Bikini fitness očami študentky Adriany Fejesovej

Fitness je šport a zároveň životný štýl založený na zlepšení telesnej kondície a celkovej postavy človeka. No z roka na rok populárnejším sa stáva aj šport bikini fitness. Čo je o ňom v našich končinách známe?

Na Slovensku sa objavil približne pred štyrmi rokmi a dokázal nadchnúť mnoho mladých dievčat. Za krátky čas naše dievčatá dosiahli tituly majsteriek sveta i Európy. Medzi najlepšie a najslávnejšie určite patria Nikola Weiterová, Karina Antovská, Jana Majerníková a Sabína Pleváková.6590670329_65fa1a10fe_z

Práve Sabinou Plevákovou sa inšpirovala naša študentka Adriana Fejesová, prváčka na bakalárskom stupni v odbore žurnalistika na UKF, ktorá sa pred pár dnami zúčastnila na svojej prvej súťaži a pripravuje sa i na ďalšie. Tomuto športu sa začala venovať len pred pár mesiacmi, kedy začala pravidelne navštevovať posilňovňu.

Študentka 1. ročníka žurnalistiky Adriana Fejesová
Študentka 1. ročníka žurnalistiky Adriana Fejesová

Všimol si ju tréner a oslovil ju s otázkou, či by nechcela súťažiť v kategórii bikini fitness. „Súhlasila som, pretože mám rada šport, konkrétne posilňovanie. Zapáčilo sa mi aj to, že nie je dôležité mať veľmi vypracované svalstvo, ale najmä symetrickú postavu,“ hovorí o svojom rozhodnutí Adriana. Na súťaž sa začala ihneď pripravovať. Samotná príprava spočíva v upravenej strave a tréningoch. Tie bývajú pravidelné, občas dvojfázové. V strave prevládajú bielkoviny, zdravé tuky (ryby), sacharidy v malom množstve.4474447798_d39bf5fd4a_z

Samozrejme, počas prípravy sa užívajú výživové doplnky, napr. proteíny, spaľovače tuku a iné. Po dôkladnej príprave dievčatá plné očakávania odchádzajú na rôzne súťaže. „Súťaže sa delia na dve sezóny – jarná a jesenná. V každej časti je jedna juniorská súťaž. Na jar sa konajú majstrovstvá Slovenska a na jeseň Mozolani cup,“ vysvetľuje študentka žurnalistiky.

Súťažiace na medzinárodných súťažiach sú zadelené podľa veku do kategórií juniorky (v súťažnom roku nesmie ich vek prevýšiť 23 rokov), ženy (viac ako 23 rokov) a aktuálne už aj masters (viac ako 35 rokov). Kategória žien a masters sa ešte delí aj na základe výšky. Súťaže v bikini fitness prebiehajú zväčša v troch samostatných častiach – eliminácia, semifinále, finále. Vo finále sa každá súťažiaca predstaví s individuálnou prezentáciou, ktorá sa označuje ako T-walking. Šancu na úspech v tejto kategórii majú dievčatá s mimoriadne symetrickou postavou a celkovým vyžarovaním pri prezentácii na pódiu. Dôležité je kvalitné líčenie, úprava vlasov, vhodný výber plaviek a topánok. Pri prezentácii je podstatná aj farba pokožky dievčat, na ktorú sa používa špeciálna farba.

Aj Adriana si dala na všetkom záležať a dosiahla úspech na tohtoročných majstrovstvách žien, ktoré sa konali v Nitre. Spomedzi množstva súperiek Adriana obsadila desiate miesto v kategórii junioriek. V budúcnosti sa chystá v tomto športe pokračovať a neustále sa zlepšovať, pretože konkurencia je veľká. Bikini fitness patrí medzi najpočetnejšie kategórie na rôznych šampionátoch a od roku 2011 záujem o ňu rastie doslova geometrickým radom na celom svete.

autorka: Natália Fekiačová
foto: flickr.com, osobný archív A. Fejesovej

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.