Kinopremiéry 2015: Október

Nový sci-fi triler Ridleyho Scotta: Marťan, pokračovanie úspešného animáku Hotel Transylvánia, či atmosférický gotický horor Purpurový vrch Guillerma del Tora – aj to patrí medzi luxusnú ponuku októbrových filmových premiér. Okrem toho stojí za zmienku aj životopisná dráma oscarového Roberta Zemeckisa s názvom Na lane, katastrofický triler o jednej z najhorších búrok všetkých čias – Do posledního dechu alebo dobrodružná fantasy PAN: Cesta do Krajiny-Nekrajiny. Príjemným októbrovým spestrením môže byť aj komediálna dráma v hlavnej úlohe s Bradleym Cooperom – Dokonalý šéf.

timthumbThe Martian (Marťan)

2015, Sci-fi / Akčný / Dobrodružný
Réžia: Ridley Scott
Hrajú: Matt Damon, Kate Mara, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Sebastian Stan, Sean Bean…
Štúdio: Twentieth Century Fox
Distribútor: Barracuda Movie

Na motívy svetového bestselleru Andyho Weira prináša hollywoodsky velikán Ridley Scott dobrodružnú sci-fi drámu o mužovi, ktorý ako jeden z prvých navštívil planétu Mars. Avšak po hrozivých udalostiach a s dočasnými zásobami tam pravdepodobne zomrie sám, bez spojenia so Zemou.

Astronauta Marka Watneyho a jeho kolegov po príchode na Mars zastihla prašná búrka, ktorá ho takmer stála život. Zvyšok jeho posádky planétu opustí v domnienke, že je mŕtvy. Mark musí využiť všetku svoju inteligenciu na to, aby prežil a našiel spôsob, ako vyslať signál na Zem. Jediným prijateľným riešením je, aby raketa s členmi Markovho tímu urobila vo vesmíre spiatočku a vrátila sa poňho. Vystaví sa však posádka kvôli záchrannej misii takému veľkému nebezpečenstvu?

Slávny Ridley Scott, tvorca hitov Gladiátor, Votrelec alebo Thelma a Louise, v poslednom čase trochu poľavil a nakrútil nie veľmi záživné snímky ako Robin Hood, Konzultant alebo EXODUS: Bohovia a králi, ktorým chýbala obsahová a emocionálna hĺbka. Preto možno len dúfať, že snímkou Marťan si napraví renomé a prinesie divákom strhujúci filmový zážitok. Hlavnej úlohy sa zhostil Matt Damon (Elysium, Dobrý Will Hunting), ktorému sekundujú Jessica Chastain (Interstellar, 30 minút po polnoci), Kate Mara (Fantastická štvorka, Transcendencia) alebo Sean Bean (Hra o tróny, Pán prsteňov).

V Cinemax Nitra od: 1.10.2015

Hotel Transylvania 2 (Hotel Transylvánia 2)Hotel-transylvania-2-poster

2015, Animovaný / Komédia / Rodinný
Réžia: Genndy Tartakovsky
Hrajú: Adam Sandler, Selena Gomez, Steve Buscemi, Mel Brooks, Andy Samberg, Kevin James…
Štúdio: Sony Pictures Animation
Distribútor: Itafilm

Tvorcovia úspešného animáku z roku 2012 sa rozhodli pristúpiť k pokračovaniu, ktorého sa opäť ujal ruský režisér Genndy Tartakovsky. Hlasy obľúbeným postavičkám prepožičali Adam Sandler (Pixels, Skús ma rozosmiať), Selena Gomez (Bez kormidla, Závod s časem), Steve Buscemi (Impérium – Mafie v Atlantic City, Fargo) alebo Mel Brooks (Drakuloviny, Byť, či nebyť).

Odkedy do hotela Transylvánia prvýkrát vkročil mladý Jonathan, veľa sa toho zmenilo. Zaujatý Drakula predovšetkým sprístupnil hotel ľudským návštevníkom a jeho dcére Mavis a Jonathanovi sa narodil syn Dennis. Ten však robí vrásky na čele starému otcovi, grófovi Drakulovi, keďže malý Dennis nepreukazuje nijaké známky upírskeho správania. Keď Mavis a Jonathan odídu na niekoľko dní z domu, Drakulovi sa naskytne perfektná príležitosť urobiť zo svojho vnuka pravého upíra.

Medzitým do hotela zavíta večne namrzený Vlad, Drakulov otec, ktorý nemôže zniesť, že jeho pravnuk nie je naozajstný upír. A čo je ešte horšie, z Hotela Transylvánia sa stala obľúbená atrakcia pre ľudí.

V Cinemax Nitra od: 1.10.2015

walk_ver2The Walk (Na lane)

2015, Dráma
Réžia: Robert Zemeckis
Hrajú: Joseph Gordon-Levitt, Charlotte Le Bon, James Badge Dale, Ben Kingsley, Benedict Samuel…
Štúdio: TriStar Pictures
Distribútor: Itafilm

V snímke na Lane nám oscarový režisér Robert Zemeckis (Forrest Gump, trilógia Návrat do budúcnosti) predostiera príbeh založený na skutočných udalostiach. Ten je o mužovi, ktorý spáchal „umelecký zločin storočia“. V snímke sa pričinením najmodernejších technológií, ktoré umocnia váš filmový zážitok, prenesiete na strechu Dvojičiek, dotknete sa oblakov a pri pohľade dolu sa vám, minimálne, zatočí hlava.

Philippe Petit je jediný povrazolezec, ktorý v roku 1974 prešiel po oceľovom lane natiahnutom medzi budovami Svetového obchodného centra. A to bez povolenia a istenia, vo výške 400 metrov nad zemou. Svoj neuveriteľný kúsok uskutočnil za pomoci svojho mentora Papa Rudyho a skupiny komplicov. Vďaka nim prekonal všetky nástrahy osudu a prekážky, aby si splnil svoj bizarný sen.

Do hlavnej úlohy tvorcovia obsadili Josepha Gordona-Levitta, ktorý zaujal v sviežej, netradičnej romantickej komédii 500 dní so Summer, ale aj v Nolanových akčných blockbusteroch Návrat Temného rytiera alebo Počiatok. Vo vedľajšej úlohe sa môžeme tešiť aj na Bena Kingsleyho (Princ z Perzie: Piesky času, Hugo a jeho veľký objav).

V Cinemax Nitra od: 8.10.2015

Crimson Peak (Purpurový vrch)Crimson-Peak-Movie-Poster-2

2015, Horor / Fantasy / Dráma
Réžia: Guillermo del Toro
Hrajú: Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, Jessica Chastain, Charlie Hunnam, Burn Gorman…
Štúdio: Universal Pictures
Distribútor: Barracuda Movie2

Od vizionárskeho režiséra Guillerma del Tora (Hellboy, Faunov labyrint), vyžívajúceho sa v morbídnych námetoch, prichádza do kín gotický horor Purpurový vrch, ktorý na základe trailerov sľubuje podmanivý filmový zážitok. Veľkým pozitívom je, že Purpurový vrch del Toro zasadil do viktoriánskeho obdobia, pričom práve v tomto dobovom kontexte možno žáner horor posunúť do úplne inej dimenzie. Atmosféra obrovských, pochmúrnych panských zámkov (ich tajomných, neprebádaných kútov) a veterného prostredia je aj dnes stále jedinečná. Del Toro si tiež potrpí na vizuálnu poetiku a krásu jednotlivých filmových obrazov, ktoré pripomínajú rovnako autorského Tima Burtona.

V hlavnej úlohe zahviezdi Mia Wasikowska (Jana Eyrová, Alica v krajine zázrakov), Tom Hiddleston (Thor, Avengers) a Jessica Chastain (Zem bez zákona, Farba citov).

Hlavnú postavu, emancipovanú Edith Cushingovú, sužuje nepekná trauma z detstva. Keďže má literárny talent, vyrovnáva sa s ňou pomocou písania. Po tragickej otcovej smrti sa vydáva za neznámeho cudzinca, sira Thomasa Sharpea, ktorého jej texty zaujmú. Po sobáši sa Edith stáva spolumajiteľkou panstva Purpurový vrch, ktorého znamením je majestátny, ale chátrajúci viktoriánsky dom. V tomto dome sa však Edith rozhodne necíti ako doma, k čomu tiež prispieva jej odmeraná švagriná Lucille. Okrem toho ju na každom kroku sprevádzajú strašidelné vízie. Zvedavosť ju však núti odhaľovať tajomstvá, ktoré sa dom snaží pochovať.

V Cinemax Nitra od: 15.10.2015

finesthourgalleryThe Finest Hours (Do posledního dechu)

2015, Dráma / Triler
Réžia: Craig Gillespie
Hrajú: Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster, Josh Stewart, Eric Bana, Rachel Brosnahan…
Štúdio: Walt Disney
Distribútor: Saturn

Dej tohto katastrofického trileru je zasadený do roku 1952, keď na pobreží Nového Anglicka zúrila jedna z najhorších búrok všetkých čias. Zničila ropný tanker a námorníci, ktorí prežili, boli nútení na malej lodi a za mrazivých podmienok čakať na záchranu.

Scenár založený na skutočných udalostiach si vzal do rúk Craig Gillpespie, ktorý nakrútil absurdnú tragikomédiu Lars a jeho vážna známosť, komediálny horor Scary Night alebo športovú životopisnú drámu Miliónový nadhadzovač.

Film sa sústreďuje najmä na skupinu záchranárov a zahrali si v ňom Chris Pine (Star Trek, Príbehy z lesov), Casey Affleck (Gone, Baby, Gone, Posledný bozk), Ben Foster (Na život a na smrť, 3:10 vlak do Yumy) a Eric Bana (Trója, Zbav nás zlého).

V Cinemax Nitra od: 15.10.2015

Pan (PAN: Cesta do Krajiny-Nekrajiny)Pan-2015-Movie-Poster

2015, Fantasy / Dobrodružný / Rodinný
Réžia: Joe Wright
Hrajú: Levi Miller, Amanda Seyfried, Hugh Jackman, Rooney Mara, Garrett Hedlund…
Štúdio: Warner Bros.
Distribútor: Continental

Joe Wright, majster komorných kostýmových drám, ktorý má na konte Pýchu a predsudok, Pokánie alebo Annu Kareninu, necháva svoj obľúbený žáner bokom a snaží sa zaujať klasickou rozprávkou v novom hollywoodskom šate. Film vychádza z pôvodnej knižnej predlohy s názvom Peter Pan od škótskeho spisovateľa a dramatika, sira Jamesa M. Barriera.

Hlavným hrdinom je 12-ročný Peter s rebelskými sklonmi, žijúci v chladnom londýnskom sirotinci. Keď ho jednu neuveriteľnú noc unesú, ocitá sa v rozprávkovom svete plnom pirátov, bojovníkov a víl, zvaného Krajina-Nekrajina. Čoskoro zažíva úžasné dobrodružstvá a boje na život a na smrť, počas ktorých sa snaží odhaliť aj tajomstvo svojej matky, ktorá ho opustila. Tiež sa snaží pochopiť, aký zmysel má jeho prítomnosť v tejto zázračnej krajine. Spolu s bojovníčkou Tiger Lily a novým priateľom Jamesom Hookom chce Peter poraziť nemilosrdného piráta menom Čierna brada, aby zachránil Krajinu-Nekrajinu a odhalil svoj pravý osud.

Hlavnú postavu Petra Pana stvárnil neznámy Levi Miller (Terra Nova, Kouzlo přítomného okamžiku), pričom vo vedľajšej úlohe bojovníčky Tiger Lily zažiari Rooney Mara, ktorá na seba upozornila v kontroverzných psychotrileroch Muži, ktorí nenávidia ženy a Vedľajšie účinky. Rola piráta zase pripadla nemenej úspešnému Hughovi Jackmanovi (X-Men, Zmiznutie).

V Cinemax Nitra od: 22.10.2015

burnt-movie-posterBurnt (Dokonalý šéf)

2015, Komédia / Dráma
Réžia: John Wells
Hrajú: Bradley Cooper, Uma Thurman, Emma Thompson, Sienna Miller, Lily James, Alicia Vikander, Omar Sy…
Štúdio: The Weinstein Company
Distribútor: Forum Film SK

Americký herec Bradley Cooper (Americký ostreľovač, Terapia láskou) v tejto komediálnej dráme stvárňuje známeho šéfkuchára, ktorý sa snaží dať dohromady tím pre najlepšiu reštauráciu na svete.

Šéfkuchár Adam Jones mal všetko, čo si len mohol želať. Svojou vinou však o to prišiel. S dvoma hviezdičkami od Michelina mal pocit, že mu patrí celý svet. Vždy robil veci po svojom, a to jediné, čo ho zaujímalo, bola dokonalá explózia chutí na tanieri. Jeho cieľom je otvoriť svoju vlastnú reštauráciu a získať tretiu michelinskú hviezdu. Na to však bude potrebovať tých najlepších ľudí.

Réžie sa zhostil John Wells, ktorý zaujal komediálnym seriálom Hriešnici, avšak uznanie mu patrí najmä za strhujúcu konverzačnú drámu Blízko od seba v hlavných úlohách s Meryl Streep a Juliou Roberts. Snímka Dokonalý šéf oplýva skvelým hereckým kastingom. Okrem Bradleyho Coopera stojí za pozornosť aj Uma Thurman (Pulp Fiction: Historky z podsvetia, Kill Bill), Emma Thompson (Zachráňte pána Banksa, Harry Potter), Lily James (Panství Downton, Popoluška), Omar Sy (Samba, Nedotknuteľní) a Alicia Vikander (Kráľovská aféra, Ex Machina).

V Cinemax Nitra od: 22.10.2015

autorka: Mária Pánisová v spolupráci so Cinemax Nitra
foto: distribučné študiá

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.