Čo sú slávni športovci schopní urobiť pre víťazstvo?

Úspech nevzniká len tak z ničoho. Treba si ho zaslúžiť. Športovci po celom svete vkladajú do talentu a pracovitosti na tréningoch celú svoju dušu. Ale čo keď ani to nestačí na vytúžený titul víťaza? Vtedy prichádza doping.

Čo je doping?

Tento pojem v športe znamená zakázané používanie stimulačných látok či prostriedkov. Bol známy už v antike, no napriek tomu sa ním vážnejšie začalo zaoberať až v 19. storočí. Postupne športové i medzinárodné organizácie vybudovali sieť boja proti dopingu. V roku 1962 vydal Medzinárodný olympijský výbor prvý zákaz používania látok, ktoré slúžia na neprirodzené zvyšovanie výkonnosti športovcov. Neskôr Rada Európy prijala Dohovor o dopingu. Bolo jasne definované, čo je doping a ktoré látky sú zakázané.

Dôsledky zakázaných látok

Veľkú časť zakázaných látok tvoria anabolické steroidy, ktoré majú efekt nárastu svalovej hmoty a sily. Medzi ďalšie patria rastové faktory, tie sa prejavujú najmä u mladšej generácie a môžu zapríčiniť náhle srdcové zlyhanie. Peptidové hormóny, maskovacie látky, diuretiká a ešte oveľa viac iných prispieva k lepším športovým výkonom, ale zároveň to ohrozuje životy. Najväčším problémom dopingu je vzniknutá závislosť. Väčšina látok utlmuje pocit únavy, čím si človek neuvedomuje, kedy má jeho telo dosť. A to môže viesť k zdravotným problémom. Častými vedľajšími účinkami sú aj psychické neduhy a agresivita. Samozrejme, medzi zakázané látky patria aj alkohol a drogy, ktorých účinky sú známe.

runner-1306120_1920
Športovci si zlepšujú výkony aj vďaka zakázaným látkam. Niektorí sa priznali, iní zas tvrdili, že im boli látky podsunuté bez ich vedomia. Foto: pixabay.com

Všetky zakázané prípravky a metódy sú spísané v medzinárodnom zozname, ktorý je pravidelne aktualizovaný, a rôzne látky a ich účinky sa stále prehodnocujú. Všeobecný zoznam nie je platný pre všetky športy. Napríklad alkohol je zakázaný len počas súťaže v automobilových, streleckých a leteckých športoch. Betablokátory, ktoré znižujú srdečnú frekvenciu, sú zakázané v lyžovaní, potápaní, v golfe a biliarde.

Športovci , ktorí podľahli dopingu

Napriek opatreniam, častým testom a riziku trestu je na svete množstvo športovcov, ktorí sa snažia pomocou dopingu dosiahnuť lepšie výsledky. Niektorých sa podarilo odhaliť, ale niektorí sa po konci svojej kariéry priznali sami. Množstvo športovcov tvrdilo, že zakázané látky im boli podávané bez toho, aby o tom vedeli. Patrili medzi nich napríklad atlétka Marion Jonesová, známa z OH v Sydney, ktorej mal dopingové látky podávať jej tréner. Odpykala si polročný trest.

Lance Armstrong

Bývalý výborný cyklista vyhral v rokoch 1999 – 2005 sedem po sebe nasledujúcich najprestížnejších cyklistických pretekov sveta vrátane Tour de France. Športovec, ktorého celý svet obdivoval, sa po dokázaní viny v roku 2013 verejne priznal v šou Oprah Winfrey. Sedem rokov po tom, ako sa skončila jeho kariéra, prišlo zistenie, že cyklista väčšinu svojich úspechov dosiahol vďaka dopingu. Celý svet bol nesmierne sklamaný, sponzori od neho odstúpili a začal sa súd. Verdiktom bolo odobratie všetkých titulov z Tour de France, diskvalifikovanie z výsledkov súťaží a doživotný zákaz pretekať. Lance Armstrong sa po prevalení škandálu vyjadril: „Vyhrať Tour bez dopingu je nemožné, pretože sú to vytrvalostné preteky, kde rozhoduje prísun kyslíka do organizmu. Bol som iba súčasťou systému. Som len človek.“

Maria Šarapovová

Najnovším prekvapením športového sveta je doping ruskej tenistky. V tele jej našli látku, ktorú, ako ona tvrdí, brala už dlhšiu dobu kvôli zdravotným problémom, a až teraz ju pridali na zoznam zakázaných. Športovkyňa sa ospravedlnila a prebrala zodpovednosť. Začiatkom júna jej bol vymeraný trest v trvaní dvoch rokov, tenistka sa však proti verdiktu odvolala. Či jej bude trest odpustený, má byť známe približne o mesiac. Na základe jeho zrušenia by mohla pomýšľať na olympijské hry v Riu. Sama hráčka verí, že to dopadne dobre a na tenisový kurt sa ešte vráti.

maria sharapovova_2
Ruske bol počas Australian Open zistený doping v tele. Liek vraj užívala kvôli zdravotným problémom, látku až v tomto roku doplnili na zoznam zakázaných. Foto: flickr.com

Karol Beck

Profesionálny slovenský tenista, niekdajší úspešný reprezentant, skončil svoju kariéru v roku 2005. Testy mu v tele dokázali prítomnosť látky clenbuterol, ktorá má anabolické účinky. Tenista vyhlásil, že látku si sám dobrovoľne nevzal a bola mu podstrčená, no aj tak dostal dvojročný trest. Podobný osud postihol aj tenistku Martinu Hingisovú. Tej v roku 2007 vzorky moču potvrdili prítomnosť kokaínu, pričom hráčka zásadne odmietla, že by drogu niekedy brala. Po tomto incidente skončila svoju kariéru. Na kurt sa vrátila až v roku 2014.

autorka: Natália Fekiačová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.