMU, ale potom si uvedomí, že to je len začiatok.”

Napriek tomu, že herectvo ho veľmi baví a robí mu radosť, ešte aj počas štúdia sa ,,pre istotu” učil biológiu. Rozmýšľal o štúdiu medicíny. „Keby zavreli školu alebo nemocnicu, možno by sa ľudia postavili na námestie a protestovali, no kvôli divadlu asi nie. Našťastie však ľudia ešte stále radi chodia do divadla, aby sa stretli s hercami alebo len tak, s kamarátmi.” Aj keď priznáva, že herci často mávajú alternatívy, čo by robili, keby sa to v hereckej brandži nepodarilo, on žiadnu nemá. S Jurajom Ďurišom, kamarátom z divadla, by si však radi založili pivovar. „Je to skôr záľuba ako plán. Ktovie, či by naše pivo chutilo tak, že by si ho ľudia kupovali.” Mimo divadla však plánuje veľkú rodinu: „Chcem si postaviť veľký dom, mať v ňom veľa detí, na dvore veľkého psa. A tak.”

Marián Viskup (2)

Na otázku, čo ho na herectve prekvapuje, odpovedal: „Trošku ma prekvapilo zákulisie, ktoré som spoznal ako herec. Divák vidí všetko to pekné, no herec za portálom vidí dvadsať ďalších ľudí s vysielačkami, iných prezliekajúcich sa hercov, a tak sa mi trošku stratila ilúzia sveta, ktorý vidí divák. Ale herectvo je do veľkej miery uvoľňujúce. Keď človek hrá, zabúda na problémy, ktoré sa okolo neho dejú. Je to taký očistný pocit.”

Marián býva so svojou priateľkou, herečkou Starého Divadla Karola Spišáka v Nitre, Andreou Sabovou a pochválil sa nám, že u nich doma často upratuje, či dokonca varí on sám. „Varím často a veľmi rád. Andrejka radšej niečo pritĺka, vŕta, montuje alebo natiera a ja mám radšej varenie.”

Marián je nielen skvelý herec, ale aj veselý človek. „Raz som si dokonca vyholil hlavu. Práve som sa rozišiel s priateľkou a chcel som zmeniť svoj život. Potom sa do mňa zaľúbila terajšia priateľka, čo doteraz nechápem.”

autorka článku: Lucia Šimová
zdroj fotografií: dab.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Marián Viskup: „Divadlo je adrenalín“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.