Severské detektívky – literárny trend desaťročia

Deviateho novembra 2004 zomrel na ťažký srdcový infarkt v Štokholme Stieg Larsson. Presne 14 dní potom, čo dokončil posledný diel trilógie Millennium – Vzdušný zámok, ktorý vybuchol. Prvá časť s názvom Muži, ktorí nenávidia ženy vyšla rok po jeho smrti a odštartovala celosvetovú popularitu severskej kriminálnej literatúry. Millennium otvorilo cestu ku sláve aj ďalším škandinávskym autorom ako Jo Nesbø, Henning Mankell alebo Lars Kepler. Severské krimi je stále neoddeliteľnou súčasťou ponuky každého kníhkupectva. Čím nás vlastne tak fascinuje?

Millennium si postupne získalo nebývalé uznanie a Larsson sa posmrtne stal druhým najpredávanejším autorom na svete. Knihy škandinávskych autorov boli na Slovensku do roku 2008 skôr zriedkavosťou. Práve vtedy však vyšiel slovenský preklad prvej časti Larssonovej trilógie a spoločensko-kriminálne thrillery sa napevno usadili v rukách slovenských čitateľov.

Severské krimi_knihy_Bez popisku (3)

Za úspechom severských autorov stojí do istej miery násilie, ktoré vždy priťahovalo ľudskú pozornosť. Zobrazovanie rituálnych alebo sériových vrážd zaujíma čitateľov viac ako vyšetrovanie bežnej lúpeže. Špičkoví severskí autori dokážu zobraziť krutosť natoľko presvedčivo, až u čitateľov vyvolajú znepokojenie, ale zároveň aj zvedavosť, ktorá ich núti otočiť ďalšiu a ďalšiu stránku knihy. Spomínaný Nesbø je majstrom dejových zvratov.

„Ak existuje vo svete literatúry spravodlivosť, raz bude Harry Hole rovnako populárny a obľúbený ako Harry Potter“
(CNN o knihách Jo Nesba)

Jo Nesbø je v súčasnosti jednotkou medzi severskými autormi. Úspech jeho kníh je síce do značnej miery podmienený zobrazovaním desivých vrážd a prepleteným dejom, popularitu si však získal vytvorením románovej postavy.

knihy Jo Nesbo

Hlavný inšpektor Harry Hole je sympatický osamelý alkoholik, ktorému jeho problémy jednoducho uveríte. Jeho príbeh zaujme často viac ako samotné vyšetrovanie. Čitateľ je zvedavý, či sa Harry opäť vráti k fľaške, alebo sa dá konečne do poriadku. Majstrovstvo autorov ako Nesbø spočíva v tom, že vytvoria postavu, s ktorou sa čitateľ dokonale stotožní. Hlavní hrdinovia severských thrillerov sú slovenským čitateľom jednoducho bližší než hlavní hrdinovia tých amerických.

Zasnežená exotika s netradičnými zápletkami

Severské krimi_knihy_Bez popisku (9)K obľube škandinávskych titulov prispievajú aj mnohé iné faktory. Pre našincov je veľmi zaujímavým aj samotné prostredie, v ktorom sa príbehy odohrávajú. Drsná zasnežená krajina je svojím spôsobom dokonca exotická. Nie je to hlavne žiadne klišé, ktoré vídavame na televíznych obrazovkách. Príťažlivo pôsobia aj autori kníh, napríklad pod pseudonymom Lars Kepler sa skrýva manželský pár píšuci knihy spolu. Pseudonym Kepler je odkazom na astronóma Johannesa Keplera, ktorý symbolizuje nové objavovanie. Tak isto aj autori mali v pláne použiť nové, netradičné zápletky.

Severské krimi je v súčasnosti podstatnou zložkou ponuky slovenských kníhkupectiev. Zrejme ešte nejaký čas potrvá, kým príde nové prelomové dielo, ktoré nastolí nový trend u našich čitateľov a vytlačí severskú tvorbu. Možno ste čítaním predchádzajúcich riadkov našli inšpiráciu, ako stráviť príjemno-desivé chvíle s dobrou knihou. Rozhodne to stojí za to!

autor: Matej Ondrišek
foto : autor

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.