Tretia júnová nedeľa je venovaná otcom

Deň otcov je sviatkom, počas ktorého oslavujeme otcovstvo a vďačíme svojim otcom za všetko, čo pre nás spravili. U nás, ale aj v iných krajinách, je jeho oslava viazaná na tretiu júnovú nedeľu. Nie všade sa však slávi v tento deň.

Napriek tomu, že Deň otcov je mladší ako Deň matiek, jeho história siaha až do roku 1910. Podnet na jeho vznik dala Sonora Smart Doddová z amerického mesta Spokane v štáte Washington. Týmto dňom si chcela uctiť svojho otca, veterána občianskej vojny.

Prvá oslava sa konala v nedeľu 19. júna a popularita tohto dňa odvtedy rástla každým rokom viac a viac. V roku 1966 prezident USA Lyndon Johnson stanovil tretiu nedeľu v júni za oficiálny sviatok otcov.

Nie všade ho oslavujú v júni

V USA, Kanade, Japonsku, vo Veľkej Británii, Francúzsku, v Česku a u nás pripadá sviatok na tretiu nedeľu v júni. V krajinách so silnou katolíckou tradíciou, ako napríklad Taliansko, Španielsko alebo Portugalsko, ho oslavujú na Sviatok sv. Jozefa v marci. V škandinávskych krajinách v druhú novembrovú nedeľu.

Sviatok v Rusku oslávili prvýkrát oficiálne len v roku 2016 koncom októbra. Dátum sa snažili priblížiť k výročiu narodenia ruského národného hrdinu, kniežaťa Dmitrija Donského, ktorý sa narodil 25. októbra. Hlavnou myšlienkou tohto dňa je zvýraznenie dôležitosti otca v modernej ruskej rodine.

V Rakúsku je Deň otcov rovnako v znamení oslavy roly otca v rodine a spoločnosti. Typický je posielaním žartovných pohľadníc a špeciálnych darčekov. Je ideálnym časom na stretnutie rodinných príslušníkov.

Nemci ho zapíjajú pivom

V Nemecku sviatok oslavujú súčasne s Nanebovstúpením Pána. Otcovia na svoju počesť chodia s vozíkom plným piva od dverí k dverám a volajú k sebe ďalších otcov. Keď je partia chlapov dosť veľká, vyberú sa do miestneho parku, kde oslavujú. Kvôli výtržnostiam, ktoré tento deň sprevádzali, boli tieto oslavy v niektorých nemeckých mestách zakázané.

V Thajsku sa kráľovo narodenie slávi súčasne s Dňom otcov. Oslavujú ho ohňostrojmi a veľkolepými oslavami. Netypickým zvykom pre tento deň je aj darovanie krvi či oslobodzovanie zajatých zvierat.

Sviatok u nás oslavujeme len od roku 1990. Na Slovensku môžu otcovia súťažiť v ankete Otec roka, ktorú každoročne uskutočňuje mesačník Slovenka. Do súťaže sa môže zapojiť každý, kto chce zverejniť príbeh svojho otca.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: