Smola a Hrušky: Milujeme študentky a študentov

Za noc stihnú niekedy aj dva koncerty. Ich piesne napriek prehliadaniu zo strany rádií pozná takmer každý. Po vystúpení na Októberfeste sme sa porozprávali o študentských časoch, nových piesňach aj plánoch do budúcnosti so Spokom, lídrom kapely Smola a Hrušky.

Ako sa vám páčil koncert?

Fantastický koncert, škoda, že nemáme fotku, ako to vyzeralo pred naším koncertom a ako to vyzeralo po ňom. Prišli sme o pol ôsmej, pod pódiom nebol nikto a zrazu je tam päť tisíc ľudí. Fantázia.

Hráte radi na takýchto študentských akciách ako Októberfest?

Áno, včera večer sme hrali koncert v Košiciach. Po ňom sme sa presúvali a hrali ešte o jednej v noci v Bratislave na Stavbárskom srdci pre STU. Milujeme študentky a študentov.

Utkveli vám ešte v pamäti spomienky na študentské časy?

Jasné, ja som chodil na Vysokú školu dopravnú v Žiline (dnes Žilinská univerzita v Žiline, pozn. red.) a presne si pamätám na časy, keď som bol študent a videl som tie kapely. Vtedy ešte skupina Gladiátor spievala po anglicky. V tom čase som sníval, že aj ja chcem hrať na takýchto akciách, a teraz na nich skutočne hráme.

IMG_6498
Líder skupiny Jozef “Spoko” Kramár. Foto: Lukáš Baťo

Odohrali ste aj novú pesničku Profesor lásky. Ste radi, že ľudí zaujala?

Je to naozaj zaujímavá vec. Už po nejakých štyroch dňoch, keď sme ju prvýkrát hrali unplugged, tak v podstate spieval celý stan, bolo to také špeciálne vystúpenie v Nových Sadoch. Veľmi pršalo, preto sme nakoniec hrali provizórny koncert, tam bola premiéra. Všetci spievali a na každom koncerte, kde teraz hráme, to ľudia už poznajú, čo je super. Keď je pesnička dva týždne stará a vie ju spievať celé publikum, to je úžasné.

Pamätáte si, koľko koncertov už máte za sebou, je to už niekoľko tisíc?

Minulý rok sme mali tisíci koncert, tak teraz to môže byť zhruba 1100 alebo 1080.

Manažér: 1087 (smiech).

V podstate si to píšeme, tak by to malo byť presne.

Chystáte nejaké nové pesničky?

Áno, teraz sme vo fáze, kedy veľa nahrávame, veľa pripravujeme. Verím, že do konca roka vydáme nový album, ktorý bude po štyroch rokoch úplne nový. Budúci rok bude veľké turné − od februára do apríla, dvadsať koncertov, pretože Smola a Hrušky budúci rok oslávi už dvadsať rokov.

IMG_6639
Kapela na koncerte odohrala aj najnovší singel Profesor lásky. Foto: Lukáš Baťo

V tejto dobe nastávajú situácie, že kapely sa upisujú politickým stranám − na mítingoch, na rôznych protestoch. Vedeli by ste si predstaviť, že by ste do toho šli aj vy z vlastného presvedčenia?

Mali sme veľa ponúk a v podstate boli zaujímavé, no zatiaľ máme stále status, že sme ešte nehrali pre politické strany ani na mítingoch, ani na podobných akciách. Jasné, niekto povie, že je veľa peňazí v hre. No sme stále v zásade apolitická kapela a vyslovene liberálna. Nebaví nás toto politizovanie hudby, takže zatiaľ to nepotrebujeme riešiť. Nehovorím, že sa to nemôže zmeniť. Nikdy nevieš, čo príde.

autori: Stanislav Krško, Oliver Magut
titulná foto: Lukáš Baťo

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.