NUD: Láska na hrade

Prvé tri májové večery na Nitrianskom hrade mali patriť filmom. V rámci NUD sa totiž konal 1. ročník Študentského open–air filmového festivalu. Nakoniec však kvôli nepriaznivému počasiu krásne priestory Nitrianskeho hradu ožili len raz.

Laska na hrade1

Študentské filmové večery na Nitrianskom hrade už zažili svoj premiérový ročník. Prvého mája sa Gotická priekopa premenila na improvizovanú kinosálu. Práve v tento deň sa na hrade premietal prvý film. Žiaľ, kvôli chladu a dažďu bol aj posledným. Pôvodne bolo naplánované premietanie troch filmov. Začínalo sa o 20.30 hod. Ak ste sa pri pokladni preukázali ISIC kartou, vstup bol zadarmo.

Naším cieľom je, aby sa toto študentské premietanie stalo tradíciou, a preto sme sa rozhodli poňať ho tematicky – tento rok bola nosnou témou Láska vo filme

A aké filmy boli na programe? „Naším cieľom je, aby sa toto študentské premietanie stalo tradíciou, a preto sme sa rozhodli poňať ho tematicky – tento rok bola nosnou témou Láska vo filme,“ vysvetľuje spoluorganizátorka Karolína Čičová.

Jediný film z trojice pripravených, ktorý sme nakoniec mali možnosť vidieť, bol francúzsky film Láska. Počasie nás ukrátilo o snímky ako Ružové sny či Pena dní. A tak sme prišli o možnosť stráviť májové večery v romantickom prostredí hradu pod hviezdnym nebom v spoločnosti takých filmových hviezd, ako je Audrey Tatou, Iva Bittová či Slovák Juraj Nvota.

Laska na hrade 2

O rok sa vidíme znovu

Všetko má na svedomí nezisková organizácia Castellum a riaditeľka Diecézneho múzea Veronika Pleštinská. Ale, samozrejme, nemôžeme zabúdať, že k úspešnému priebehu akcie podstatným dielom prispeli aj traja študenti kulturológie.

Ak ste na túto akciu chceli ísť, ale kvôli počasiu vám to nevyšlo, tak nezúfajte. Aj keď tento ročník nevyšiel úplne podľa predstáv, organizátorov to neodradilo a na akciu sa môžeme tešiť aj o rok. „Prvý deň bol super. Prišlo okolo 70 ľudí, čo je vzhľadom na kapacitu výborné číslo, a pochvaľovali si. Bola dobrá atmosféra. Len počasie nám najbližšie bude musieť viac priať,“ konštatuje Karolína a zároveň nás pozýva na ďalšiu podobnú akciu: „O chvíľu budeme štartovať 3. ročník Filmového leta na Nitrianskom hrade. Premietať sa bude počas letných prázdninových mesiacov vždy v piatok okolo 21.00 hod.“

autorka: Anežka Lisá
foto: Facebook

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.