Skrytá hrozba téglikov na kávu

Automaty na kávu  sú už pomaly na každom kroku a pre mnohých vyznávačov kávy sa stali samozrejmosťou. Uvažovali ste však niekedy nad tým, akú hrozbu môžu predstavovať tony plastových, polystyrénových alebo papierových pohárikov ako odpad?

 Výrobou a spotrebou pohárikov na kávu vzniká každoročne na svete 4,5 milióna ton odpadu, pričom sa ich na svete vyrobí za rok približne 500 miliárd kusov. A vôbec nezáleží na tom, či je pohárik z plastu alebo papiera, pretože ani tie z papiera nie sú ani trošku ekologické. Vnútro totiž musí byť vyplnené vodeodolným syntetickým latexom, polyetylénom alebo voskom, aby sa pohárik pod vplyvom horúceho nápoja neroztopil. Takže recyklácia v tomto prípade nepripadá do úvahy. A ak nehovoríme o tom, že takmer všetky poháriky na kávu z automatu sú len na jedno použitie a nekončia nikde inde, iba na skládkach, nie je teda možné ani ich opätovné použitie. Na skládkach tieto poháriky predstavujú obrovský problém, a to z toho dôvodu, že sa zle rozkladajú a látky uvoľňované pri rozklade sa zároveň môžu dostať do vody a pôdy, čím ju môžu toxikovať a znehodnotiť.cup-932054_1920

Americká národná výskumná rada vydala v minulom roku správu, že používanie polystyrénových téglikov môže ohroziť aj naše zdravie. Zistili, že tento materiál dokáže vypúšťať pri zahriatí na istú teplotu škodlivé karcinogény. Preto odporúčajú voliť menšie zlo, a to uprednostnenie papierových pohárikov pred plastovými. Koľko tejto karcinogénnej látky môže vážne ohroziť naše zdravie, však nie je známe.

Čo s tým môžeme robiť?

Problém s hordou plastových a papierových téglikov bude trvať zrejme ešte dlho. Presvedčiť ľudí, aby si nekupovali jednorazové tégliky a nosili poháriky so sebou, je asi márne, ale už aj dnes existujú alternatívy.

Jednorazové tégliky nemusia hneď končiť v koši. Dôkazom je jedna juhoafrická kaviareň, ktorá vymyslela originálny trik, ako dať druhú šancu papierovým pohárikom. Navrhla totiž tégliky s pôsobivou vkusnou potlačou byliniek a nabáda ľudí, aby svoj pohárik použili ako kvetináč na bylinky, ktorý je navyše aj biologicky rozložiteľný. Na okraj pohára vkladajú vrecúško so semienkami bylín ako tymian, bazalka a rukola spolu s postupom na výsadbu. Palička (drevená a taktiež biologicky rozložiteľná) na miešanie nápoja dokonca obsahuje názov bylinky a môže neskôr poslúžiť na označenie rastlinky v kvetináči.keepcup_flickr.com

Ďalším nápadom je aj znovupoužiteľný zatvárací termohrnček KeepCup, ktorý dostať kúpiť už aj na slovenskom trhu. Je navrhnutý špeciálne z bezpečných materiálov – z polypropylénu #5, plastu LDPE, silikónu, bez BPA, navyše v skvelom dizajne a mnohých farebných kombináciách. Jeho výhodou je, že ho možno použiť až 1000-krát. Výrobcovia zaručujú, že výroba dáva dôraz na redukciu znečistenia životného prostredia. Pre dennodenných „kávopičov“, ktorí obľubujú piť kávu vonku, je teda takýto pohárik určite vhodným ekologickým riešením.

autorka: Veronika Selecká
foto: pixabay.com, flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Skrytá hrozba téglikov na kávu

  1. ja som tiez zacala pouzivat alternativu keepcup, len skoda, ze napr. aj na Ukf su automaty, ktore automaticky vyhodia teglik a tak keepcup nie je mozne pouzit 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.