Kristína Fedáková z organizácie AIESEC: Global Village je akcia zameraná na búranie predsudkov voči ľuďom iných krajín a náboženstiev

Minulý piatok sa v OC CENTRO konala akcia Global Village, a to pod záštitou mládežníckej organizácie AIESEC. Jej hlavným cieľom bolo spoznávanie nepoznaného vďaka zahraničným stážistom, ktorí prišli prezentovať svoje rodné krajiny.

„AIESEC je najväčšou, študentmi riadenou dobrovoľníckou organizáciou na svete. Je to nepolitické združenie, ktoré sa venuje rozvoju mladých ľudí prostredníctvom zahraničných projektov a stáží. A konkrétne tým, že v nich rozvíja líderstvo,“ uviedla Kristína Fedáková, organizátorka Global Village a členka AIESEC Nitra.

_Y7A9908
Foto: Filip Gedaj

Organizácia, ktorá rieši problémy sveta

AIESEC dáva priestor mladým ľuďom realizovať sa v rôznych oblastiach. Či už je to prostredníctvom stáží, projektov alebo samotného členstva v organizácii. Avšak myšlienkou celého projektu je združovať mladých ľudí a rozvíjať v nich túžbu meniť svet, pričom vízia spočíva vo svetovom mieri a vo využití ľudského potenciálu.

„AIESEC momentálne spolupracuje s OSN. V roku 2015 táto medzinárodná organizácia definovala 17 najväčších problémov vo svete, ako je chudoba, nedostatok pitnej vody, kvalita školstva a mnoho ďalších. Zároveň si určila, že do roku 2030 ich chce úplne odstrániť. AIESEC sa tejto myšlienky chopil a začal s nimi spolupracovať. Z toho hľadiska každý projekt, ktorý ponúka, je nejakým spôsobom prepojený s jedným svetovým problémom,“ priblížila ďalej aktivity mládežníckej organizácie Fedáková.

_Y7A9958
Foto: Filip Gedaj

Organizácia pobáda mladých ľudí, aby pracovali samostatne a nebáli sa učiť  na vlastných chybách. Keďže funguje na princípe dobrovoľníctva, spolupracuje najmä so študentmi a mladými ľuďmi vo veku od osemnásť do tridsať rokov, ktorí majú dostatok voľného času na mimoškolské aktivity.

Global Village − zaži kúsok sveta

Akcia nám predstavila dvanástich stážistov zo šiestich krajín sveta, ktorí sa snažili priniesť zaujímavosti z ich domoviny. Podujatie bolo rozdelené do troch blokov. V prvom stážisti prostredníctvom prezentácie predstavovali svoje krajiny. Druhý blok priniesol ochutnávku ich tradičných jedál. Návštevníci si mohli pochutiť na tureckom želé, na čínskych polievkach alebo kirgizských „manty“. Posledný blok priniesol workshopy, kde si ľudia mohli vyskúšať mnohé aktivity, ako napríklad napísať svoje meno čínskym písmom.

_Y7A9909
Tradičné jedlá krajín, z ktorých stážisti pochádzajú
Foto: Filip Gedaj

„Global Village bola jednodňový program, ktorý organizuje AIESEC v 126 krajinách sveta. Udalosť aj oficiálne zakončila projekt Educate Slovakia, ktorý prebiehal počas januára a februára na základných a stredných školách na celom Slovensku. Akcia bola zameraná na búranie stereotypov a predsudkov voči ľuďom iných národností, krajín, kultúr a náboženstiev. A to tým, že dala priestor spoznať nepoznané. Na Global Village sa predstavilo 12 stážistov zo šiestich krajín − Brazília, Ukrajina, Kirgizsko, Čína, Indonézia a Turecko. Všetci dobrovoľníci chodili na základné a stredné školy v Nitrianskom kraji a snažili sa tak zlepšiť slovenské školstvo pomocou neformálneho vzdelávania v angličtine,“  dodala na záver Kristína Fedáková.

_Y7A9874
Workshopy, ktoré si mohli návštevníci vyskúšať
Foto: Filip Gedaj

Global Village bola len malou ochutnávkou toho, čo nám svet ponúka. Dnes sú možnosti v podstate neobmedzené, čo je na jednej strane veľkým pozitívom, no na druhej strane to môže vnášať medzi ľudí strach. Títo mladí ľudia, ktorí v piatok predstavovali svoje krajiny, sa rozhodli strach eliminovať a tým prispievať k tomu, aby sa zo sveta stalo lepšie miesto.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.