Nový Hospodár už čoskoro

Starý objekt s názvom Hospodár alebo aj Hospodárska na Dražovskej ulici napokon prejde komplexnou rekonštrukciou. Výmena okien bude prebiehať od 11. mája, začiatok rekonštrukcie strechy je naplánovaný na posledný májový týždeň a napokon sa bude celý objekt zatepľovať. Študenti si tak po dlhodobých útrapách, keď sa im v noci z ničoho nič otvorilo okno, budú môcť do postele ľahnúť bez obáv, že sa znovu rozletí vo vetre.

Hospodár (4)

Hospodár už dlhšiu dobu patrí k internátom, ktoré spravuje vedenie univerzity. Kto sa však popri Hospodári niekedy prešiel alebo tento objekt dokonca obýval, môže potvrdiť, že to tu ružami vystlané vôbec nie je. Staré dvere, staré kúpeľne, staré okná. Obyvateľom tohto internátu však svitá na lepšie časy. „Prebehla verejná súťaž na zhotoviteľa nielen výmeny okien, ale aj dverí, opravy strechy a zateplenia bloku H, pričom rekonštrukcie začínajú už od 11. mája 2014,“ potvrdil Marián Kuchár z Referátu výstavby UKF.

Vyrážanie okien vetrom bude minulosťou
Vyrážanie okien vetrom bude minulosťou

Vynovený Hospodár teda už nie je len utopickým snom, ale blízkou realitou. Podľa Referátu výstavby by mali byť všetky práce ukončené do začiatku nového akademického roka.

Pozitívnou správou je, že tento projekt by mohol byť zrealizovaný v dostatočne krátkom termíne. Avšak obyvateľov Hospodára, ktorí pracujú či už na svojich záverečných prácach, alebo ich čakajú štátnice, tieto novinky veľmi nepotešia. „Asi každý študent, ktorý je momentálne v záverečnom ročníku bakalárskeho alebo magisterského štúdia, nebude touto správou veľmi potešený. Na druhej strane je ale skvelé, že sa vedenie univerzity konečne rozhodlo zainvestovať aj do budovy Hospodára,“ tvrdí študentka tretieho ročníka romanistiky Veronika.

Hospodár

Budova Hospodára zatiaľ nebola komplexne zrekonštruovaná počas celej svojej existencie, pričom jej vek sa odhaduje na 50 rokov. Nové okná po takmer pol storočí či zateplenie budovy sú už viac ako potrebné. „Celý projekt bude financovaný zo zdrojov UKF a podľa projektantom zhotoveného energetického hodnotenia bude úspora energie po zateplení objektu (vrátane výmeny okien) v hodnote 68,2 %,“ dodáva na záver Kuchár. Krajší a pohodlnejší – aj takéto prívlastky čo nevidieť prischnú aj Hospodáru.

autorka: Lenka Varchoľaková
foto: Andrej Galica, Dominika Ďurianová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.