Divadlo Andreja Bagara uvedie dobovú komédiu, v ktorej zohrá hlavnú úlohu žena

Od začiatku sezóny Made in Slovakia predstavilo nitrianske divadlo už tri premiéry. V marci sa môžete tešiť na komédiu Syna či dcéru? od autorky Táni Kusej. 

„Syna či dcéru? bude dobová komédia z osemdesiatych rokov, čiže zo socialistických čias. Inšpiráciou je reálne prostredie kúpeľov Lúčky, ktoré boli známe tým, že to boli určené iba pre ženy. Z toho vyplýva základný rozmer humoru. Pôjde, samozrejme, o mužsko-ženské vzťahy a o nedostatok mužov v tomto prostredí. A druhou, vážnejšou témou, ktorá dáva tejto komédii hĺbku, je túžba po dieťati.

dav
Herecký súbor DAB počas čítacej skúšky. Foto: DAB

Hra, v ktorej sa objaví veľká časť nitrianskeho súboru, je komédiou charakterovou a situačnou zároveň. Strieda sa v nej veľa situácií, ale bude obohatená aj o rôzne choreografie a hudbu, ktorú tvorí špeciálne pre túto inscenáciu Marián Čekovský,“ predstavila hru jej režisérka Adriana Totiková.

Problémy medzi mužmi a ženami sú tu už od Adama a Evy. Neustála ženská nespokojnosť s tým, ako ich muži nechápu, a chlapská beznádej v momente, keď nevedia, čo ženy od nich vlastne chcú. Takýto je život a bežná realita. Inak to nebolo ani v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Toto obdobie nebudú pripomínať len dialógy a jednotlivé situácie, ale predovšetkým kostýmy a scéna, ktorá sa zmení na nepoznanie.

„Kostýmy budú úplne dobové, máme aj originálne oblečenie z osemdesiatych rokov. Zháňame ho po celom Slovensku, niečo, samozrejme, budeme došívať. Scéna je inšpirovaná architektúrou Lúčok, ale umelecky prevedená podľa našej scénografky Zuzany Formákovej,“ uviedla Totiková

dav
Foto: DAB

Osemdesiate roky sú taktiež rokmi, v ktorých boli ľudia hrdí na svoj pôvod a dávali to patrične najavo.

„Určite sa objaví kúpeľný žargón. Zároveň je zaujímavý aj výber postáv, v inscenácii je postava mäsiarky z Moravy. To znamená, že hovorí po česky, respektíve moravským dialektom. Taktiež je tam mladá žena, sekretárka riaditeľa lodeníc z Komárna, slovenská Maďarka. Jazyk v hre bude bohatý,“ povedal dramaturg Adam Gold.

Syna či dcéru? bude komédia, na ktorú sa môžeme určite tešiť. Ktovie, možno pri nej zistíme, ako zvládať bežné životné situácie a hádky s partnerom. Divadlo nie je život a nie vždy je všetko ideálne. No možno táto komédia nás naučí brať život s ľahkosťou.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.