Študenti FF môžu hodnotiť pedagógov prostredníctvom AIS. Aký to má zmysel?

Mnohých študentov filozofickej fakulty prekvapil oznam, ktorý upozorňuje na možnosť hodnotiť pedagógov za minulý akademický rok. Hoci posudzovanie práce vyučujúcich zo strany študentov funguje dlhšiu dobu, novinkou je spôsob hodnotenia. To je od tohto roka možné prostredníctvom AIS.

Hodnotenie bude anonymné

Právo študentov vyjadriť názor na výučbu a pedagógov je základnou súčasťou systému zabezpečenia kvality na FF. V posledných rokoch bolo možné využiť toto právo prostredníctvom dotazníkov, ktoré sú po novom dostupné v systéme AIS. O zmenu sa zapríčinilo vedenie fakulty.

dotazník

Dotazník je sprístupnený študentom v čase od 5. do 25. októbra a je v ňom možné prejaviť spokojnosť s výučbou, hodnotením, spätnou väzbou, kontaktom a komunikáciou vyučujúcich. Študenti majú taktiež právo navrhnúť zmeny v systéme výučby či vyjadriť svoje postrehy. Práve priradenie tejto možnosti k akademickému systému však vzbudzuje v študentoch nedôveru.

„Neverím, že by si pedagógovia nemohli zistiť názory jednotlivých študentov,“ vyjadrila svoj názor 22-ročná študentka Ivana. Podľa prodekanky pre vzdelávanie v interných formách štúdia FF Jarmily Jurovej však systém zabezpečuje úplnú anonymitu. „Dotazníky budú vyhodnocovať zástupcovia študentov a v súčinnosti s vedením fakulty bude konečným výsledkom správa,“ opísala spracovanie hodnotení Jurová.

potvrdenie

Pomôže to fakulte?

Podľa zodpovedných je dopad posudzovania práce vyučujúcich pozitívny. „Hodnotenie kvality je bezpochyby jedným z účinných nástrojov na meranie kvality fakulty. Na základe neho je omnoho jednoduchšie smerovať k zlepšovaniu vzdelávania, ako aj k zavedeniu istej korektnosti vzťahov medzi univerzitou, pedagógmi a študentmi,“ vyjadrila sa Jurová ku konečnému efektu dotazníkov.

Očakávania študentov však nie sú také ružové. „Žiaľ, veľmi v to neverím. Považujem za veľmi dobrý nápad zaujímať sa o názory študentov, ale rapídne zmeny v systéme výučby neočakávam,“ opísala neistotu vysokoškolákov Monika, študentka žurnalistiky. Aj keď sa nároky a postoje k práci pedagógov líšia od každého študenta individuálne a efekt je neistý, ostáva nám len dúfať v kladný charakter zmien a dotazníkov ako celku.

autor: Daniel Jurčík
foto: Archív ON, AIS

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.