Platne, dosky, elpéčka…

Sťahovanie pesničiek z internetu, kupovanie a kopírovanie cédečiek, nahrávanie kazetiek či prehrávanie gramofónových platní u kamaráta doma. Všetko to neodmysliteľne patrí k hudobnej histórii prevažne starších ľudí. No v súčasnosti sa pomaly zabúda na „veľké čierne cédečká“, ktoré sa nedajú prehrať na počítači. Okrem domových zberateľov nájdete v Nitre pár nenápadných obchodíkov s okrúhlymi pokladmi vo vnútri. Aj v dnešnej dobe ešte stále existujú ľudia, ktorí sú ochotní dať nemalé peniaze za kúsok nostalgie v podobe platne. Patríte aj vy medzi nich?

Pod Vŕškom – kníhkupectvo a antikvariát ponúka mimo iného aj príjemné posedenie na káve s knihou v ruke. Nachádza sa na ulici Kupecká 7. V zadnej časti podniku je malá miestnosť s množstvom kníh od beletrie až po životopisy slávnych. Na pulte neďaleko poličiek s knihami sa nachádzajú už spomínané okrúhle poklady. Z názvu podniku vyplýva, že platne nie sú nové. Obstarávajú sa na burzách a výkupoch od bežných ľudí, no napriek tomu sú veľmi zachované. Nájdete tam zahraničnú, ale aj domácu hudbu 60. a 70. rokov, prevažne rock, pop, jazz, klasiku a disco. Ak máte záujem preveriť si kvalitu nosiča, môžete si platňu prehrať na gramofóne neďaleko poličky.

Pod Vŕškom - kníhkupectvo a antikvariát, kde môžete nájsť aj poklady v podobe starých LP
Pod Vŕškom – kníhkupectvo a antikvariát, kde môžete nájsť aj poklady v podobe starých LP

Menorah antik bazár je malý nenápadný antikvariát na ulici Pri synagóge 2, ktorý už z diaľky láka zvedavcov svojím kovovým nápisom. Ukrýva v sebe ozaj veľké veci. Hudobné nástroje, sochy, obrazy, rôzne náboženské predmety a iné starožitnosti by potešili nejedného zberateľa. Aj v tomto obchode nájdete rozličné „veľké čierne cédečká“, no najmä detské rozhlasové hry, hry pre starších, rozprávky, ale aj rockové, klasické či disco platne. Obchodík získava platne z búrz a vykupovaním od obyvateľov.

zdroj pixabay (3)

Ďalším je obchod iba s platňami a inými hudobnými nosičmi. Je to malý obchodík, ktorý sa nachádza v mestskej tržnici. Tu nájdete všetko od A po Z. A to doslova. Rock, metal, funky, punk, disco, R&B, glam a mnoho iných žánrov. Predajca ponúka nové, ale aj už použité LPčka, archívne CD a kazetky rôznych druhov. Platne si môžete pustiť priamo v obchode na gramofóne. Na cene nosičov sa dá dohodnúť. Taktiež je majiteľ ochotný doobjednať tituly, ktoré si vyberiete.

CD Andante je súčasť foto štúdia na pešej zóne. Tu nájdete okrem starých dobrých rockových, metalových a popových kapiel aj súčasnú hudbu v podobe kazetiek, cédečiek a LPčiek. Treba podotknúť, že na rozdiel od predchádzajúcich obchodov sa tento líši práve tým, že v ňom kúpite úplne nové nepoužité platne. Taktiež si tu môžete zakúpiť ďalšie predmety s hudobnými motívmi, ako napríklad tričká či hrnčeky s obrázkami a fotkami vašich obľúbených kapiel. A keď nemáte doma gramofón? Nevadí. V tomto obchode si ho môžete kúpiť za výhodné ceny.

autor: Pavol Sivák
foto: pixabay.com, facebook.com/podvrskom

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.