NUD: Kinosála medzi múrmi

Väčšina z nás si pri slove  kino  predstaví zatemnenú sálu, popcorn a nekonečné rady sklápacích sedadiel. Ale čo tak zažiť niečo iné? Napríklad kino pod hviezdami. Možnosť budete mať už v najbližších dňoch. V rámci NUD sa totiž organizujú Študentské open-air filmové večery na Nitrianskom hrade.

123filmy (3)Áno, presne tak. Aj takýto zaujímavý projekt nájdete v programe tohtoročných Nitrianskych univerzitných dní. Podobné podujatie sa už niekoľko rokov organizuje aj v rámci Leta na Nitrianskom hrade, ale v tom období je väčšina z nás študentov všelikde po svete len nie v Nitre, a tak nemáme možnosť sa tejto akcie zúčastniť. To sa však rozhodla zmeniť partia podnikavých kulturológov z UKF v spolupráci s neziskovou organizáciou Castellum a výsledkom je prvý ročník tohto študentského filmového minifestivalu. „Povedali sme si, že chceme priviesť na hrad viac mladých ľudí a ukázať im kultúrny potenciál tohto miesta. Areál prešiel za ostatné roky rozsiahlou rekonštrukciou a vyzerá to tam krásne,“ približuje motívy ich konania jedna zo spoluorganizátoriek, študentka Karolína Čičová.

Autori projektu dúfajú, že o pár rokov sa toto študentské premietanie stane tradíciou, a preto sa rozhodli, že každý ročník bude mať svoju nosnú tému. Tou tohtoročnou je “Láska vo filme”.  Ak by ste však čakali prvoplánovú romantiku, ako ju poznáme z všadeprítomných amerických komédií, tak budete milo prekvapení. Všetky tri filmy sú totiž z kategórie nemainstreamových, a aj takú, na prvý pohľad vyčerpanú tému, ako je láska, ich režiséri poňali netradične a zaujímavo.

Hneď prvý večer je na programe Zlatou palmou ovenčený film s príznačným názvom Láska (2012), vypovedajúci o dlhoročnom manželstve, ktoré je ale konfrontované s ťažkou chorobou, neodvratným životným údelom a nepochopením.

Ďalší deň sa bude pokračovať snímkou Ružové sny (1976) od nášho slovenského režiséra Dušana Hanáka, ktorá nám podáva poetický obraz lásky dedinského poštára Jakuba a mladučkej cigánky. Tento film je ako jeden z mála z našej národnej filmotéky aj medzinárodne úspešný.

Sériu týchto výnimočných večerov uzavrie film Pena dní (2013) natočený podľa slávneho rovnomenného románu. Zrežíroval ho Michel Gondry, ktorý je zároveň predstaviteľom hlavnej postavy. Po jeho boku budete mať možnosť uvidieť aj jednu z najobsadzovanejších francúzskych herečiek súčasnosti – šarmantnú Audrey Tatou. A keďže režisér je známy  svojou originalitou, tak si môžete byť istí, že nepôjde len o takú obyčajnú romancu.

Ak sme vás navnadili a rozhodli ste sa prísť a zažiť neopakovateľnú a romantickú atmosféru strieborného plátna pod holým nebom na vlastnej koži, tak nasledujúce informácie sú určené práve vám. Premieta sa 1. až 3. mája (vo štvrtok až sobotu) vždy večer o 21.00 v Gotickej priekope na Nitrianskom hrade. Cena vstupenky je 2 eurá, ak sa však pri vstupe preukážete ISICom, tak celá akcia je pre vás zadarmo.Kapacita je približne 100 miest na sedenie na laviciach. Ak je pekne, tak sa dá sedieť aj na tráve, a keď by to stále nestačilo, prinesieme aj stoličky navyše. K dispozícii máme aj deky na zahriatie, ale ak ľudia chcú môžu si priniesť aj vlastné. A pokojne aj nejakú termosku s čajom,“ radí Karolína.

Potom by vám už nič nemalo zabrániť zúčastniť sa tohto podujatia, jedine ak príroda. V prípade nepriaznivého počasia sa totiž akcia ruší.

autorka: Anežka Lisá
foto: plagát podujatia

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.