Banská Bystrica víťazom rozhodujúcej bitky o finále. Nitra je bronzová

Nedeľa bola dňom zúčtovania, keď sme sa v siedmom dueli medzi Nitrou a Banskou Bystricou museli dozvedieť, kto sa stane súperom Košíc vo finále extraligovej sezóny 2014/2015. Nitra si už vo finále minulý rok zahrala, zatiaľ čo pre klub HC’05 by bol postup historickým úspechom a vo finále by si tak zahrali po prvýkrát od vzniku klubu v roku 2005.

HK Nitra – HC’05 Banská Bystrica 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1)

Góly: 22.König (Stümpel, Tománek) – 3. Lamper (Zigo, Matoušek), 62. Kytnár (Rosandič, Čížek)
Zápas sledovalo 3600 divákov (vypredané)

Skvelý hokej, ktorého rozuzlenie šokovalo

Na úvod si zaplnený nitriansky štadión uctil minútou ticha Ivana Niňaja, výraznú novinársku a komentátorskú osobnosť, ktorý nás opustil vo veku 60 rokov.

Po úvodnom buli sa okamžite začal taktický boj, no na veľké prekvapenie boli diváci svedkom úvodného gólu už v tretej minúte. Lamper za bránkou domácich vyhral súboj o puk s Milom, následne sa obtočil okolo brány a prepasíroval puk pomedzi betóny nepozorného Valenta. Bystrica hrala naďalej zo zabezpečenej obrany a dávala si pozor na rýchle akcie Nitry. Napriek niektorým neistým zákrokom brankára hostí Corbeila nedokázali svoje šance premeniť na gól Henrich Ručkay ani Lukáš Novák.

Vynikajúca príležitosť na vyrovnanie pre domácich prišla so záverom prvej tretiny. Obranca Čížek dostal dve minúty za nedovolené bránenie, no v prebiehajúcom oslabení sa hostia pod  tlakom voči pravidlám previnili ešte dvakrát. Za vyhodenie puku dostal najskôr menší trest Bambúch a o 4 sekundy aj Surový. Na začiatku druhej tretiny prebiehala stále veľká časť presilovky Nitry piatich proti trom. Na radosť domácich fanúšikov ju premenil König, ktorému na jeho podarenú strelu príklepom prihrával  Stümpel.

V ďalších minútach hry sa už nevylučovalo a hra sa presúvala z jednej strany na druhú, ale svoje šance nedokázali premeniť ani hosťujúci Kafka s Kytnárom, ani domáci Lelkeš. Posledné minúty zápasu patrili jednoznačne Nitre, ktorá zatlačila Bystričanov v obrannej tretine, no puk sa im do brány nepodarilo dotlačiť. Zápas tak dospel do predĺženia, v ktorom sa „Corgoni“ nevyhli rozhodujúcej chybe už v druhej minúte. Najskôr rýchlonohý White na seba privolal pozornosť nitrianskej obrany a puk následne prihral na modrú čiaru Čížekovi. Ten sa dostal k puku aj druhýkrát po zblokovanej strele, prihral na druhú stranu mladému slovenskému reprezentantovi Rosandičovi, ktorý to spravil najlepšie, ako len mohol.

Valent už nemal šancu zabrániť rozhodujúcemu gólu.
Valent už nemal šancu zabrániť rozhodujúcemu gólu

S pukom priamočiaro tiahol na bránku, no zaskočil celú tretiu nitriansku formáciu, keď puk prihral osamotenému Kytnárovi a ten už nemal najmenší problém zakončiť do úplne prázdnej brány. Celá hala sa ponorila do ticha, a už len sledovala obrovskú radosť bystrických hokejistov a fanúšikov radujúcich sa z prvého postupu do finále.

Séria, na ktorú sa nezabudne

Všetci tušili, že táto séria nebude len otázkou štyroch zápasov, ale málokto sa domnieval, že rozhodne až ten posledný možný zápas. Mnohí ju pokladali za predčasné finále, pretože obidve mužstvá sa v tejto sezóne prezentovali pekným ofenzívnym hokejom.

Michal Handzuš sa pre šport.sk vyjadril: „Táto séria bola fantastická, jedna z najlepších, akú som v živote zažil. Ľudia, emócie, či už tu v Nitre alebo u nás. Boli v tom aj nejaké veci mimo hokeja ako napríklad šarvátky, ale to k hokeju patrí. Bolo to ‘vyhecované’, fantastické a strašne dlho si to budem pamätať.“

Radosť Banskej Bystrice z postupu do finále
Radosť Banskej Bystrice z postupu do finále

Nitra po minuloročnom druhom mieste získala to tretie, bronzové. Rozlúčka so sezónou a odovzdávanie medailí sa uskutoční v stredu 1. apríla o 18.00 hod. v Parku kultúry a oddychu. Hráči si potom, síce smutní z prehry, užijú voľno po ďalšej náročnej sezóne a na ľadovú plochu sa vrátia v máji, aby začali s prípravou na tú ďalšiu.

Nitrania sa so svojmi hráčmi rozlúčili, ako sa patrí.
Nitrania sa so svojmi hráčmi rozlúčili, ako sa patrí.

Čo sa týka Banskej Bystrice. Hráči budú mať na regeneráciu iba necelé dva dni, pretože finále extraligy sa začína už v stredu o 17.00 hod. na ľade Košíc. Stanú sa Košice po ôsmykrát v histórii ligy majstrami a vyrovnajú sa v počte titulov bratislavskému Slovanu alebo sa bude klub HC’05 Banská Bystrica tešiť vôbec z prvého titulu v jubilejnom 10. roku existencie? Odpoveď na túto otázku sa dozvieme najneskôr 13. apríla.

autor: Dušan Farbula
foto: TASR, hokejportal.net

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.