V zdravom tele zdravý duch alebo ako predísť chorobe na intráku

Už naše prababičky poznali nemálo receptov, ako sa zbaviť choroby v domácom prostredí, bez liekov a zbytočnej chémie. Tak prečo tieto zaručené finty dnes už natoľko nevyužívame? Možno vám, študentom žijúcim stovky kilometrov od domova, budú rady v nasledujúcom článku určite užitočné.

ginger-honey-lemon-teaVyskúšali sme si to všetci na vlastnej koži… Oči zaslzené, nos plný, kašeľ, za ktorý by sa nehanbil ani tuhý fajčiar po šesťdesiatke. K tomu zvýšená teplota, bolesti celého tela a obvodná lekárka 500 km ďaleko. Práve teraz nadišlo obdobie, keď má tieto príznaky snáď každý. A absencia v škole? Nemysliteľná. Čo v takejto situácii?

Aby sme sa z tohto stavu rýchlo dostali, musíme zavolať našim babičkám a pekne poprosiť o rýchly zázrak v podobe uzdravovacích elixírov. Receptov máme pre vás hneď niekoľko a podeliť sa o ne je to najmenej, čím môžeme pomôcť. Tak poďme na to.

  1. Skúsili ste niekedy cibuľu a med? Cibuľu nakrájame nadrobno do misky, polejeme medom, prikryjeme a necháme deň odstáť (najlepšie v chladničke). Cibuľa pustí šťavu. Tento „sirup“ pijeme na čajových lyžičkách minimálne dvakrát do dňa. Pomáha nám vykašliavať a upokojí hrdlo.
  2. Jedným z úžasných všeliekov je aj zázvor. Ten môžeme pripraviť na milión spôsobov. Nám sa osvedčilo strúhať ho do akéhokoľvek čaju, robíme si tiež čaj z nakrájaného čerstvého zázvoru alebo ho postrúhaný zmiešame s lyžičkou medu.
  3. Kloktanie. To je najrýchlejší spôsob, ako pomôcť boľavému hrdlu. Odporúčame kloktanie slanou vodou (najlepšia je morská soľ), repíkovým, šalviovým alebo harmančekovým čajom. Dokonca niekde odporúčajú aj kloktanie so sódou bikarbónou.
  4. Mlieko s medom nie je len zaručeným liekom na sladké sny, ale aj na podráždené hrdlo. Odporúča sa pridať maslo.
  5. Cesnak. Tak ten je bez debaty jedným z najspoľahlivejších prírodných zázrakov, a to v akejkoľvek forme.Cesnak ako liek
  6. Slaná voda je ideálnym pomocníkom aj pri upchatom nose. Soli stačí iba trošku, aby nás nedráždila. Týmto roztokom následne nos vyplachujeme.
  7. Ak sa u vás už choroba udomácnila v takom rozsahu, že spôsobuje aj problémy so zvýšenou teplotou, nakrájajte si zemiak na plátky. Tie následne prikladajte na zápästia (žily) a na čelo.
  8. Druhou alternatívou na zníženie horúčky je ocot. Pripravte si obklady z octu a vody (1:1) na čelo a nohy.
  9. Urýchlene zraziť horúčku dokáže aj vlažná sprcha alebo Coca-Cola podávaná po lyžičkách.
  10. Propolis je ďalším zázrakom, ktorý nám poskytuje matka príroda. 200 g propolisu vysypte do 0,7 l konzumného liehu. Každý deň premiešajte a na desiaty deň preceďte. Uschovajte v dobre uzatvárateľnej nádobe. Lyžičku tinktúry rozmiešajte s trochou vody. Na hrdlo kloktajte, na zápal vypite. Pozor! Propolis je silný alergén.

Rady na záver: Tak šup-šup do obchodu nakúpiť zásoby citrónov, cesnaku, zázvoru, medu, octu… Nezabudnite sa dopovať čerstvým ovocím, zeleninou a vitamínmi, aby na vás chrípka ani nemrkla. Imunitu si zvýšite tiež otužovaním, prísunom vitamínu C a zinku, aktívnym pohybom a dobrou náladou. Veríme, že tieto rady a návody vám budú nápomocné aspoň tak, ako nám. 🙂

 autorka: Mária Zimovčáková
foto: thegtguide.com, Kristína Biela


Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.