Nestaňte sa obeťou na webe. Je to ľahšie, ako si myslíte

Internet ľuďom ponúka veľké množstvo informácií či spôsobov, ako si uľahčiť štúdium, nájsť brigádu alebo stráviť voľný čas. Zároveň však dáva možnosť rôznym špekulantom. Stačí malá nepozornosť a vy môžete byť chudobnejší o niekoľko eur a bohatší o sklamania.

Medzi rizikové faktory internetu patria vírusy, využívanie platených služieb bez študovania obchodných podmienok, no najmä konfrontácia s inými ľuďmi. Spoznajte nebezpečenstvá virtuálneho sveta a prečítajte si o nepríjemných zážitkoch ľudí z okolia Nitry aj UKF.

Hľadáte lásku? Zadarmo to nebude

Niektorí z nás majú pocit, že nájsť si partnera či partnerku nie je v ich silách. Rozhodnú sa preto využiť pomoc zoznamovacej agentúry. Nech však pôsobí akokoľvek dôveryhodne a na úrovni, nemusí to byť celkom pravda. Problémom sú, ako inak, hlavne peniaze. Ak chcete získať lásku a nezakúpiť si prémiové funkcie, zväčša neuvidíte fotografie osôb, ktoré o vás majú záujem. V istých prípadoch máte dokonca zablokované písanie správ. Pre agentúry totiž ako bezplatní používatelia nie ste veľmi zaujímaví.

Ak sa ale rozhodnete stať bonusovým zákazníkom, rozhodne si dôkladne prečítajte zmluvné podmienky. Aj tie najlepšie zoznamky vyžadujú, aby ste v prípade nezáujmu zrušili využívanie prémiových funkcií. Pokiaľ tak neurobíte, automaticky sa vám budú obnovovať. Nepríjemnú skúsenosť takto nadobudla i Martina z Nitrianskeho kraja: „Zaplatila som si bonusové členstvo na jeden mesiac, december, pretože som služby internetovej agentúry nemohla poriadne využívať. Stálo ma to 30 eur. Na začiatku roka ma nemilo prekvapila informácia, že mi z účtu ubudlo viac ako 100 eur za obnovenie členstva na nasledujúci rok. Na konte mi nezostalo nič. Ešte som dokonca musela doplácať agentúre pár drobných, pretože som na účte nemala dostatok financií za celoročné členstvo.“

girl-1064658_1920
Foto: pixabay.com

Nelegálne sťahovanie – semenište vírusov

Poznáte to. Chcete si písať poznámky do laptopu, nemáte na to poriadny program. Chcete si zahrať hru, vypočuť nový album, no nemáte na ne peniaze. Rozhodnete sa preto produkt stiahnuť z neoficiálnych zdrojov. Avšak okrem toho, že takáto činnosť je ilegálna, hrozí vám aj iné nebezpečenstvo – vírusy.

Hoci sa zdá tento problém napohľad banálny, bežný používateľ ho nemusí vždy zvládnuť. Intenzívny zážitok s vírusmi si odniesol externý študent filozofickej fakulty Ján: „Mal som v počítači vírus, ktorý som nijako nevedel vymazať. Stiahol som si teda ilegálne ešte jeden antivírusový program. Po jeho nainštalovaní som mal zrazu všetky ikony v kórejčine. Ešte aj prednastavený webový prehliadač bol v tomto jazyku. Ledva som našiel online slovník, aby som mohol vírus odinštalovať.“ Hoci najúčinnejšou prevenciou je vyvarovať sa nelegálnemu sťahovaniu, ak budete pevne rozhodnutý toto riziko podstúpiť, spravte to prostredníctvom dôveryhodných portálov s možnosťou hodnotenia súborov.

Internet je plný urážok

Snáď neexistuje človek, ktorý by sa v internetovej diskusii nedostal s niekým do konfliktu. Aj keď máme všetci právo na vlastný názor, nik z nás by nemal zabúdať na to, ako ho prezentuje. Výskum združenia eSlovensko pod hlavičkou niekoľkých slovenských ministerstiev ukázal, že si necelé dve tretiny mladých ľudí uťahujú z druhých a že takmer polovica opýtaných ostatným nadáva alebo sa z nich vysmieva. Hoci združenie skúmalo skúsenosti iba študentov do 20 rokov, úplne odlišné výsledky nebudú ani u starších vysokoškolákov. Koniec koncov, stačí si občas pozrieť príspevky na Facebooku.

V Česku už síce vznikla stránka polície na nahlasovanie trestnej činnosti v diskusiách, u nás si budeme musieť na niečo podobné ešte počkať. Existuje viacero portálov, ktoré na problematiku upozorňujú, avšak kladivo na urážky, extrémistické či násilné prejavy dnes prakticky neexistuje. Jediný spôsob, ako sa vyhnúť obdobným zážitkom, je tieto diskusie skrátka obchádzať.

„Vypisoval mi, že sa zabije…“

Hoci existuje veľa spôsobov, ako vás môžu druhí na internete okradnúť či uraziť, najzraniteľnejšie ostávajú vo virtuálnom svete city a vzťahy. Medzi najväčšie hrozby patrí tzv. stalking. Ide o chorobné prenasledovanie niekoho na sociálnych sieťach. Len sa priznajte, koľkí z vás po rozchode blúdili Facebookom a hľadali, čo sa vášmu či vašej ex páči? Samozrejme, to ešte neznamená, že patríte k stalkerom, rozhodne by ste si však mali dať pozor a nájsť správnu mieru.

Na niečo podobné doplácala aj jedna z našich študentiek: „Môj bývalý priateľ ma neustále prenasledoval. Zaujímalo ho, kde som a s kým. Keď ma videl ísť so spolužiakom zo školy, vypisoval mi, že sa zabije, lebo mám náhradu. Neskôr si založil niekoľko ďalších účtov a chcel zbaliť moje kamarátky. Nakoniec ho to ale prešlo.“

Aj na činnosť falošných účtov by ste si mali dať pozor. Tie pritom nemuseli ich majitelia založiť iba kvôli stalkingu. Pomocou pár klamstiev môže niekto zničiť váš vzťah či, naopak, fingovať záujem o vás. Najúčinnejšou metódou, ako sa nestať obeťou „fejkových“ účtov, je neprijímať všetky žiadosti o kontakt, selektovať váš výber a najmä sa baviť iba s ľuďmi, ktorých poznáte v reálnom živote.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.