Exotika v centre mesta: Univerzitné Vivárium SPU

Univerzitné Vivárium SPU v Nitre skrýva exotické živočíchy, ktoré môžete vidieť aj vy. S Občasom sme pre vás pripravili malú prehliadku tohto miesta a tiež zopár zaujímavostí, o ktorých ste možno nevedeli. Vyspovedali sme preto hlavného koordinátora a vedúceho zariadenia Róberta Kirchnera.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Korytnačka ostrohatá je tretím najväčším druhom suchozemskej korytnačky sveta. Na Slovensku ju môžete vidieť len vo Viváriu SPU.

Vivárium je multifunkčné pracovisko botanickej záhrady a nachádza sa v areáli školy. Je sprístupnené nielen študentom SPU, ale aj širokej verejnosti. Vzniklo v roku 2001 ako podporné stredisko jedinej štátnej zoologickej záhrady v Bojniciach, ako záchytné stredisko, kde sa budú umiestňovať zvieratá zaistené štátnymi orgánmi. Zmenou legislatívy sa cieľ pracoviska zmenil a v súčasnosti sa vivárium transformuje na vedecko-výskumné pracovisko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVivárium vzniklo na tomto mieste práve kvôli univerzite, ktorá prejavila iniciatívu. Momentálne toto miesto využívajú na rôzne účely. Mimo školských aktivít sa, samozrejme, využíva aj na prezentačné účely univerzity pre rôzne tuzemské alebo zahraničné delegácie. Študenti SPU v rámci študijných predmetov Ochrana a tvorba životného prostredia a Ochrana prírody a Zoológia využívajú tieto priestory na výučbu. Taktiež na tomto mieste majú študenti SPU možnosť absolvovať odbornú prax, čo využívajú najmä študenti zo študijných odborov špeciálne chovateľstvo a manažment živočíšnej výroby. Prístup k teoretickým a praktickým vedomostiam majú aj študenti z našej univerzity, a to z jednoodborového študijného programu biológia, ktorí, ako nám bolo povedané, majú nachystanú prednášku o biológii plazov práve v tomto viváriu. Počas posledných rokov sa pracovníci vivária snažia využívať pracovisko nielen na vedecké účely, ale pokúšajú sa aj o rozmnožovanie jedincov pre zachovanie druhov živočíchov.

Krokodíl, pytón aj korytnačka

Pracovisko má vo svojich priestoroch umiestnené rôzne exotické zvieratá. Medzi neprehliadnuteľné patrí určite Vinco, korytnačka ostrohatá, ktorá je tretím najväčším druhom suchozemskej korytnačky sveta. A práve Univerzitné Vivárium SPU v Nitre je jediným špecializovaným strediskom na Slovensku, kde máte možnosť vidieť ju na vlastné oči. Krokodíl čeľnatý, ktorý patrí medzi najmenšie krokodíly so svojou dĺžkou 1,5 metra, spolu s kajmanom okuliarnatým patria medzi zaujímavé exotické živočíchy vivária.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kajman okuliarnatý je zaujímavým exotickým živočíchom vivária.

Z hadov sa môžete tešiť na dvojmetrového pytóna tigrovitého alebo na anakondu žltú, ktorá patrí medzi denné druhy hadov. Z veľkých jašterov vás privítajú leguány zelené, ktoré môžu narásť do dĺžky 1,5 metra. Medzi obojživelníky, ktoré si našli svoj domov v tomto pracovisku, môžeme zaradiť pralesničky zlaté, ktoré sú najjedovatejšie žaby a sú nazývané aj šípovými žabami, pretože ich kedysi Indiáni využívali na boj. Pred bojom žabu vystavovali veľkému stresu, čoho dôsledkom žaba vyprodukovala toxín a ten si natierali na hroty šípov a následne ich strieľali po svojich nepriateľoch.

autorka: Michaela Harabišová
foto: Matúš Kamenický

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.