Študenti sa sťažujú na vysoké ceny v bufetoch

Ako často nakupujete potraviny a koľko v priemere zaplatíte za svoj nákup? Študenti veľakrát prerátavajú každý cent, nie je im jedno, koľko peňazí dajú za chlieb či mlieko. Najviac sťažností prišlo na zoborský bufet, kde sú ceny potravín drahšie než v iných obchodných reťazcoch.

Poznáte to, keď po celom dni konečne dorazíte na svoju internátnu izbu. Pochytí vás hlad, a tak otvoríte chladničku s jediným cieľom − uspokojiť svoj žalúdok. Na zhotovenie večere vám však chýba niekoľko surovín, no najbližší supermarket je od internátu vzdialený asi 15 minút. Zachrániť vás môže už len bufet, ktorý má všetko, čo potrebujete. Keď už platíte pri pokladni, zarazí vás suma, tá je dvojnásobne vyššia ako v nejakom obchodnom reťazci. Odchádzate síce s poloprázdnou peňaženkou, ale so skvelým pocitom vysnenej večere.

fruit-1303831_1920
Študentov najviac obmedzujú ceny pečiva, ovocia a mliečnych výrobkov. Foto: pixabay.com

Existuje však aj skupina študentov, ktorým ceny v bufete nevyhovujú, a preto sa radšej vyberú do vzdialenejšieho supermarketu. So sťažnosťou nespokojných študentov sme sa obrátili na vedenie bufetu na internáte Zobor. Mnohým obyvateľom totiž vadia prehnané ceny za niektoré potraviny, ako sú pečivo, ovocie či mliečne produkty. Viacerí z nich nemajú peňazí nazvyš, keďže ešte nezarábajú.

Čo na to hovoria kompetentní? 

K vzniknutej situácii sa pre Občas nečas vyjadril vedúci univerzitnej jedálne Igor Paulovič, ktorý zodpovedá za chod bufetu na ŠD Zobor. „Ceny, za ktoré sa predáva tovar v bufetoch našej univerzity, sú závislé najmä od nákupných cien jednotlivých dodávateľov. V zmysle uzatvorených písomných dohôd na dodávku tovaru je cena za jednotlivé potraviny zazmluvnená na 12 mesiacov za určené stále ceny. Tohto cenníka sa musíme pridržiavať počas celej doby platnosti, preto nie je možné ceny sezónne meniť. V prípade výšky ceny pečiva a ovocia treba brať do úvahy aj ich krátku minimálnu trvanlivosť, keďže tieto produkty rýchlo podliehajú stvrdnutiu či zhnitiu.“

Iné to nie je ani na SPU

V porovnaní s inými supermarketmi sú rožky a banány v prijateľnej cene, no šunka, čaj i mlieko sú dvojnásobne drahšie ako v iných reťazcoch. V rámci mesta sa pohybujú ceny bieleho rožka od šesť do deväť centov a ceny banánov od 1,50 do 1,90 eur. Občas nečas zisťoval ceny potravín aj na internáte SPU, konkrétne na Mladosti, kde sú ceny porovnateľné s tými na Zobore. Takže nenastalo žiadne veľké prekvapenie.

Vyššie ceny potravín v bufete sú už dlhodobejším problémom, a to nielen po dobu 12 mesiacov, preto by po uplynutí zmluvy mohlo dôjsť k zmene v podobe zníženia cien niektorých druhov tovaru.

autorka: Michaela Kováčová

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.