Týždňová trojka #7

Zdravíme všetkých pozITívnych ľudí s ďalšou týždňovou trojkou. Tentoraz tu máme jednu historickú správu, jednu novinku z oblasti softvéru a tiež veľmi smutnú správu pre všetkých, ktorí si obľúbili hry od štúdia LucasArts.

Prvý mobilný hovor

3. apríla to bolo presne 40 rokov od prvého hovoru z mobilného telefónu. Ťažká tehla, ako by sme dnes nazvali DynaTAC z ktorého volal šéf motoroly Martin Cooper v roku 1973, mala výšku 25 centimetrov, bol hrubý 9 centimetrov a hmotnosť viac ako jeden kilogram. Zaujímavá je reálna použiteľnosť tohto produktu, keďže sa nabíjal 10 hodín, no reálne sa s ním dalo telefonovať len niečo cez dvadsať minút, ako priznal Martin Cooper o niekoľko rokov neskôr. „Čo je dobré, pretože by ste neboli schopní udržať ho v rukách dlhšie,“ dodal. Dnešné mobilné telefóny dokážu okrem telefonovania aj posielať SMS a MMS, prehrávať hudbu a videá, fotografovať, nahrávať zvuk aj obraz, posielať e-maily, spúšťať rôzne aplikácie. Pomerne rýchly vývoj, nemyslíte?

Google a mobilná navigácia v slovenčine


Google spustil Navigáciu na mapách Google v Beta verzii konečne aj po slovensky. Ak máte smartfón alebo iné zariadenie s operačným systémom Android či iOS, získate plnohodnotnú GPS navigáciu do auta alebo pre chodcov úplne zadarmo. Aplikácia využíva aj doplnkové služby ako Street View alebo aktuálnu dopravnú situáciu, na základe čoho je schopná vybrať ideálnu trasu. V prípade potreby dokáže aplikácia fungovať aj v offline režime. Používať budete môcť aj hlasové vyhľadávanie, neustále aktualizované informácie, vyhľadávanie pozdĺž trasy a satelitný pohľad.

Spoločnosť Disney zavrela štúdio LucasArts

Spoločnosť Disney oznámila, že sa rozhodla uzavrieť hernú divíziu LucasArts a zrušiť tak pripravované tituly tohto štúdia: Star Wars 1313 a on-line akciu Star Wars: First Assault. O prácu tak príde približne 150 zamestnancov. LucasArts vytvoril sériu adventúr Indiana Jones, Star Wars: The Force Unleashed, Star Wars : Knights of the Old Republic, sériu LEGO Indiana Jones, LEGO Star Wars. Zatiaľ sa nevie, kto bude pokračovať v značke Star Wars, Disney ju plánuje poskytnúť tretím stranám. Po 31 rokoch fungovania LucasArtu tak už na začiatku žiadnej novej hry neuvidíme charakteristické logo s fialovým L.

autor článku: Marek Čabák

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.