Študenti si na zámky ešte počkajú

Aj rok po tom, ako bol Hospodár, súčasť Študentského domova Zobor, čiastočne renovovaný, chýbajú študentom v niektorých izbách zámky na vnútorných dverách. Vedenie internátu tvrdí, že sa nie je čoho obávať, a opravy sľubuje v dohľadnom čase.

Po minuloročnom rozšírení ubytovacích priestorov pribudlo v časti Hospodár 24 izieb, kde sú študenti ubytovaní v 5 až 6-miestnych bunkách. Izby boli z veľkej časti vynovené, no chýba v nich jedna dôležitá vec. Zámok na vnútorných dverách. Zatiaľ čo boli zakúpené nové vonkajšie dvere, tie vnútorné sa uzamknúť nedajú. „Po realizovaní výmeny nábytku a sanity, ktorú sme považovali za prioritnú, nám nezostalo dostatočné množstvo finančných prostriedkov na zakúpenie nových dverí či zámkov,“ vyjadrila sa riaditeľka ŠD Zobor Eva Machavová.

Izby v novej časti Hospodára síce zrenovovali, no na zámky financie nezvýšili
Izby v novej časti Hospodára síce zrenovovali, no na zámky financie nezvýšili

Izby vyzerajú relatívne dobre a komfortne. Nová posteľ či stôl poteší každého. Pohľad na staré dvere síce zamrzí, no na zámku bez kľúča pravdepodobne nahnevá. Otázne zostáva, či je pohodlie prednejšie ako bezpečnosť. „Myslím si, že ľudia, ktorí spolu bývajú minimálne jeden rok, by mali byť schopní nadviazať priateľstvo a začať si dôverovať. Vo chvíli, keď budeme môcť túto situáciu riešiť a získame viac prostriedkov, pustíme sa do toho. Dovtedy je však nutné snažiť sa budovať dôveru a bezpečnosť aj v radoch študentov,“ dodáva Machavová.

Vonkajšie dvere buniek sú zabezpečené systémom Quart. Ten je špecifický vďaka používaniu kľúčov, ktoré bežne nie je možné rozmnožiť. V prípade straty to znamená, že zámok v takýchto dverách musí byť ihneď vymenený. Ak však svoje kľúče stratíte a zistíte to neskoro, po príchode môžete zostať nemilo prekvapení, čo všetko vám z izby zmizlo.

Chýbajúca vrátnica

Riešením by mohla byť fungujúca vrátnica, ktorá však doposiaľ v časti Hospodár chýba. V tejto sekcii sa nachádzajú aj učebne, preto sa sem počas dňa môže prostredníctvom ISIC preukazu dostať takmer hocikto.

Vrátnica na Hospodári stále nefunguje
Vrátnica na Hospodári stále nefunguje

,,Už dlhšiu dobu je mojou snahou zriadenie vrátnice v časti Hospodár. Kedykoľvek môže nastať vážna či nebezpečná situácia a my nie sme schopní ju vyriešiť. Počas celého dňa sa tu premelú stovky študentov. Nie je reálne zistiť kto, ako a kedy prišiel. Vedenie školy zatiaľ túto situáciu nevyriešilo a ja mám v tomto smere, bohužiaľ, zviazané ruky,“ uviedla riaditeľka ŠD Zobor.

Medzitým sa začali šíriť rôzne fámy a polopravdy o údajných krádežiach. Niektorí tvrdia, že im nikdy nič nezmizlo, iní majú vraj opačnú skúsenosť. Problémom je, že oficiálne neboli a nie sú nahlásené žiadne prípady zmiznutého majetku. ,,Od začiatku semestra neevidujeme hlásenie o žiadnej škode či krádeži v celom ubytovacom areáli. Ak sa niečo také stalo a okradnutí mlčia, je ich povinnosťou prísť to nahlásiť. Vedenie študentského domova je tu pre vás. Ak chceme zefektívniť naše služby, potrebujeme vašu spoluprácu. Nemusíte mať žiadne obavy. Je len potrebné oznamovať takéto záležitosti čím skôr a dovoliť nám včas zakročiť,“ varuje Machavová.

Chýbajúca vrátnica či nové zámky na dverách sú zatiaľ v nedohľadne. Ostáva len dúfať, že univerzita spolu so študentským domovom čo najskôr urobia potrebné kroky na zvýšenie bezpečnosti študentov. Ale ak naozaj chceme, aby sa niečo na bezpečnostnom systéme zmenilo, musíme sa o túto zmenu pokúsiť aj my. Viac si všímať a nebáť sa prehovoriť.

autorka: Lenka Varchoľaková
foto: Andrej Galica

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.